Rusija je u petak kazala da je zatražila od Sjedinjenih Država da proglasi i poštuje moratorij na raspoređivanje nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa u Europi, nakon što se Washington formalno povukao iz sporazuma o eliminaciji tih projektila, sklopljenog s Rusijom 1987. godine.
SAD se u petak formalno povukao iz Sporazuma o eliminaciji nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa (INF), sklopljenog s Rusijom 1987., optuživši Rusiju da razvija zabranjeni projektil i da ne poštuje sporazum, što Moskva niječe.
Rusija je okrivila SAD za raskid sporazuma, kazavši da je to "posljedica inicijative američke strane", priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.
INF sporazum je zabranio kopnene nuklearne i konvencionalne balističke i krstareće projektile dometa od 500 do 5500 kilometara.
Raskid sporazuma znači da Washington i Moskva mogu legalno razvijati i razmještati takve projektile.
"Predložili smo Sjedinjenim Državama i drugim zemljama NATO-a da razmotre mogućnost proglašenja iste vrste moratorija na raspoređivanje projektila kratkog i srednjeg dometa kao i naš, kao i onaj koji je proglasio Vladimir Putin", rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, kako prenosi TASS.
- Europa u strahu: 'Sjedinjene Države neće ostati strana u sporazumu koji Rusija namjerno krši'
- Putin potpisao: Rusija službeno istupila iz Sporazuma o nuklearnom razoružanju
- Iran poručio SAD-u: 'Mi smo ti koji zbog religijskog svjetonazora nikad nećemo stvoriti nuklearno oružje'
State Department je objavio da se Rusija "nije vratila punom i provjerenom poštivanju" INF sporazuma jer nije uništila svoj raketni sustav koji nije u skladu s njime - SSC-8 ili 9M729, krstareći projektil srednjeg dometa koji se lansira s kopna.
SAD je dao Rusiji rok od šest mjeseci da eliminira te projektile.
SAD se već povukao iz sličnog bilateralnog sporazuma s Rusijom, Sporazuma o antibalističkim projektilima (ABM), početkom 2000-ih, tvrdeći tada da mora razvijati protubalističku obranu od "odmetničkih" država kao što su Iran i Sjeverna Koreja.
Rusija je prošle godine objavila da je testirala projektil Avangard s poligona južno od Urala koji je pogodio metu oko 6000 kilometara dalje na Kamčatki.
Putin je upozorio da nadzvučni Avangard ne mogu srušiti postojeći i budući proturaketni sustavi potencijalnih neprijatelja.