NE MISLI STATI? /

Putin ima novu metu nakon Ukrajine? Jedna malena regija mogla bi biti ključna: Krenuli su i pozivi za mobilizaciju?

Image
Foto: Profimedia

Nakon prijetnje ruskog zapovjednika da bi mogao uslijediti napad na Moldaviju, analitičari tvrde da su za to male šanse

25.4.2022.
12:50
Profimedia
VOYO logo

Prošla su dva mjeseca otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. Nakon početnog gađanja Kijeva, ruske snage su se povukle sa sjevera te se usredotočile na istok i jug zemlje.

Nakon izjave ruskog vojnog zapovjednika jasno je i zašto su se odlučili na takav potez. On je ustvrdio da Moskva želi uspostaviti koridor kroz južnu Ukrajinu do odmetnute republike u istočnoj Moldaviji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rusija planira preuzeti punu kontrolu nad Donbasom i južnom Ukrajinom i osigurati kopneni koridor do Krima", rekao je u petak zamjenik zapovjednika ruskog Centralnog vojnog okruga Rustam Minekajev. Dodao je i da će kontrola nad jugom Ukrajine pružiti mogućnost pristupa Pridnjestrovlju na zapadu Moldavije.

Naveo je da tamo postoji "ugnjetavanje" ruskog stanovništva, a na slično se pozvala Rusija u Ukrajini kako bi opravdala invaziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Duboka zabrinutost

Nije poznato je li njegove izjave reflektiraju i službeni stav Kremlja, ali su iznenadile neke analitičare jer Rusija na početku invazije nije uspjela napredovati prema jugozapadu Ukrajine, kako bi došla do granice Pridnjestrovlja, prenosi Washington Post.

Ipak, te su izjave potakle raspravu o enklavi poznatoj i kao Transnistrija u Moldaviji, koja je u petak pozvala ruskog veleposlanika da mu izrazi "duboku zabrinutost" zbog Minekajevljevih komentara. "Ovakve izjave su neosnovane i suprotne stavu Ruske Federacije o podržavanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Moldavije u njenim međunarodno priznatim granicama", navelo je moldavsko ministarstvo vanjskih poslova.

Slično je, međutim, sredinom travnja rekla glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova kad je, odnoseći se na restrikcije protiv ruskih medija u Moldaviji, navela da su takvi potezi "protivni izjavama moldavskih lidera o posvećenosti neutralnom statusu i partnerstvu s Rusijom".

U međuvremenu je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij upozorio da je invazija na Ukrajinu samo početak i da Moskva ima planove napasti i druge zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Smetlište povijesti'

Prije nego što je Minekajev podigao prašinu u moldavskoj i široj javnosti, ruski su čelnici u srijedu oštro reagirali na zabranu proruskih ratnih oznaka u toj zemlji, a ruski veleposlanik Aleksej Puškov zaprijetio je predsjednici Maji Sandu da će njena Moldavija završiti na "smetlištu povijesti".

Image
POSTOJI I SNIMKA /

Strana vojna oprema na vlaku uznemirila Osječane, MORH otkrio o čemu se radi: 'Sve je regulirano u trenutku ulaska u NATO'

Image
POSTOJI I SNIMKA /

Strana vojna oprema na vlaku uznemirila Osječane, MORH otkrio o čemu se radi: 'Sve je regulirano u trenutku ulaska u NATO'

Ipak, analitičari smatraju da je malo vjerojatno da bi ruska vojska, angažirana u sukobe u istočnoj Ukrajini, bila sposobna uspostaviti koridor kroz jug zemlje do Pridnjestrovlja. Sandu, koja je od stupanja na dužnost potkraj 2020. izbjegavala opredjeljenje o orijentaciji svoje zemlje zbog ovisnosti o ruskom plinu, potkraj je godine potvrdila da želi pridruženje Europskoj uniji, i da je o tome obavijestila Moskvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Željeli bismo stići tamo, što prije to bolje", rekla je tada Sandu.

Ona je početkom ožujka potpisala službeni zahtjev za pridruživanje Moldavije EU-u, a zemlja se potom i isključila s ruske elektromreže. Iako je Moldavija podnijela aplikaciju za EU, lideri Pridnjestrovlja su istaknuli da nemaju namjeru napraviti isto i da će ponovo zatražili stvaranje "dvije nezavisne države".

Što je Pridnjestrovlje?

Mala istočnoevropska država Moldavija nalazi se između Ukrajine i Rumunjske, čiji je nekad bila dio. Integrirana je u Sovjetski Savez 1940., a kolapsom SSSR-a uslijedio je građanski sukob početkom devedesetih između Republike Moldavije i separatista u Pridnjestrovlju. Tenzije su eskalirane u ožujku 1992., a dok je proglašeno primirje u srpnju poginulo je najmanje 1000 ljudi. Od tada je regija u "miru".

Pridnjestrovlje je komad zemlje duž 400 km moldavsko-ukrajinske granice. Ima oko 500.000 stanovnika, a osnovano je 2. rujna 1990. Osim nekih spornih teritorija poput Abhazije, Južne Osetije i Republike Nagorno Karabah, nijedna zemlja, čak ni Rusija, ne priznaju nezavisnost Pridnjestrovlja. Ipak, ona funkcionira kao odvojena nacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova prijestolnica je Tiraspolj, udaljen od Kišnjeva manje od 70 km. U Tiraspolju živi 130.000 ljudi i često ga opisuju kao zaostalog iz vremena SSSR-a. Ruske trupe su stacionirane u ovom području desetljećima kao "mirotvorne snage", s oko 1500 vojnika. Rusija podržava Pridnjestrovlje besplatnim prirodnim plinom.

Sljedeća meta?

Anton Barbašin, urednik portala Rddle Russia, smatra da to područje nema mnogo strateške vrijednosti za Moskvu, dodajući da bi joj slanje trupa tamo "stvorilo više problema nego što bi ih riješilo", te vjerojatno izazvalo dodatne sankcije i uništilo odnos Rusije s Moldavijom, koja je neutralna i kaže da neće u NATO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, Moldavija je zabrinuta da će, nakon upada ruskih trupa u Ukrajinu, ona biti sljedeća na meti. I vlada u Kijevu je tvrdila da bi se ruske snage stacionirane u Pridnjestrovlju mogle upotrijebiti za napad na Ukrajinu. "Razgovor o prodiranju prema Pridnjestrovlju je potpuno lažna vijest. Ruska vojska nema kapacitet za takvu vrstu ofanzive. Vjerojatno je da će biti potrošeni nakon ofanzive u Donbasu", istaknuo je Michael Coffman, stručnjak za Rusiju organizacije CNA.

Ministar vanjskih poslova Moldavije Niku Popescu je rekao da ne vide znakove neobične vojne aktivnosti, dok je zastupnik Mihaj Popsoi potvrdio da nema obavještajnih podataka da se ruske trupe možda kreću u pravcu Pridnjestrvolja. Ali, ukrajinski gradovi Odesa i Mikolajev su bombardirani početkom travnja, a lokalna "Pravda" piše, pozivajući se na vojne izvore i moldavske medije, da je ondje u posljednje vrijeme primijećeno pregrupiranje ruskog "mirotvornog" kontingenta i oružanih snaga Pridnjestrovlja uz ukrajinsku granicu u pravcu Odese.

Pozivi za mobilizaciju

Osvajanje Odese bilo je među prioritetima ruskih ratnih planova. Odesa je udaljena oko 180 km od granice Pridnjestrovlja čija vojska, prema njihovim podacima, broji oko 7500 vojnika, ali i 80.000 rezervista kojima, kako pišu tamošnji mediji, stižu pozivi za mobilizaciju.

Čak i ako bi ruske trupe stigle u Pridnjestrovlje, možda ih ne bi dočekali otvorenih ruku. Iako se tamošnji stanovnici oslanjaju na podršku Moskve, neki od njih imaju moldavske dokumente, a većina izvoza ide u EU. Vlasti Pridnjestrovlja nisu ni podržale ni osudile invaziju na Ukrajinu, s kojom regija dijeli duboke veze. Oko 100.000 stanovnika ima ukrajinsko državljanstvo i Pridnjestrovlje je primilo preko 27.000 ukrajinskih izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na male šanse za napad, Moldavija je zabrinuta. Popescu je rekao da ne mogu predvidjeti kako će se stvari razvijati. "Ne možemo spekulirati, ali pripremamo se od prosinca", rekao je.

Dodajmo kako ne treba zaboraviti ni na najavu druge, gruzijske odcijepljene regije Južne Osetije, da planira održati referendum o pridruživanju Rusiji. Abahazija, koju je Moskva zajedno s Južnom Osetijom priznala kao nezavisne države nakon rata s Gruzijom 2008, nema takve namjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.

sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo