DRUŠTVO JE PODIJELJENO / Roditelji u bizarnoj situaciji: 'Teoretski, ne smijem ni pokupiti sina iz škole'; Premijer obećao promjene

Image
Foto: Ilustracija/Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Lio je ljutita što se donose odluke koje potpuno ignoriraju interese djeteta: 'Kad bih umrla, dijete bi bilo predano najbližoj rodbini ili socijalnoj službi'

19.12.2023.
23:59
Ilustracija/Hrvoje Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Slikovnice, boje i igračke. U svojoj dnevnoj sobi, Lio Emmanouil je okružena stvarima koje je njen šestogodišnji sin Jannis (ime promijenjeno) donio iz svoje sobe. "Trenutno voli vlakove", objašnjava 42-godišnja majka i osmjehuje se. Njena supruga, kojoj je draže da ostane anonimna, sjedi naspram nje.

Njih dvije su zajedno već 18 godina i zaista su željele dijete. Odlučile su se za umjetnu oplodnju uz anonimnu donaciju sperme. "Nisam se usudila u klinici reći da sam u vezi sa ženom", objašnjava Lio, koja je nosila dijete. "Nas dvije živimo u registriranom partnerstvu. Ali, gej ili lezbijskim parovima nije dopuštena umjetna oplodnja dok heteroseksualnim osobama jest", tuži se ova pedagoginja i psihologinja, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ne smijem pokupiti sina iz škole!'

No, to nije sve, Jannisova druga majka nema nikakva prava kada je u pitanju njeno dijete. Lio joj mora dati potvrdu za sve. "Teoretski, ne smijem ni pokupiti sina iz škole", žali se ona. Na sreću, tamo su naišle na relativno razumljivo okruženje zato što su već imali iskustva s istospolnim obiteljima.

Ali, u hitnim slučajevima ili situacijama, u kojoj biološka majka više nije u stanju donositi odluke, ona nema nikakva prava. To je veliki psihološki teret za roditelje. Lio je ljutita što se donose odluke koje potpuno ignoriraju interese djeteta: „Kad bih umrla, dijete bi bilo predano najbližoj rodbini ili socijalnoj službi, ali ne bi bilo dodijeljeno svojoj majci".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nada da će premijer održati riječ

Dvije majke se sada nadaju da će premijer Kyriakos Mitsotakis održati svoju riječ i konačno uvesti zakon o braku za sve. Poslije njegovog ponovnog izbora prošlog ljeta, šef vlade je iznenađujuće obećao da će ojačati prava LGBT zajednice: "Već smo mnogo toga pokrenuli u posljednje četiri godine“, rekao je Mitsotakis na konferenciji za novinare u rujnu. Sada je na redu brak za sve. "Nakon ovog mandata, ovo pitanje će biti riješeno."

Ali, Mitsotakis se ne može osloniti na podršku svih stranačkih kolega. Utjecajno desno krilo Nove demokracije ne prihvaća nove simpatije lidera svoje stranke prema queer osobama. "Mislim da trebamo podržati obitelj s roditeljima oba spola, odnosno gdje postoje majka i otac", rekao je Antonis Samaras, bivši premijer. Njega se smatra protivnikom Mitsotakisa i najavio je da će glasati protiv zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PREKRETNICA U VATIKANU /

Papa dozvolio blagoslove za istospolne parove, dokle god ih se ne miješa s jednim sakramentom

Image
PREKRETNICA U VATIKANU /

Papa dozvolio blagoslove za istospolne parove, dokle god ih se ne miješa s jednim sakramentom

Aktivisti traže punu ravnopravnost

Nema podataka koliko je ljudi u Grčkoj kao Lio i njena supruga, objašnjava Stella Belia iz udruženja Obitelj duginih boja. Ona se dugi niz godina bori za prava queer obitelji, održava tečajeve ljudima u javnom sektoru o queer osobama, gostuje u medijima i savjetuje političare o konceptima u borbi protiv diskriminacije: „Mi smo u pravnom vakuumu, koji naravno nije ništa drugo do institucionalizirana homofobija“, kaže Belia, koja je i sama majka i živi u registriranom partnerstvu sa svojom suprugom. Grčko društvo je potpuno heteronormativno, a neheteroseksualne osobe su strukturalno u nepovoljnom položaju, objašnjava ona: "Zahtijevamo pravnu jednakost u braku, u pitanjima usvajanja, kao i u roditeljstvu kroz potpomognutu reprodukciju."

Zakon koji dozvoljava surogat majčinstvo je reformiran 2005., u kojem žena nosi dijete za druge roditelje. Muškarci nemaju zakonska prava ili pravo glasa u ovim procesima i to se također mora promijeniti, zahtijeva Stela Belia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rušenje starih tabua

Za queer filmskog redatelja Menelasa (umjetničko ime, prim. red.), problem nije samo u politici, već i u neuspjehu društva da stvari nazove pravim imenom: „U mediteranskim zemljama sve je dozvoljeno dok god ostaje tajna", kaže Menelas za DW. On također pozdravlja zakon, ali se ne planira ženiti. Ipak je ovaj 49-godišnjak umoran od toga da se osjeća kao građanin drugog reda. Grčko društvo je posljednjih godina postalo tolerantnije i desničarska konzervativna vlada se sada tome mora prilagoditi.

U to vrijeme još uvijek u opoziciji, Mitsotakisova stranka je oštro glasala protiv registriranih partnerstava 2015. godine. Za Menelasa, iznenadna promjena mišljenja sadašnjeg šefa vlade je prvenstveno pokušaj da se Bruxellesu baci liberalna prašina u oči i da se skrene pažnja sa mnogih negativnih naslova u medijima u vezi sa strukturalnim kršenjem zakona o migracijama ili skandalom masovnog nadzora u 2022.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: U Sloveniji istospolni parovi smiju posvojiti djecu: 'Društvo ide naprijed'

Kritike i iz opozicije

Kada političari pokušavaju prikriti neliberalnu agendu ljudskih prava progresivnijim politikama prema LGBT zajednici, oni koji su pogođeni često govore o tzv. ružičastom pranju (Pink-Washing).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Stefanosa Kasselakisa je jasno da je brak za sve u Grčkoj upravo jedan takav slučaj. 35-godišnji novi stranački lider ljevičarske Syrize i sam je gej i oženjen je muškarcem, što je izazvalo veliki podsmijeh u njegovoj rodnoj Grčkoj. Prije samo nekoliko godina, međutim, bilo bi nezamislivo da političari u Grčkoj otvoreno priznaju svoju homoseksualnost. Primjera za to ima i u konzervativnoj Novoj demokraciji.

Ipak, Kasselakis je uvjeren da premijer to sve nevoljko radi. „Gospodin Mitsotakis igra na liberalnu kartu samo kada sudjeluje na sastancima Savjeta EU-a i međunarodnim forumima, ili se direktno obraća LGBT zajednici", rekao je Kasselakis za DW. „U stvarnosti, gospodin Mitsotakis je značajno oslabio demokraciju, na primjer kada je riječ o pravosuđu, ustavnom poretku, policijskoj represiji ili slobodi mišljenja", kritizira oporbeni čelnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Mitsotakis može biti siguran da će i frakcija Syriza i oporbeni parlamentarci iz ljevičarske Plevsi Eleftherias (Slobodarski kurs) glasati za novi zakon. Jer, malo je vjerojatno da će premijer dobiti većinu samo glasovima svoje stranke.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo