Rješavajte praktična pitanja s Kosovom!

Američki potpredsjednik Joe Biden je u telefonskom razgovoru s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem pozvao vladu u Beogradu da rješava praktična pitanja s Kosovom, priopćila je Bijela kuća.

22.7.2010.
23:02
VOYO logo

U razgovoru, vođenom prije objave pravorijeka Međunarodnog suda pravde (ICJ) kojim je potvrđeno da proglašenje neovisnosti Kosova nije bilo protivno međunarodnom pravu, Biden je "pozvao vladu Srbije da konstruktivno radi na rješavanju praktičnih pitanja s Kosovom, kako bi poboljšala živote ljudi na Kosovu, Srbiji i regiji", navodi se u priopćenju.

arti-201007220498006Potpredsjednik SAD-a također je "potvrdio punu američku potporu za demokratsko i multietničko Kosovo, te ponovio nepokolebljivu predanost SAD-a suverenitetu i teritorijalnom integritetu Kosova".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biden je u razgovoru potvrdio "jake i duboke veze između SAD-a i Srbije" i dobru bilateralnu suradnju dviju zemalja.

On je pohvalio djelovanje predsjednika Tadića i srbijanske vlade na unaprijeđenju i jačanju odnosa s Hrvatskom te s Bosnom i Hercegovinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju se dodaje da je Biden također toplo pozdravio sadašnju predanost Srbije punoj suradnji s Haškim sudom (ICTY).

Visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton pozdravila je objavu savjetodavnog mišljenja o neovisnosti Kosova, ističući da se pozornost sada treba usmjeriti na budućnost te da je budućnost i Srbije i Kosova u Europskoj uniji.

"Europska unija pozdravlja objavu savjetodavnog mišljenja ICJ-a, koje pozorno proučavamo. Savjetodavno mišljenje otvara novu fazu. Pozornost sada treba usmjeriti na budućnost, a budućnost Srbije i Kosova je u Europskoj uniji", kaže se u izjavi Ashton.

Visoka predstavnica ističe spremnost EU-a da pomogne proces dijaloga između Beograda i Prištine. "Taj dijalog treba promicati suradnju, postići napredak na put prema EU-u i poboljšati život ljudi. Proces dijaloga sam po sebi je čimbenik mira, sigurnosti i stabilnosti u regiji", kaže Ashton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovo je vrlo delikatno pitanje za Europsku uniju jer pet od njezinih 27 članica ne priznaju kosovsku neovisnost.

Predsjednik Europskog parlamenta Jerzy Buzek pozdravio je savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde da Kosovo proglašenjem neovisnosti nije prekršilo međunarodno pravo te istaknuo da bi međunarodna zajednica trebala poštovati to mišljenje, a Beograd i Priština iskoristiti ga kao instrument pomirenja, a ne kao ispriku za nastavak diplomatskog prijepora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Međunarodna zajednica bi trebala poštovati savjetodavno mišljenje ICJ-a. Uzimajući to u obzir, dvije bi strane trebale ovo mišljenje koristiti kao instrument za pomirenje, a ne kao izliku za nastavak diplomatskog prijepora", kaže u priopćenju Buzek i dodaje da bi se dvije strane sada trebale dogovoriti oko funkcionalnog i trajnog rješenja, koje je interesu njihovih naroda, naroda zapadnog Balkana kao i Europske unije i cijele međunarodne zajednice.

Buzek ističe kako Europski parlament snažno podupire priključenje zemalja zapadnog Balkana Europskoj uniji. Također je pozdravio "opipljive napore Srbije da popravi svoje odnose sa susjedima: deklaracija o Srebrenici i nastavak poboljšanja odnosa s Hrvatskom dva su primjera koja to pokazuju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo