Diljem Europe došlo je do povećanja cijena struje, plina i ugljena, što nipošto nisu dobre vijest ususret danima u kojima ćemo sve više grijati svoje domove. Temperature će pasti zbog iznenadnog stratosferskog zatopljenja do kojeg dolazi kad se polarni vrtlog zapadnog vjetra naglo uspori ili okrene zbog čega hladan zrak iz Rusije krene na zapad preko Europe. Sibirska zima testirat će energetske zalihe Europe, piše Bloomberg.
Posljednji put je bilo problema
Kad se posljednji put dogodilo nešto slično, točnije 2009. godine, nije bilo dovoljno zaliha plina da bi se pokrila povećana potražnja u zapadnoj i istočnoj Europi u isto vrijeme, što je na kraju dovelo do toga da je Gazprom zaustavio izvoz plina i optužio Ukrajinu da si je uzela više plina nego što je platila.
'Kad u cijeloj Europi istodobno dođe do povećanja potražnje, zalihe plina dolaze u pitanje. Vremenski uvjeti u narednom tjednu bit će pravi test za tržište energenata', kaže švedski analitičar Arne Bergvik.
Prosječna temperatura vrlo niska
Iako je zaliha plina diljem EU-a niža nego što je prosjek za ovo doba godine (38 posto kapaciteta), ipak je za pet postotnih bodova viša od razine koja je bila u isto vrijeme prošle godine.
Prosječna temperatura u, primjerice, sjeverozapadnoj Europi past će na -2,3 stupnja, što je znatno niže u usporedbi s 30-godišnjim prosjekom koji iznosi 3,9 stupnjeva, piše Bloomberg.
U Hrvatskoj će, predviđa se, također tijekom ovog tjedna biti prilično hladno s oborinama zbog čega ćemo se pojačano grijati i tako trošiti energente.