Reporter Sky Newsa imao je rijedak uvid u proces proizvodnje trenutačno najopasnije droge na svijetu. Stuart Ramsay objavio je eksplozivnu reportažu iz meksičke savezne države Sinaloe, na sjeverozapadu zemlje, nakon što je imao jedinstveni pogled na proizvodnju fentanila, droge 50-ak puta jače od heroina koja je poharala SAD, a nedavno se pojavila i u Hrvatskoj.
Ramsay opisuje kako su ga na velikoj vrućini naoružani pripadnici kartela nakon jednosatne šetnje strmim stazama doveli do laboratorija koji se nalazi na vrhu brda.
"Na prvi pogled laboratorij fentanila izgleda kao svaka druga otvorena koliba, improvizirani krov od cerade prekriven je granama i lišćem. Iz daljine gotovo da se i ne vidi, a 'nevidljiv' je i helikopterima i dronovima meksičke vojske", piše reporter Sky Newsa.
Proces 'kuhanja'
Objašnjava kako se fentanil koristi za lijekove protiv bolova koji se mogu dobiti na recept, a da su karteli uspjeli kopirati njegovu izradu i to pretvorili u ogroman biznis.
"Na čistini iznad laboratorija, šef kartela me upozorava da će proces 'kuhanja' uskoro početi", piše Ramsay dodajući kako na lice stavlja masku za disanje i aparate koji dolaze s njom, navlači rukavice i ulazi u laboratorij.
"Ispred mene stoje dva člana bande odjeveni poput statista iz znanstveno-fantastičnog filma. Prekriveni su od glave do pete balaklavama, pregačama, gumenim čizmama, rukavicama i maskama. Stavljaju svoje revolvere na granu stabla blizu ulaza i počinju praviti smrtonosnu drogu", opisuje novinar.
Smrtonosne pare
Zabranili su mu da išta dira i upozorili da su pare koje se oslobađaju tijekom procesa potencijalno smrtonosne. Jedan ovakav laboratorij proizvodi do 50 kilograma fentanila tjedna. S obzirom na to da američka agencija za borbu protiv droga kaže kako jedan kilogram može ubiti pola milijuna ljudi, tjedna proizvodnja ovog laboratorija može ubiti cijelu populaciju Londona i Los Angelesa. A ovo je samo jedan od nekoliko stotina improviziranih laboratorija za proizvodnju fentanila u vlasništvu Sinaloa kartela.
Proces kuhanja počinje mjerenjem tvari nalik kiselini nakon čega slijedi prekursuri (spojevi koji sudjeluju u kemijskoj reakciji koja proizvodi drugi spoj) proizvedeni u Kini i druge kemikalije. "Smjesa se potom pjeni i oblak zle pare guta 'kuhare' kartela", opisuje reporter Skya.
"Opasno je i bojim se, ali to je moj posao. Znamo da su drugi umrli radeći ga, ali vrijedi tog novca", kaže jedan od 'kuhara' dodajući kako ne misli da radi išta loše.
"Svi to koriste dobrovoljno, a više ljudi umire od oružja koje proizvodi SAD nego od fentanila", rekao je.
Trosatni postupak
U određenim trenucima odbacuju svoja električna pomagala, koristeći debele drvene motke za miješanje smjese. Naime, tvar koju su dobili je toliko kisela da bi uništila alat ako bi se koristio cijelo vrijeme.
Proces traje do tri sata i podijeljen je u tri faze, svaka opasnija od prethodne. Svaka faza uključuje miješanje kiseline, vode i drugih kemikalija koje nisu identificirali. Dobije se potom kašasta smjesa koja se zatim ponovno razrijedi i izmiješa.
Na kraju svake faze, voda se ispušta kroz bijelu pamučnu tkaninu, a fentanil koji se polako stvara vrti se velikom brzinom kako bi se uklonila i posljednja kap otrovne vode. 'Kuhari' rade složno - čiste pomagala, ispiru ostatke. Baš poput nekih kuhara u restoranima, oni kuhaju instinktivno, ne oslanjajući se na recept. Ako pogriješe, tada je izgubljen novac narkokartela, posebno u prekursore kemikalija.
"Cijenu će platiti 'kuhari'. I ne, to neće biti novcem", piše Ramsay.
Mladi članovi kartela
Kremasto bijela kaša se pretače u listove i plastične vrećice. Napokon su 'kuhari' sretni što je gotova. Tijekom procesa nijednom nisu skinuli svoju zaštitnu odjeću. Čisti fentanil se isprazni u zdjelu, nasjecka na komade i prenese na sunce da se osuši.
Iznenađujuće je, piše reporter Skya, koliko su 'kuhari', a i ostali članovi bande mladi. Dvojica 'kuhara' imaju samo 18 i 19 godina. Unatoč važnosti njihovog posla za kartel, ne dobivaju velike iznose, a kao i svi tinejdžeri povremeno se zafrkavaju. Na kraju procesa kuhanja, podignu svoje pištolje sa stabla i počnu pucati u kamenje kako bi si prikratili vrijeme.
"Dok se pripremam za odlazak, scena se mijenja u Tarantinovom stilu. Stariji od mladića uzima svoj pištolj i sprema se staviti ga za pojas, zaboravljajući da je napet i napunjen. Čuje se glasan prasak i urlik boli. Pucao je sebi u ruku. Nekoliko trenutaka kasnije protrči pokraj mene, pepeljastog lica, a iz prstiju mu curi krv. U panici pokušava pobjeći kući, ali mi smo usred ničega. Jasno je da će se srušiti ako mu ne previjemo rane. Nakon što sam ga pokrpao, krenuo sam sa svojom snimateljskom ekipom niz brdo da ga odvedem do člana obitelji koji ga može odvesti u bolnicu. Čuo sam da je zadržao svih pet prstiju, ali više nikada neće moći saviti niti jedan", piše Ramsay.
Laboratorij droge
Slanje pošiljke u SAD
Sljedećeg dana, na drugoj lokaciji, sada suha serija fentanila melje se u prah u domaćem aparatu za pripremu frapea. Droga se pažljivo izvaže u jedan kilogram, uspe u prozirnu plastičnu vrećicu i umota u kuglu debelom crnom trakom.
Ova će se pošiljka slati s drugim vrećama od jednog kilograma namijenjenih SAD-u. Zaključana je u tajnom odjeljku koji je kartel postavio ispod stražnjeg sjedala pick-upa i tada započinje putovanje prema sjeveru. Prvo odredište je Tijuana, grad na granici s SAD-om. Ondje se droga prebacuje u automobil s američkim registarskim oznakama i uključuje u promet koji neprestano teče između dviju zemalja.
Kartel prihvaća da će neke pošiljke biti presretnute, ali jasno je da se na granici ne može pretražiti baš svaki automobil.
Švercanje prekursora
Pipci meksičkih kartela protežu se diljem svijeta. Prekursori, strogo regulirani u većem dijelu svijeta, proizvode se u ogromnim količinama u Kini. Preko svojih kriminalnih kontakata, kartel Sinaloa tvrdi da ima redovitu opskrbu. Kažu da ih krijumčare iz Kine na teretnim brodovima, a kontejneri s pakiranjima tih kemikalija bacaju se u ocean da ih kartel pokupi.
Na jednom takvom preuzimanju je bio i reporter Sky Newsa. U društvu starijeg člana kartela Sinaloa ukrcao se na brod i krenuo na tajno mjesto na kojem će preuzeti najnoviju pošiljku.
"Ova operacija mora biti brza - špijunske letjelice meksičkih marinaca stalna su prijetnja. Lagano prelazimo preko vode, a onda vodeći čamac oštro skreće lijevo. Ispred sebe vidimo čovjeka na otočiću koji stoji pored gomile plastičnih kanistara", piše reporter.
Odabrali su ovo mjesto za preuzimanje jer je voda preplitka za brodove meksičkih snaga sigurnosti. Dragocjeni teret premještaju u ono što nazivaju "skladištem" u glavnom gradu države Sinaloa, gradu Culiacanu.
"Tada nas kontaktira šef kartela i kaže nam gdje da se nađemo kasnije te noći", kaže Ramsay.
Laboratorij droge
Priča iz 'skladišta'
Dodaje kako je put do "skladišta" u pratnji naoružanih pripadnika kartela uznemirujuće iskustvo, a stalna prijetnja policijskom racijom dodatno povećava napetost.
Nakon što su došli do "skladišta" Ramsay je ugledao visokopozicioniranog pripadnika kartela koji je bio vidno uzrujan.
"Došlo je do promjene plana. Šef me treba pa imaš 10 minuta", rekao je novinaru.
"Fentanil je 150 jači od morfija i 50 puta od 'chiva negre' (opijuma niske kvalitete). Moćniji je zbog prekursora koje donosimo iz Kine da ga promijenimo. To je poput morfija, samo u obliku praha", objašnjava pripadnik kartela.
Otkriva kako sve što proizvedu u Meksiku šalju u SAD ili u Australiju, Španjolsku, Rusiju, Englesku…
"Ma po cijelom svijetu, u svim smjerovima", govori.
Njihova operacija vrijedna više milijuna dolara potiče epidemiju fentanila u SAD-u koja je usmrtila tisuće korisnika droga. Karteli se ne libe prodati što god tržište traži, a trenutno to nije ni heroin ni kokain, već fentanil. Ako postoji potražnja, oni će je zadovoljiti. Ova smrtonosna trgovina trenutno se čini nezaustavljivom.