REAKCIJE NA PRESUDU MLADIĆU / Izetbegović poslao poruku Srbiji, bijesni Dodik spominje Gotovinu, a Mladićev sin Haški sud nazvao 'monstrumom'

Image
Foto: Profimedia

'Ova presuda bi trebala pomoći i srpskom narodu da skine teret koji mu nameću oni koji u njihovo ime odlikuju ratne zločince, slave ih i negiraju njihove zločine', kazao je lider SDA Bakir Izetbegović

8.6.2021.
18:05
Profimedia
VOYO logo

U zemljama regije nižu se reakcije na pravomoćnu presudu ratnom zločincu Ratku Mladiću, kojega je danas popodne žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) u Den Haagu proglasilo krivim za najteže ratne zločine i  time potvrdilo prvostupanjsku presudu kojom je osuđen na kaznu doživotnog zatvora. Mladić je kao zapovjednik Vojske bosanskih Srba osuđen za četiri udružena zločinačka pothvata, odnosno za genocid na području Srebrenice 1995. godine te za progon, istrebljivanje, ubojstva, deportaciju, nehumana djela, teroriziranje i protupravne napade na civile te uzimanje pripadnika mirovnih snaga Ujedinjenih naroda (UNPROFOR) za taoce. 

Image
RATKO MLADIĆ OSUĐEN NA DOŽIVOTNI ZATVOR /

Bosanski krvnik kriv je za genocid u Srebrenici, udruženi zločinački pothvat, progon, istrebljivanje, ubojstva...

Image
RATKO MLADIĆ OSUĐEN NA DOŽIVOTNI ZATVOR /

Bosanski krvnik kriv je za genocid u Srebrenici, udruženi zločinački pothvat, progon, istrebljivanje, ubojstva...

Izetbegović: Ova presuda treba pomoći i srpskom narodu

Lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović pozdravio je presudu MICT-a, usprkos činjenici, kako je kazao, da u nju nisu bili uključeni zločini u Foči, Kotor Varoši, Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu i Vlasenici, iako su imali sve elemente genocida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mladić nosi veliku odgovornost za genocid i druge stravične zločine počinjene tokom agresije na BiH", kazao je Izetbegović te dodao kako stotine onih koji su okrvavili ruke još uvijek žive slobodno na teritoriju BiH ili uživaju zaštitu susjednih država.

"Ova presuda bi trebala pomoći i srpskom narodu da skine teret koji mu nameću oni koji u njihovo ime odlikuju ratne zločince, slave ih i negiraju njihove zločine. Prihvaćanje istine je jedini pravi put za uspješniju budućnost svih nas na ovim prostorima", rekao je Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komšić: I sadašnje vodstvo Republike Srpske negira presude

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić ustvrdio je da današnja presuda Mladiću jasno govori kako je postojala namjera za činjenje niza najstrašnijih zločinačkih djela u BiH, temeljenih na etničkim razlikama.

"Time je veoma jasno utvrđeno da je iz te namjere političkog i vojnog vodstva Republike Srpske proizašlo planiranje, organiziranje i provođenje tog niza najtežih krivičnih djela. Kada to sve znamo, onda je jasno da je tadašnje političko i vojno rukovodstvo Republike Srpske imalo za svoj cilj stvaranje etnički očišćene Bosne i Hercegovine, u kojoj bi oni na taj način stvorili potpuno drugačiji ambijent za realizaciju njihovih političkih ciljeva, s kojima se nažalost suočavamo i danas u mirnodopskim uvjetima", kazao je Komšić te prozvao sadašnje političko vodstvo Republike Srpske da negiranjem presuda međunarodnih sudova nastavlja istu matricu kao i u vrijeme rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik: Presuda nema veze s pravdom

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik kazao je da presuda iz Haaga "nema veze sa pravdom".

“Što se tiče presude, ona nema veze sa pravom i pravdom i nije ostvaren cilj ICTY-ja da će on utvrđivati odgovornost za zločine i povećati povjerenje među narodima. Prvi cilj nije ostvaren jer je u BiH stradalo 96.000 ljudi, od čega 29.000 Srba, što je 30 posto, a ako uđete u sturkturu presuda, za zločine nad Srbima je izrečeno dva posto takvih presuda. Naser Orić, Atif Dudaković, Ante Gotovina i Ejup Ganić, oni to kao slobodni ljudi gledaju iz svojih domova", rekao je Dodik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je Srni da bi presuda Mladiću bila oslobađajuća da je bilo prava i pravde, dok je predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović ustvrdila kako je Haški sud "još jednom potvrdio ulogu antisrpskog suda koji odgovornost za ratne zločine ne utvrđuje prema dokazima, već prema nacionalnoj pripadnosti optuženika".

Džaferović: Važno je da su zlodjela nazvana pravi imenom

Za razliku od Dodika, bošnjački član državnog vrha BiH Džaferović je na konfereniji za novinstvo u Sarajevu kazao kako je najvažnije to da će Mladić ubuduće uvijek biti sinonimom za ratne zločine "i ništa više".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Važno je da su pred licem cijelog svijeta njegova zlodjela nazvana pravim imenom", istaknuo je Džaferović.

Naglasio je kako je nakon okončanja sudskih postupaka u Den Haagu vezanih uz rat u BiH postalo nedvojbeno i dokazano da je rat što su ga predvodili Mladić i Radovan Karadžić bio udruženi zločinački pothvat s ciljem entičkog čišćenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rad Haaškog tribunala ima neprocjenjivi povijesni značaj za postizanje pravde i istine, a bez toga ne može biti mira u regiji", kazao je Džaferović pozvavši sve u BiH da presude tog suda što prije prihvate jer će se to u konačnici morati dogoditi.

Podsjetio je ipak kako u BiH na procesuiranje čeka više od 800 predmeta ratnih zločina koje je Haaški tribunal ranije prepustio Tužiteljstvu BiH, te je pozvao da se što prije otvore sudski postupci a odgovorni za ratne zločine što prije kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladićev sin: Putujući cirkus završio kako je i počeo

Darko Mladić, sin Ratka Mladića, kazao je nakon izricanja pravomoćne presude svome ocu da je "putujući cirkus završio kako je i počeo".

"Nije imao šansu za fer suđenje. Čestitao bih sutkinji Nyambe, koja je izrazila svoje protivljenje, osim u jednoj točki", kazao je Mladić te Haški sud nazvao "pravnim monstrumom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladićev odvjetnik Miodrag Stojanović nakon presude je kazao kako niti u jednom trenutku nije bio veliki optimist, niti je očekivao spektakularne stvari.

"No očekivao sam minimum istine i pravde imajući argumente koje smo iznijeli, u Sarajevu i oko Sarajeva, a zatim i Srebrenice", kazao je Mladićev odvjetnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Beogradu bez službenih komentara presude

U Beogradu zasad nema službenih komentara pravomoćne presude Žalbenog vijeća Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT), kojom je Mladić osuđen na doživotni zatvor, a mediji, među ostalim, objavljuju ocjenu glavnog tužitelja MICT-a Sergea Brammertza da to "nije presuda srpskom narodu, već da je ta krivica jedino njegova".

"Mladića bi trebali osuditi svi odgovorni dužnosnici u bivšoj Jugoslaviji i diljem svijeta. Njegovo ime trebalo bi uvrstiti na listu najizopačenijih i najbrutalnijih ličnosti u povijesti“, citiraju mediji Brammertzovu ocjenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agencija Tanjug objavila je izjavu Mladićevog sina Darka da će se obrana sad „boriti za reviziju pravomoćne presude“, a utemeljenje za to nalazi u dosadašnjoj sudskoj praksi Haškog suda. "Imali smo to u praksi prema srpskim časnicima, kao što je bio (Veselin) Šljivančanin, što je bilo iznenađujuće tada", rekao je Darko Mladić, ocijenivši da je „to postupak koji traje“.

Šešelj očekuje Vučićevu energičnu reakciju

Vođa Srpske radikalne stranke i haški osuđenik Vojislav Šešelj presudu je očekivao, uz ocjenu da je presuda za genocid u Srebrenici na "labavim nogama". Šešelj, kojeg je Haški tribunal ranije osudio na 10 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti, rekao je za provladinu komercijalnu TV Pink kako je „važno to što je Sud odbio i žalbu Tužiteljstva za genocid u pet općina u BiH“. Šešelj očekuje da će se predsjednik Aleksandar Vučić kasnije večeras u virtualnom uključenju u zasjedanje Vijeća sigurnosti UN-a "odlučno“ i „energično“ suprotstaviti prijavi glavnog tužitelja Brammertza protiv Srbije, koja Haagu odbija izručiti dvoje članova SRS-a, Petra Jojića i Vjericu Radetu, zbog ometanja sudu u procesu koji je protiv Šešelja vođen u Den Haagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik Miodrag Stojanović, član tima Mladićeve obrane, izjavio je kako, osim što osjeća „veliko razočaranje i bijes“, nije bio veliki optimist, ali je  „očekivao minimum istine i pravde“, ponajprije zbog argumenata „o pojedinim događajima u i oko Sarajeva“ te „u vezi s kvalifikacijom za Srebrenicu". Odvjetnik Branislav Tapušković, nekadašnji prijatelj suda u Den Haagu (amicus curiae) u slučaju ICTY protiv Slobodana Miloševića,  izjavio je da je „najinteresantnija stvar“ u  vezi s presudom odbijanje žalbe tužiteljstva kojom je traženo da se Mladića osudi za genocid u još šest općina BiH, jer bi to značilo potvrdu genocidne namjere na teritoriju cijele BiH.

“Da se to dogodilo, da je to preinačeno, sasvim sigurno bi bilo ono što je stalno najavljivano – da se ospori postojanje Republike Srpske”, ocijenio je Tapušković, ukazujući da se to “sasvim izvjesno” moglo dogoditi, budući je žalba tužiteljstva odbačena preglasavanjem sudaca u žalbenom vijeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Poraz politike koja je razorila Jugoslaviju'

Vođa izvanparlamentarne Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da vjeruje da će presuda Mladiću „spriječiti nove zločine“, te da genocid u Bosni i Hercegovini "nije srpska stvar" već stvar „određene politike čijeg smo protagonistu, Slobodana Miloševića, uspjeli u jednom trenutku svrgnuti s vlasti i poslati u Haag“.

„Ovo s Ratkom Mladićem mora se shvatiti kao poraz politike koja je razorila Jugoslaviju, koja je uvela priču o etničkom čišćenju”, istaknuo je Čanak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On drži da „poanta presude nije osveta" već "da se u budućnosti takve stvari ponavljaju“, naglašavajući kako je u tom kontekstu „osuda Ratka Mladića beskonačno važna za demokratske procese i u samoj Srbiji”. 

I Vlada RH pozdravila presudu Mladiću

Vlada Republike Hrvatske pozdravila je u utorak pravomoćnu presudu kojom je Ratku Mladiću potvrđena najstroža kazna doživotnog zatvora i smatra je primjerenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vlada Republike Hrvatske pozdravlja današnju dugo očekivanu presudu Žalbenog vijeća Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove kojom je Ratku Mladiću potvrđena najstroža kazna doživotnog zatvora i smatra je primjerenom", navodi se u priopćenju Vlade.

Ističe se da je ovom presudom Ratko Mladić konačno i pravomoćno osuđen za neke od najtežih i najokrutnijih zločina počinjenih na tlu Bosne i Hercegovine, između ostaloga da je kao sudionik nekoliko udruženih zločinačkih poduhvata počinio genocid, najokrutnije zločine protiv čovječnosti te povrede pravila i običaja ratovanja, s ciljem da trajno iskorijeni Bošnjake i Hrvate s pojedinih područja Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, Vlada je izrazila "nezadovoljstvo što u ovom pravomoćno okončanom postupku nije utvrđeno sudjelovanje i najviših dužnosnika Republike Srbije u tzv. sveobuhvatnom udruženom zločinačkom poduhvatu koji je rezultirao počinjenjem najtežih kršenja međunarodnog humanitarnog prava". Također je izazila žaljenje i nezadovoljstvo zbog toga što "Ratko Mladić nije optužen i osuđen za brojna zlodjela počinjena tijekom agresije na Republiku Hrvatsku, gdje je započeo svoj krvavi pohod nastavivši ga u Bosni i Hercegovini".

"Nadamo se da će ova presuda donijeti barem djelomičan mir i satisfakciju žrtvama zlodjela Ratka Mladića i članovima njihovih obitelji", stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Poricanje zločina proturječi europskim vrijednostima'

Konačna pravomoćna presuda ratnom vođi bosanskih Srba Ratku Mladiću prigoda je za čelnike u BiH i u regiji da prednjače u odavanju počasti žrtvama i promicanju okruženja koje vodi pomirenju, istaknuli su visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell i povjerenik za proširenje Oliver Varhelyi.

"Poricanje genocida, revizionizam i glorifikacija ratnih zločinaca proturječe najosnovnijim europskim vrijednostima. Današnja odluka prilika je da lideri u Bosni i Hercegovini i regiji, s obzirom na činjenice, prednjače u odavanju počasti žrtvama i promoviranju okruženja koje vodi k pomirenju kako bi se prevladalo naslijeđe rata i izgradio trajni mir”, kaže se u zajedničkoj izjavi dvojice europskih dužnosnika.

Borrell i Varhelyi ističu da je to preduvjet za stabilnost i sigurnost Bosne i Hercegovine i od temeljne važnosti za njezin europski put.  Borrell i Varhelyi kažu kako očekuju od svih političkih aktera u BiH i na zapadnom Balkanu da u potpunosti surađuju s međunarodnim sudovima, poštuju njihove odluke i priznaju njihovu neovisnost i nepristranost.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo