- Zelenskij pohvalio svoje vojnike
- SAD: Putin se sprema na dug sukob, ali ne želi napasti NATO
- Azov objavio slike iz Azostala
- Ukrajinci oborili dron kakav je pao u Zagrebu
- Rusi tvrde da se nastavljaju pregovori
- Separatisti žele pripojiti Herson Rusiji
- Johnson potpisao obrambeni sporazum s Finskom
- Ukrajina želi razmijeniti ruske zarobljenike za borce iz Azovstala
Tijek događaja:
Rusija najavila sankcije protiv Gazproma Germania
23.20 - Rusija je u srijedu navečer najavila sankcije protiv 31 zapadne kompanije, a među njima i energetske tvrtke Gazprom Germania koja je od početka travnja pod upravom Savezne agencije za mrežni promet. Sankcije je Moskva uvela protiv kompanija Europske unije, Sjedinjenih Država i Singapura, kao odgovor na sankcije koje je njoj zapad nametnuo zbog vojne invazije na Ukrjainu. Popis obuhvaća 31 tvrtku, kojih većian pripada Gazpromu Germania, njemačkoj podružnici ruskog diva.
Savezna agencija za mrežni promet, koja je po nalogu ministra gospodarstva od početka travnja preuzela upravu nad tvrtkom Gazprom Germania nakon što je izišla iz sastava središnjeg koncerna, priopćila je da se već provode pripreme za reakcije na eventualne ruske sankcije. "Savezna vlada i Savezna mrežna agencija kao privremeni upravitelj Gazproma Germania se već pripremaju na različite scenarije i donose potrebne mjere", priopćeno je u srijedu navečer.
Gazprom Germania spada u najveće distributere i opskrbljivače plinom u Njemačkoj i po njezinom upravom je najveće skladište plina u Njemačkoj. Prema dekretu koji je još početkom svibnja objavio ruski predsjednik Vladimir Putin, ruskim tvrtkama je zabranjeno poslovanje s tvrtkama koje su na popisu sankcija, a pritom se izričito navodi i zabrana prodaje energenata.
Oslobađanje Azovstalja zahtijevalo bi velike ljudske gubitke
23.17 - Ukrajinsko vojno vodstvo odbacilo je mogućnost spašavanja svojih branitelja iz čeličane Azovstalj u opkoljenom Mariupolju ofenzivom protiv ruskih vojnika jer bi to stajalo mnogo ljudskih života. "Takva operacija deblokade zahtijevala bi velik broj vojnika jer su ukrajinske snage udaljene 150 do 200 kilometara", rekao je zamjenik glavnog stožera Oleksij Hromov u srijedu. Takva bi operacija stajala mnogo ljudskih života jer su ruski vojnici sagradili snažnu obranu, rekao je.
Mariupolj na Azovskom moru u jugoistočnoj Ukrajini je dva mjeseca pod opsadom ruske vojske jer Moskva želi spojiti poluotok Krim, koji je anektirala 2014., s jugoistočnom regijom Donbas. Prema riječima zamjenice ukrajinskog premijera Irine Vereščuk u čeličani je oko 1000 branitelja, a njih polovica je ranjena. Ruska strana tvrdi da je u podrumima čeličane ukopano 2500 ukrajinskih boraca i stranih plaćenika.
Kijev se obratio raznim organizacijama za pomoć u evakuaciji ranjenih. Vereščuk je ranije u srijedu objavila da je Kijev predložio Moskvi da se teško ozlijeđeni branitelji iz čeličane razmijene za ruske ratne zarobljenike i dodala da "dogovor još nije postignut. Pregovori se nastavljaju". Supruge branitelja iz Azovstalja prosvjedima su zahtijevale da se pomogne u njihovu oslobađanju, a u srijedu je papa Franjo razgovarao s Katerinom Prokopenko, suprugom zapovjednika bataljuna Azov Denisa Prokopenka te Julijom Fedojuk čiji je suprug također zatočen u čeličani. Žene su izrazile nadu da će Papa pomoći spasiti njihove supruge i druge vojnike. Ukrajina je u subotu zatražila od Liječnika bez granica (MSF) da organizira misiju evakuacije i zbrinjavanja vojnika iz čeličane. Branitelji su ovaj tjedan poručili da predaja ne dolazi u obzir jer ne vjeruju da će ih ruska vojska poštedjeti te su poručili da će se boriti do smrti.
Gdje je nestao Valerij Gerasimov, glavni ruski zapovjednik?
22.25 - Glavni zapovjednik oružanih snaga Rusije, general Valerij Gerasimov nije viđen na vojnoj paradi na Dan pobjede, piše BBC. Okrnjena parada bez pobjedničkog govora i nije neočekivana, s obzirom na gubitke koje je pretrpjela ruska vojska u Ukrajini. No, to da se vrhovni vojni zapovjednik, ne računajući Putina, ne pojavi na Crvenom trgu je već iznenađujuće.
Treba podsjetiti i na navode da je Gerasimov ranjen krajem travnja u Donbasu. Otada se raspredaju priče kako je i na koji način transportiran na liječenje u Rusiju. No, čini se da ga otada nitko nije vidio.
Otkriven identitet ruskog vojnika optuženog za ratni zločin
22.20 - Otkriven je identitet prvog ruskog vojnika optuženog za ratne zločine u Ukrajini. Riječ je o Vadinu Šišimarinu, kojeg se tereti da je 28. veljače ustrijelio 62-godišnjeg biciklista kroz prozor automobila u selu Čupahivka na sjeveroistoku Ukrajine, javlja Sky News.
Glavna ukrajinska tužiteljica Irina Venediktova potvrdila je da bi Šišimarin mogao dobiti do 15 godina zatvora. Ranije je otkrila kako tužiteljstvo radi na još 8000 sličnih slučajeva.
Odluka o 40 mlrd $ za Ukrajinu stiže za nekoliko dana
22.16 - Konačno odobrenje Zzakona o pomoći Ukrajini u vrijednosti od 40 milijardi dolara čini se izvjesnim za nekoliko dana jer su najviši republikanski dužnosnici u Senatu potvrdili da očekuju snažnu potporu svoje stranke za mjeru koju je već usvojio Zastupnički dom, prenosi Associated Press.
Rusi spremaju sankcije donedavnoj njemačkoj podružnici Gazproma
22.09 - Njemačka ispituje rusku najavu uvođenja sankcija dijelovima Gazprom Germanije, bivše njemačke podružnice ruskog proizvođača plina Gazproma, piše Sky News. Gazprom Germania i njegove podkompanije upravljaju skladištima i trgovinom plina plinom u Njemačkoj, a uz to su i suvlasnici plinovoda.
"Njemačka vlada i Federalna mrežna agencija, kao povjerenici Gazprom Germanije, već su u procesu poduzimanja potrebnih mjera opreza i pripreme za različite scenarije", priopćilo je njemačko ministarstvo gospodarstva.
Opskrba plinom trenutno je zajamčena i stalno se provjerava, dodaju. Mrežna agencija objavila je sličnu izjavu, rekavši da nema više informacija i da se priprema za različite scenarije.
Ruski Gazprom odustao je od vlasništva nad tvrtkom prošlog mjeseca bez objašnjenja, prisiljavajući njemačkog regulatora energetske mreže da preuzme kontrolu nad tamošnjim poslovima.
Draghi: Amerikanci i Rusi moraju sjesti i početi pregovore o miru
22.07 - Talijanski premijer Mario Draghi u srijedu je u Washingtonu pozvao Sjedinjene Države i Rusiju da sjednu za "pregovarački stol o miru" kako bi pronašli rješenje za izlaz iz ruske agresije na Ukrajinu. "Potrebno je učiniti napor i sjesti za stol" i pregovarati i "takav napor moraju učiniti svi saveznici, ali naravno razumije se Rusija i Sjedinjene Države", rekao je Draghi.
U izjavi novinarima dan nakon sastanka s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, Draghi je objasnio da "pregovarati moraju svi". "Ukrajina je naravno glavni akter za tim pregovaračkim stolom" jer "treba izbjeći svaku sumnju" u to da je "mir namenut, da je to mir koji odgovara Sjedinjenim Državama, Europljanima ili Rusima, a koji Ukrajincima ne bi bio prihvatljiv", objasnio je talijanski premijer.
Vlada Joea Bidena, angažirana da pronađe diplomatsko rješnje s Moskvom prije sukoba, gotovo i nije imal nikakav kontakt na visokoj razini s Rusijom od invazije na Ukrajinu 24. veljače te ponavlja da ne vidi nikakav interes da se izravno uključi u pregovore sve dok Rusija ne počne deeskalaciju.
Mario Draghi, naprotiv, poziva na obnovu dijaloga u koji će se uključiti i Amerikanci. U tu svrhu treba "ponovno uspostaviti i ojačati kontakte na svim razinama", rekao je. I dok Washington sve više govori o "strateškom porazu" ruskog predsjednika Vladimira Putina, a predsjednik Joe Biden nazvao ga je "krvnikom" i čovjekom koji "ne bi trebao biti na vlasti", Draghi predlaže drukčiji pristup. "Ne smije se zaboraviti, jer to je nemoguće, ali treba gledati u budućnost", rekao je.
Draghi je izrazio i rezerve prema protivljenju Washingtona sudjelovanju predsjednika Putina na samitu skupine G20 u studenome u Indoneziji. "S jedne strane, svi smo u iskušenju da odbijemo sjediti za stolom s Putinom. S druge strane, činjenica je da će drugi sjediti za tim stolom, pa ako ustanemo to znači da smo napustili ostale", rekao je. Zato treba malo "promisliti" prije objave bojkota i misliti na to kako pregovarati o miru, zaključio je Draghi.
Ukrajinci pobrojali sve ruske napade danas, nekoliko mrtvih i ozlijeđenih
22.02 - Jedna osoba je ubijena, a troje je ranjeno u ruskom granatiranju sela Komišuvahe u Zaporiškoj oblasti. Ruske trupe ispalile su najmanje 18 raketa na selo i oštetile oko 60 kuća, javljaju ukrajinski mediji.
Ruske trupe pokušavaju se probiti do Sjeverodonjecka, potpuno zauzeti Rubižnje i odsjeći Luhansku oblast preuzimajući kontrolu nad cestom Lisičansk-Bahmut, izjavio je načelnik vojne administracije Luhanska, Serhij Hajdaj.
Ruske trupe također su raketama granatirale Lozovu u Harkovskoj oblasti, a jedan civil je ubijen, tvrdi gradonačelnik Serhij Zelenskij. Tijekom dana ruske su postrojbe triput gađale Zelenodolsk raketnim sustavima srednjeg dometa. U okrugu Poltava ruski zrakoplovi izveli su raketni napad na skladište hrane. Spasilačke službe gase požar i traže žrtve, izvijestio je - šef tamošnje vojne uprave, Dmitro Lunjin.
Ukrajinci napali rusku regiju Belgorod?
21.35 - Guverner ruske pokrajine Belgorod kazao je kako su Ukrajinci danas napali područje unutar te regije. AFP prenosi da je poginula jedna osoba dok su tri ranjene.
Dozapovjednik Azova: Civili za koje smo znali više nisu u Azovstalu
21.32 - Dozapovjednik pukovnije Azov, Svjatoslav Palamar, koji se nalazi u opkoljenoj čeličani Azovstal u Mariupolju, kaže za CNN kako vjeruje da su svi civili koji se sklanjaju unutar tvornice sada izvan pogona, uz upozorenje da je zbog stalnog bombardiranja teško dati potpunu procjenu situacije u tom kompleksu.
“Ako govorite o samoj tvornici Azovstal, onda civili za koje smo znali, civili koje smo imali sa sobom, civili o kojima smo se brinuli, više nisu s nama. Uspjeli su napustiti pogon. Ne mogu vam sa sigurnošću reći, možda postoji još netko na prostoru tvornice, jer nijedna međunarodna organizacija ni u jednom trenutku nije došla niti je imala pristup da dođe i procijeni situaciju”, rekao je Palamar.
Ukrajina želi razmijeniti ruske zarobljenike za borce iz Azovstala
20.40 - Kijev je dao novi prijedlog Moskvi u vezi s desecima ukrajinskih vojnika koji su još uvijek zarobljeni u čeličani Azovstal u Mariupolju. Ukrajina je zatražila od Rusije da razmotri zamjenu teško ozlijeđenih branitelja Azovstala za ruske ratne zarobljenike, piše Sky News.
To je tijekom dana predložila potpredsjednica vlade Irina Vereščuk. "Još nema dogovora. Pregovori se nastavljaju", poručila je i dodala da vlasti rade na brojnim opcijama za prekid opsade Azovstala, ali i da nijedna od tih opcija nije savršena.
Bivši finski premijer: Ulazimo u NATO 99,9 posto
20.36 - Bivši finski premijer Alexander Stubb rekao je da su šanse da će Finska ući u NATO - 99,9 posto. U razgovoru za BBC, Stubb je rekao da će finski predsjednik sutra objaviti namjeru zemlje da se pridruži, nakon čega slijedi objava tijekom vikenda i zajednička izjava Finske i Švedske početkom sljedećeg tjedna.
U Finskoj postoji "ogromna podrška" za pridruživanje NATO-u, rekao je Stubb, citirajući anketu ranije ovog tjedna koja je pokazala 76 posto za i 12 posto protiv člnastva Finske u NATO-u.
"Jedina osoba kojoj možemo zahvaliti je Putin, on je razlog zašto se pridružujemo", poručio je Stubb.
Separatisti žele pripojiti Herson Rusiji
20.33 - Proruska administracija okupiranog grada Hersona priopćila je kako planira zatražiti pripajanje Rusiji, piše Guardian. Poziv na aneksiju uputio je u srijedu Kiril Stremousov, zamjenik šefa vojne uprave koju je Rusija postavila za upravljanje Hersonom.
“Grad Herson je Rusija; neće biti HNR (Hersonske Narodne Republike) na teritoriju Hersonske regije, neće biti referenduma. To će biti jedinstven dekret na temelju zahtjeva vodstva regije Herson predsjedniku Ruske Federacije, odnosno zahtjeva da se Herson pretvori u punopravnu regiju Ruske Federacije", poručio je Stremousov. Herson je inače susjedna regija ranije anektiranom poluotoku Krimu.
Granatiranje čeličane Azovstal
20.05 - Čini se da je večeras u tijeku granatiranje čeličane Azovstal u opkoljenom južnom gradu Mariupolju. Fotografije prikazuju veliku eksploziju na mjestu, gdje su ostaci obrambenih snaga Mariupolja skriveni u podzemnim bunkerima. Vjeruje se da su neki civili ostali u tvornici, ali nije poznato koliko ih je.
Pentagon: Putin ne želi napasti NATO
19.29 - Pentagon ne vjeruje da bi Vladimir Putin želio vojno napasti NATO savez, kaže američki ministar obrane Lloyd Austin. Njegova reakcija dolazi nakon što su ruske postrojbe svoj fokus skrenule na istok i jug Ukrajine, gdje ne postižu značajne rezultate.
"Dok gledate Putinovu računicu, moje stajalište - i siguran sam da predsjedavajući ima svoje stajalište - ali moje je mišljenje da Rusija ne želi preuzeti NATO savez", rekao je Austin, prenosi Sky News.
Johnson potpisao obrambeni sporazum s Finskom
19.24 - Britanski premijer Boris Johnson potpisao je obrambeni sporazum s Finskom, što znači da zemlja može računati na pomoć, čak i vojnu, Ujedinjenog Kraljevstva ako im zatreba.
Govoreći u Helsinkiju, Johnson je ponovio da NATO "ne predstavlja prijetnju nikome", dodavši: "On je tu u svrhu međusobne obrane".
"Ruska invazija na Ukrajinu promijenila je jednadžbu europske sigurnosti i prebrisala našu stvarnost i preoblikovala našu budućnost. Vidjeli smo kraj razdoblja nakon hladnog rata, a invazija Ukrajine je nažalost otvorila novo poglavlje", prenosi Johnsonove riječi Sky News.
Mađarska: Potpora naftnim sankcijama ovisi o stotinama milijuna dolara
18.25 - Mađarska je u srijedu objavila da je dogovor o naftnim sankcijama Europske unije Rusiji nedostižan dok Bruxelles ne ponudi "rješenje" mjereno u stotinama milijuna dolara koje bi zamijenilo rusku naftu u mađarskom gospodarstvu.
Ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto objavio je na svojoj Facebook stranici da još uvijek nema prihvatljivog prijedloga na vidiku. Napisao je da bi se ruske isporuke preko naftovoda trebale izuzeti od naftnog embarga i da bi se embargo trebao primjenjivati samo na pomorske isporuke.
To bi koristilo mađarskoj grupi MOL koja ostvaruje pozamašnu zaradu jer njezine rafinerije koriste jeftinu rusku naftu Ural. Razlika u cijeni Ural-Brent do sada se povećala na otprilike 34 do 35 dolara po barelu. To je također pomoglo MOL-u da pokrije gubitke nakon što je mađarska vlada prošle godine uvela ograničenja cijena goriva, što je pomoglo premijeru Viktoru Orbanu da pobijedi na izborima u travnju.
Szijjarto je rekao da je Mađarska Bruxellesu jasno dala do znanja da će podržati naftne sankcije samo ako Komisija predloži rješenje za probleme koje bi one stvorile Mađarskoj.
"Očekujemo takav prijedlog ne samo kad je riječ o transformaciji naših rafinerija koja košta stotine milijuna dolara, ne samo kad je riječ o povećanju kapaciteta hrvatskog naftovoda koje bi koštalo nekoliko stotina milijuna dolara, već i s obzirom na budućnost mađarskog gospodarstva", rekao je Szijjarto.
"Kad bi se zabrana EU-a primjenjivala samo na pomorsku isporuku nafte, dogovor bi bio moguć, rekao je Szijjarto.
Ukrajinci pokreću suđenja zbog ratnih zločina
17.42 - Ruskom vojniku će se suditi za počinjenje navodnog ratnog zločina u Ukrajini, prvi put od početka rata 24. veljače, priopćila je ukrajinska glavna tužiteljica Irina Venediktova. Muškarca se sumnjiči za ubojstvo nenaoružanog civila u regiji Sumi, piše BBC.
Optužnica je uslijedila nakon policijske istrage protiv ruske vojske zbog "kršenja zakona i običaja ratovanja" i "ubojstva s predumišljajem". Venediktova je prošlog mjeseca pokrenula kazneni progon desetorice ruskih vojnika optuženih za ratne zločine u Buči. Njih se tereti za mučenje, silovanje i ubijanje civila. Potvrđeno je da će oni biti među prvima koji će biti presuđeni.
Glavnog tajnika UN-a brine izbijanje gladi zbog rata u Ukrajini
17.37 - Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres izjavio je u srijedu da je duboko zabrinut zbog širenja siromaštva, budući da je rat u Ukrajini ugrozio sigurnost hrane u različitim dijelovima svijeta.
Govoreći zajedno s austrijskim kancelarom i ministrom vanjskih poslova u Beču, Guterres je također rekao da traju razgovori o evakuaciji civila iz ratnih zona u Ukrajini. No, nije optimističan da će uskoro doći do mirovnih pregovora.
Rat u Ukrajini izazvao je nagli rast cijena žita, ulja, goriva i gnojiva. UN-ove agencije upozoravaju da će to dovesti do krize hrane u Africi. Ruska invazija na Ukrajinu u veljači poremetila je transport Crnim morem, glavnim pravcem za izvoz žita i drugih proizvoda i dramatično smanjila izvoz iz Ukrajine i Rusije.
"Duboko sam zabrinut zbog rizika od izbijanja gladi u različitim dijelovima svijeta, zbog dramatične situacije vezane za sigurnost hrane s kojom se suočavamo zbog rata u Ukrajini", rekao je Guterres.
Kineski diplomat: Rusija je izgubila Ukrajinu
17.34 - Bivši kineski veleposlanik u Ukrajini snažno je kritizirao rusku invaziju u nedavnom govoru o kojem je izvijestio kineski tisak prije nego što je brzo uklonjen, javlja Guardian.
Gao Yusheng, koji se umirovio prije više od deset godina nakon karijere provedene uglavnom u Rusiji i središnjoj Aziji, rekao je na internetskom seminaru Kineske akademije društvenih znanosti da ruski rat propada.
Gao je rekao da Moskva pod Putinovom vlašću nikada zapravo nije prihvatila suverenitet i neovisnost bivših sovjetskih država, a njegova česta "kršenja" njihova teritorija bila su "najveća prijetnja miru, sigurnosti i stabilnosti u Euroaziji". "Može se reći da je Rusija potpuno izgubila Ukrajinu", zaključio je.
Rusija traži ispriku od Poljske
17:08 - Rusija je u srijedu zatražila službenu ispriku od Poljske i zaprijetila mogućom odmazdom u budućnosti za prosvjed u kojem je ruski veleposlanik u Varšavi zaliven crvenom bojom. Veleposlanika, Sergeja Andreeva, okružili su prosvjednici protiv ruske intervencije u Ukrajini u trenutku kad je išao položiti cvijeće na Sovjetsko vojno groblje u Varšavi u ponedjeljak, što je u Moskvi izazvalo bijesnu reakciju. Rusko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je poljskog veleposlanika Krzysztofa Krajewskog da primi prosvjednu notu. "Rusija očekuje službenu ispriku od poljskog vodstva u vezi incidenta i zahtijeva sigurnost ruskog veleposlanika i svih zaposlenika ruskih institucija vanjskih poslova", pisalo je u priopćenju. "Odluka o daljnjim koracima bit će poduzeta ovisno o reakcijama Varšave na naše zahtjeve." Poljski ministar vanjskih poslova Zbigniew Rau rekao je da su vlasti upozorile Andreeva da odlazak na groblje u ponedjeljak, kad Rusija obilježava pobjedu Sovjetskog Saveza nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu, može isprovocirati incident, prema državnoj novinskoj agenciji PAP.
Supruge boraca iz Mariupolja razgovarale s papom
16.46 - Supruge dvojice boraca koji se nalaze u čeličani Azovstal zamolile su u srijedu papu Franju da pomogne vojnicima u Ukrajini. Katerina Prokopenko i Julija Fedosjuk razgovarale su s papom oko pet minuta na kraju njegove opće audijencije na Trgu sv. Petra.
Reuters javlja kako se Prokopenko obratila papi riječima: "Vi ste naša posljednja nada, nadam se da ćete im spasiti živote. Molim vas, ne dopustite da umru".
Rekle su da su posljednji put razgovarali sa svojim muževima u utorak. Njihovi supruzi su pripadnici pukovnije Azov.
U Ukrajini izgubljeno 4,8 milijuna radnih mjesta
16.26 - U Ukrajini je od početka ruske agresije u veljači ugašeno oko 4,8 milijuna radnih mjesta budući da su mnoga poduzeća zatvorena, izvoz je smanjen, a milijuni građana izbjegli su pred sukobima, objavila je Međunarodna organizacija za rad (ILO).
Izgubljena radna mjesta čine oko 30 posto ukrajinske radne snage prije invazije, utvrdio je ILO u izvješću objavljenom u srijedu.
Zatvaranje plinovoda u Ukrajini moglo bi povećati cijene plina u Europi
16.25 - Europske zemlje koje jako ovise o ruskom plinu pozorno će pratiti situaciju nakon najnovijeg poteza Ukrajine, koja je objavila da je blokirala dio važnog plinovoda kojim ruski plin stiže u Europu. Kako navodi BBC, kroz mrežu plinovoda čiji dio je Ukrajina danas blokirala u Europu stiže oko trećina ukupne količine plina.
Iako se utjecaj današnjeg poteza Ukrajine još uvijek procjenjuje, sve upućuje da bi cijena plina u Europi mogla dodatno narasti, rekao je za BBC Nathan Piper, šef istraživanja plina i nafte u kompaniji Investec. Piper kaže da bi poskupljenje moglo stići u trenutku u kojem Europa pokušava tijekom ljeta popuniti svoje rezerve plina, kako bi spremna dočekala narednu zimu.
Europska unija već tjednima smišlja kako se riješiti ovisnost o ruskom plinu, pri čemu se dio članica Unije ne slaže oko ispravne strategije. EU je obećala da će smanjiti uvoz plina za dvije trećine do kraja ove godine, ali je u isto vrijeme pozvala sve članice za popune svoje rezerve plina.
Uskoro prvo suđenje ruskom vojniku za ratni zločin u Ukrajini
15.51 - Uskoro bi trebalo početi suđenje 21-godišnjem ruskom vojniku za ratni zločin, rekla je glavna ukrajinska tužiteljica Irina Venediktova. Radi se o prvom suđenju nekom ruskom vojniku za ratni zločin počinjem prilikom invazije Ukrajine. Venediktova je rekla da će se ruskom vojniku, koji je trenutno u ukrajinskom pritvoru, suditi za ubojstvo nenaoružanog civila u ukrajinskoj regiji Sumi.
Prošlog mjeseca glavna ukrajinska tužiteljica rekla je da je zabilježen "ogroman broj slučajeva" u kojima su ruske snage ubijale ukrajinske civile. Navela je da njezin tim radi na gotovo 8.000 slučajeva povezanih s ratnim zločinima diljem zemlje. Kasnije je ustvrdila da je njezin ured identificirao 10 ruskih vojnika optuženih za masakr u Buči, gradu iz kojeg stiže sve više dokaza o masovnim ubojstvima civila.
Zelenskij: Želja za pregovorima nam pada sa svakom novom Bučom i Mariupoljem
15.12 - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij upozorio je da Kijevu istječe strpljenje za pregovore s Rusijom s obzirom na sve više dokaza o ruskim ratnim zločinima u Ukrajini.
"Spremni smo na pregovore sve dok ne bude prekasno. Sa svakom novom Bučom, sa svakim novim Mariupoljem, sa svakim novim gradom gdje su deseci ubijenih ljudi, slučajeva silovanja, sa svakim novim zvjerstvom, želja i šansa za pregovore nestaje, baš kao i vjerojatnost rješavanja sukoba diplomatskim putem", rekao je Zelenskij u virtualnom obraćanju francuskim studentima.
Ukrajinski predsjednik izrazio je odlučnost Kijeva da pobijedi u ratu i vrati sve teritorije koji pripadaju Ukrajini. Ponovio je da Ukrajina želi i mora ući u Europsku uniju te pozvao lidere EU da ubrzaju taj proces.
"Ukrajina će samo ojačati druge članice EU, naša vojska je demonstrirala svoje sposobnosti. Naši ljudi su se dokazali", rekao je Zelenskij.
Ukrajinsko gospodarstvo gotovo prepolovljeno
15:00 - Ukrajinski BDP smanjit će se ove godine za 45 posto, rekao je u srijedu ministar financija Serhiv Marčenko, dodavši da vlada mora pronaći nove izvore financiranja proračunskih potreba u uvjetima ruske invazije.
Rusi u Donjecku blokirali Facebook
14:20 - Samoproglašena proruska Narodna republika Donjeck (DPR) na istoku Ukrajine rekla je u srijedu da je blokirala pristup Facebooku i Instagramu, svrstavši se s ruskom politikom po pitanju američkih društvenih mreža.
"Pristup informacijskim izvorima američke tvrtke Meta, koja dopušta pozivanje na nasilje protiv korisnika koji pričaju ruski na društvenim mrežama, blokiran je", reklo je ministarstvo komunikacija DPR-a u priopćenju.
"U svjetlu ovoga, pristup društvenim mrežama Facebooku i Instagramu je blokiran na teritoriju republike."
Meta Platforms Inc ., u čijem su vlasništvu Facebook i Instagram, nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom.
Opskrba plinom i dalje stabilna
14:12 - Njemački energetski regulator kaže da je uvoz plina stabilan unatoč tome što je Ukrajina danas blokirala plinovod iz Rusije. Regulator je rekao da je pad opskrbe Europi, koja iznosi četvrtinu ukupne količine goriva, više nego nadoknađen većim količinama iz Norveške i Nizozemske.
Gazprom priznaje da je Ukrajina ostavila samo jednu ulaznu točku za tranzit ruskog plina u Europu i da to narušava sigurnost opskrbe plinom, izvijestila je u srijedu novinska agencija RIA.
Lavrov: Neka Zapad sad objasni svojim građanima zašto će biti siromašniji
13:35 - Ruski šef diplomacije Sergej Lavrov govorio je o sankcijama i energentima te uputio novu prijetnju Zapadu. Rekao je da Rusija ima dovoljno kupaca energenata izvan kruga zapadnih zemalja, a da će Zapad morati objasniti svojim građanima zašto postaju sve siromašniji.
“Imamo dovoljno kupaca naših energenata, radit ćemo s njima. Neka Zapad sada plaća mnogo više nego što je plaćao Ruskoj Federaciji i neka objasni svom stanovništvu zašto će ono biti sve siromašnije”, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare na pitanje o zapadnim sankcijama, nakon pregovora s predstavnicima omanskih vlasti, prenosi ruska agencija TASS
Rusi žele pripojiti Herson
13:29 - Vlasti koje podržava Rusija u južnoj ukrajinskoj regiji Herson rekle su da planiraju zatražiti od Vladimira Putina da postanu dio Rusije, rekao je Kiril Stremousov, novoimenovani zamjenik načelnika vojno-civilne uprave u Hersonu, citirale su ruske novinske agencije.
Rekao je da će Kherson biti u potpunosti reguliran ruskim zakonom "do kraja godine", javljaju ruski mediji. U odgovoru je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao da je na stanovnicima Hersona da odluče žele li se pridružiti Rusiji, dodajući da ta odluka mora imati jasnu pravnu osnovu.
Medvedev optužio SAD da vodi rat protiv Rusije
13:06 - Bivši ruski predsjednik i jedan od najbližih Putinovih saveznika Dmitrij Medvedev optužio je SAD da preko Ukrajine vodi rat protiv Rusije, nakon što je američki Zastupnički dom odobrio paket pomoći Ukrajini od 40 milijardi dolara. Medvedev je rekao da će američko gospodarstvo patiti te da je prijedlog zakona koji je u utorak Predstavnički dom usvojio pokušaj da se "nanese ozbiljan poraz Rusiji i ograniči njezin ekonomski razvoj i politički utjecaj u svijetu".
"Neće uspjeti. Tiskarski stroj kojim Amerika neprestano povećava svoj ionako napuhani državni dug slomit će se prije nego što ćemo se mi slomiti", rekao je.
Predsjednik ruske Državne dume Vjačeslav Volodin optužio je Washington da koristi paket pomoći kako bi "zadužio" Ukrajinu i da je umjesto plaćanja prisvojio rezerve žita ove zemlje.
Ukrajina gomila vojsku na granici
12:36 - Bjeloruske vlasti rasporedile su svoje oružane snage na granicu Ukrajine dok zapadni saveznici "grade svoju vojnu prisutnost" u regiji. Načelnik glavnog stožera oružanih snaga Viktor Gulevič naveo je da je Ukrajina poslala oko 20.000 ljudi blizu bjeloruske granice.
Veleposlanik Ukrajine: Države EU moraju biti spremne na ekonomske žrtve zbog Rusije
11.48 - Ukrajinski veleposlanik pri EU Vsevolod Čencov izjavio je za Euro News da zemlje Europske unije moraju biti spremne na ekonomske žrtve zbog zabrane uvoza ruske nafte. Prijedlog Europske komisije u vezi s embargom na rusku naftu znači postupno ukidanje uvoza ruske sirove nafte kroz šest mjeseci i svih rafiniranih naftnih derivata do kraja 2022.
Mađarska, Slovačka, Češka i Bugarska traže izuzeće iz embarga na rusku naftu. Tvrde da im je potrebno vrijeme za prilagodbu energetskih sustava, ali i za pronalazak sigurnog dobavljača energenata.
"Do sada je EU bila prilično ujedinjena po pitanju sankcija. Nadamo se da će ova kriza embarga na naftu biti prevladana. Oni koji donose odluke u Mađarskoj i drugim zemljama razumiju što se događa u Ukrajini. Sami mogu vidjeti razinu zločina u Kijevu i drugim gradovima. Kako bi zaustavile Rusiju, države članice također trebaju biti spremne na određene žrtve, uključujući i ekonomske", rekao je Čencov u intervjuu za Euro News.
Zaharova: Nastavljeni pregovori između Moskve i Kijeva
11.23 - Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova rekla je da se kontakti Rusije i Ukrajine u sferi pregovora nastavljaju. "Kontakti između Rusije i Ukrajine su u tijeku", rekla je Zaharova, a prenosi TASS.
Ukrajina: Rusi kod Harkiva za sobom ostavili smrtonosne zamke
11.10 - Ukrajina je danas objavila da su njezine snage oslobodile nekoliko gradova u blizini Harkiva, drugog najvećeg grada u Ukrajini. Harkiv je trenutno pod teškim napadima, a u regiji se vode teške bitke, rekao je guverner harkivske regije Oleg Sinegubov. Harkiv je, inače, na meti ruskih napada od samog početka invazije krajem veljače.
Sinegubov je upozorio da su ruske snage prilikom povlačenja za sobom ostavile "smrtonosne zamke" u toj regiji, te je pozvao stanovnike da ostanu u skloništima, odnosno da ne žure u netom oslobođena područja. "Neprijatelj je podmukao i čini sve kako bi ubio i ranio što je moguće više ukrajinskih civila", objavio je Sinegubov na Twitteru.
"Danas je neprijatelj odbačen još dalje od Harkiva i okupatori sad imaju još manje prilike pucati po centru regije", dodao je guverner.
Božinović: 'U Hrvatsku stiglo 17.300 ukrajinskih izbjeglica'
10:35 - Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je u srijedu da je do sada u Hrvatsku ušlo nešto više od 17.300 ukrajinskih izbjeglica, od čega je 85 posto žena i djece.
"U Hrvatsku je po zadnjim podacima nešto više od 17.300 Ukrajinaca. Negdje 85 posto su žene i djeca", rekao je Božinović u emisiji Hrvatskog radija 'A sada Vlada'.
Nastavak pregovora
10:03 - Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova rekla je da se kontakti Rusije i Ukrajine u sferi pregovora nastavljaju.
"Kontakti između Rusije i Ukrajine su u tijeku", rekla je Zaharova, a prenosi TASS.
Ruske snage stigle do Luganska
09:39 - Proruski separatisti u istočnoj Ukrajini napredovali su do administrativnih granica oblasti Luhanska, jednog od glavnih područja nad kojima Rusija nastoji preuzeti kontrolu od početka invazije krajem veljače, javlja u srijedu dpa pozivajući se na ruske izvore.
Gradić Popasna, za koji su se vodile teške borbe, sada je “očišćen” od ukrajinskih snaga, rekao je glasnogovornik ruskog ministarstva obrane Igor Konašenkov. Guverner Luhanska Serhij Hajdaj je ruske tvrdnje opisao kao “fantaziju”.
“Ukrajinske snage morale su se povući iz Popasne, ali Rusi nisu probili naši obranu”, napisao je na Telegramu.
Čečeni tvrde da su osvojili grad Rubizhne
09:24 - Ruska novinska agencija RIA prenosi citate Apte Alaudinova, pomoćnika čečenskog čelnika, koji tvrdi da su ostaci ukrajinskih vojnika protjerani iz grada Rubizhne u Donbasu blokirani u tvornici Zarya.
"Svih ovih dana bili smo zauzeti blokiranjem tvornice Zarya. Ovaj zadatak je već završen, naše snage i sredstva su praktički blokirali tvornicu Zarya", rekao je.
Rubizhne se nalazi u regiji Lugansk na istoku Ukrajine. Zarya je kemijska tvornica.
Ukrajinci tvrde da su oborili dron kakav je pao u Zagrebu
08:58 - Ukrajinska vojska tvrdi da je oborila sovjetsku izviđačku bespilotnu letjelicu Tu-141 "Swift", uz video koji su objavili na društvenim mrežema. Riječ je o istom tipu drona koji je pao u ožujku u Zagrebu. "Ukrajinska vojska oborila je rijetku višestruku sovjetsku izviđačku bespilotnu letjelicu Tu-141 "Swift"", napisali su.
Amerika šalje još 40 milijardi dolara pomoći Ukrajini
08:27 - Zastupnički dom američkog Kongresa odobrio je više od 40 milijardi dolara pomoći Ukrajini. Zastupnički dom je u utorak navečer usvojio zakon o potrošnji u Ukrajini sa 368 prema 57, a svaki glas "protiv" došao je od republikanaca, navodi Reuters. Mjera je sada upućena Senatu, od kojeg se očekuje da će brzo reagirati.
Predsjednik Joe Biden zatražio je od Kongresa da odobri dodatnih 33 milijarde dolara pomoći Ukrajini prije dva tjedna, ali su zastupnici odlučili povećati vojno i humanitarno financiranje.
Ukrajina prijeti da će obustaviti protok plina
08:11 - Ukrajina je rekla da će obustaviti protok plina kroz tranzitnu točku za koju kaže da isporučuje gotovo trećinu goriva iz Rusije u Europu, okrivljujući Moskvu za taj potez uz prijetnju da će tokove premjestiti negdje drugdje.
Ukrajina je ostala glavna tranzitna ruta za ruski plin u Europu čak i tijekom ruskog rata u Ukrajini. GTSOU, koji upravlja plinskim sustavom Ukrajine, priopćio je da će od srijede zaustaviti isporuke rutom Sokhranivka, proglašavajući "višu silu", klauzulu na koju se poziva kada je poduzeće pogođeno nečim što je izvan njegove kontrole, prenosi Reuters.
Ruski Gazprom je odmah reagirao i rekao kako su ih Ukrajinci obavijestili o prekidu te navode kako je “tehnički nemoguće” prebaciti sav protok plina prema drugoj tranzitnoj točki.
Britanci: Rusija bi mogla dominirati sjeverozapadnim Crnim morem
07:38 - Rusija bi mogla dominirati sjeverozapadnim Crnim morem ako uspije učvrstiti svoju poziciju na otoku Snake, prema britanskom ministarstvu obrane.
"Borbe se nastavljaju na otoku Zmiinyi, također poznatom kao Zmijski otok, a Rusija u više navrata pokušava ojačati svoj izloženi garnizon koji se tamo nalazi. Ukrajina je uspješno pogodila rusku protuzračnu obranu i opskrbila brodove s bespilotna letjelica Bayraktar. Ruska plovila za opskrbu imaju minimalnu zaštitu u zapadnom Crnom moru, nakon povlačenja ruske mornarice na Krim nakon gubitka Moskve, stoji u izvješću.
Azov objavio kako izgled život u Azovstalu
07:25 - Pripadnici Azova koji i dalje brane posljednju točku ukrajinskog otpora u Mariupolju objavili su na društvenim mrežama seriju fotografija iz utrobe čeličane Azovstal. Najnovije slike prikazuju ranjene borce ove postrojbe, uz apel Ukrajini i međunarodnoj zajednici da ih se spasi.
“Cijeli civilizirani svijet mora vidjeti uvjete u kojima se nalaze ranjeni i osakaćeni branitelji Mariupolja i djelovati! U potpunim nehigijenskim uvjetima, s otvorenim ranama zavijenim nesterilnim ostacima zavoja, bez potrebnih lijekova, pa čak i hrane”, stoji u dramatičnom obraćanju iz podzemlja čeličane.
Azov je pozvao UN i Crveni križ “da pokažu svoju humanost i potvrde temeljna načela na kojima su stvoreni, spašavajući ranjenike koji više nisu borci”.
SAD: Putin se sprema na dug sukob
07:19 - Šefica američkih obavještajaca Avril Haines rekla je da se Putin sprema za dug sukob u Ukrajini. "Ruska pobjeda u istočnoj regiji Donbasa možda neće okončati rat. Ocjenjujemo da se predsjednik Putin priprema za produljeni sukob u Ukrajini tijekom kojeg još uvijek namjerava postići ciljeve izvan Donbasa", kaže Haines.
Rekla je da Putin računa da će odlučnost Zapada s vremenom oslabjeti.
Također, prema nekim informacijama, Putin ratovanje širi i na Transnistriju, prenosi AFP.
Ukrajina vratila sela kod Harkiva
07:16 - Ukrajina je objavila da su njezine snage vratile pod svoj nadzor sela sjeverno i sjeveroistočno od Harkiva i počele kontraofenzivu koja bi mogla donijeti preokret i ugroziti rusku prednost.
Tetjana Apačenko, zadužena za odnose s medijima u 92. mehaniziranoj brigadi, koja je glavna ukrajinska vojna formacija u tom području, potvrdila je da su ukrajinski vojnici zadnjih dana uspjeli vratiti pod svoj nadzor naselja Čerkaski Tiški, Ruski Tiški, Broščovu i Slobožanske sjeverno od Harkiva.
Uskoro odluka o Finskoj i Švedskoj u NATO-u
07:11 - Finska i Švedska bliže se odluci o njihovoj najvjerojatnijoj kandidaturi za članstvo u NATO-u, a službena se objava očekuje u narednim danima, potvrdila je u utorak finska strana. Manje od tri mjeseca od početka invazije na Ukrajinu, dvije nordijske zemlje suočene s ruskom prijetnjom nalaze se na vratima zapadnog vojnog saveza u potrazi za sigurnosnim kišobranom, posebice SAD-a, piše francuska novinska agencija Afp.
"Sigurno je 100 posto da će Finska biti kandidat i prilično vjerojatno da će do kraja godine biti članica", rekao je Charly Salonius-Pasternak, znanstvenik s finskog instituta za međunarodne odnose. U Finskoj, kao i Švedskoj, rat u Ukrajini je potpuno preokrenuo javno mnijenje koje je do ruske intervencije bilo podijeljeno.
Zelenskij pohvalio svoje trupe
04:58 - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pohvalio je "nadljudsku snagu" ukrajinskih trupa u borbi protiv ruske vojske. "Zahvalan sam svim našim zaštitnicima koji uzvraćaju i pokazuju uistinu nadljudsku snagu", rekao je Zelenskij u svom dnevnom video obraćanju u utorak kasno navečer, ističući da se Ukrajinci bore protiv "nekoć druge najjače vojske na svijetu".
Ukrajinski predsjednik ostaje oprezan u dopuštanju bilo kakvog osjećaja euforije ili "pretjeranih emocija".