RAT U KOJEM JE ŽIVOT IZGUBILO POLA MILIJUNA LJUDI: /

Karta smrti - ovo je razlog zašto Siriju nazivaju paklom na Zemlji

Image
Foto: AFP

Na pitanje tko kontrolira Siriji gotovo je nemoguće dati odgovor. Vjerojatno jedino teže pitanje je kada će se rat u toj zemlji okončati.

10.4.2018.
20:16
AFP
VOYO logo

Kao nijednom u posljednjih nekoliko godina rat u Siriji najveće je je svjetske sile doveo na rub oružanog sukoba. Napad u gradu Dumi, u kojem su se navodno koristila kemijska sredstva i u kojem je ubijeno najmanje 49 osoba, dodatno je približio SAD i Rusiju direktnom obračunu. Amerikanci su za brutalni napad na grad koji je posljednje uporište pobunjenika pored sirijskoga glavnog grada Damaska okrivili režim Bašara al-Asada, a ruskim saveznicima su poručili da snose određenu odgovornost.

"Iznimno blisko smo proučili tu situaciju i donijet ćemo važne odluke sljedećih 24 do 48 sati", najavio je odgovor američki predsjednik DonaldTrump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smirivanju strasti u Siriji nije pridonijela ni rasprava na hitnoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a koja je sazvana zbog navodnog kemijskog napada na Dumu.

Ozbiljna ruska prijetnja

Zapadne sile su za napad optužile sirijsku vladu i njezine saveznike Rusiju i Iran koji niječu da se napad uopće dogodio. "Kroz određene kanale komunikacije već smo prenijeli SAD-u da bi upotreba vojne sile, pod lažnim izgovorom, protiv Sirije gdje su na zahtjev legitimne sirijske vlade raspoređeni ruski vojnici, mogla dovesti do nesagledivih posljedica", istaknuo je veleposlanik VasilijNebenzia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno, zbog mogućih stranih napada i Trumpove odmazde sirijske vojne snage i njihovi saveznici proglasili su punu pripravnost i evakuirali neke svoje kontrolne točke.

I dok se najveće svjetske sile u miru New Yorka prepiru oko toga tko je koga napao i zašto, brojke koje je iznjedrio rat u Siriji su tragične. U sedam godina žestokih borbi ubijeno je približno 465.000 ljudi, dok je ranjeno približno milijun osoba. Raseljeno je čak 12 milijuna ljudi što je polovica predratnog sirijskog stanovništa.

Tko kontrolira Siriju?

A na pitanje tko kontrolira Siriji gotovo je nemoguće dati odgovor. Vjerojatno jedino teže pitanje je kada će se rat u toj zemlji okončati.

Image

Omjer snaga u Siriji

Image

Najveći dio zemlje ipak je pod režimskim vojnim snagama i njihovim saveznicima. Asadove snage u veljači su pokrenule ofenzivu na Istočnu Gutu u želji da razbiju i posljednje uporište pobunjenika u blizini glavnog grada Damaska. Inače, to je područje pod opsadom snaga vlade još od 2013. godine i nalazi se na meti svakodnevnog nemilosrdnog bombardiranja Asadove vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: liveuamap.com

Područje oko Damaska

Image

Istovremeno, na sjeveru zemlje, u regiji Afrin, u ofenzivi su turske snage kojima u akciji pomažu sirijski pobunjenici. Ankara iz tog dijela Sirije želi protjerati kurdske borce okupljene u Jedinicama narodne zaštite (YPJ) koje smatra sigurnosnom prijetnjom. Sredinom ožujka Turci su preuzeli kontrolu nad gradom Afrinom, a predsjednik RecepTayyipErdogan već je najavio da će svoj pohod nastaviti u Idlibu i Manbiju.

Image
Foto: liveuamap.com

Turska ofenziva u Afrinu

Image

Problem se javlja u činjenici da je kurdska milicija YPJ, pak, ključni partner SAD-a u borbi protiv Islamske države u tom dijelu svijeta, dok je Turska vojna saveznica iz NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: liveuamap.com

Snage Islamske države pod opsadom kurdskih i prorežimskih jedinica

Image

Sukobljene strane u Siriji:

  • Vladine snage i njezine saveznice (Rusija, Iran, šijitske skupine iz Iraka)
  • Pobunjenička Slobodna sirijska vojska
  • Kurdske milicije
  • Islamska država
  • Turska
  • Hayat Tahrir Al-Sham (bivša Al-Nusra)
  • Međunarodna koalicija (NATO, Izrael, Saudijska Arabija, Jordan, UAE)
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo