Prkos i revolt građana na ulicama Hong Konga se nastavlja. Deseci tisuća prosvjednika izašli su s maskama na licu dva dana nakon što je stupio na snagu zakon iz kolonijalnih vremena koji, uz prijetnju zatvorom, zabranjenjuje nošenje maski tijekom prosvjeda. Potez je to za koji se vjerovalo da bi trebao smiriti nasilje, no dogodilo se upravo suprotno.
Kamenje, suzavac i molotovljevi kokteli. I tako već 4 mjeseca. Građani Hong Konga ne odustaju od zahtjeva, a Peking neuspješno pokušava zaustaviti prosvjede.
"Ne bojimo se Vlade"
"Pokušavamo im poručiti da se ne bojimo Vlade bez obzira na represiju. Borit ćemo se do kraja", kazao je prosvjednik Yeuang.
Ne boje se ni policije. Peking je poslao još 300 vojnika da uguše prosvjede, no nisu uspjeli. Kako bi odgovorila građane od prosvjeda, povjerenica za Hong Kong iskoristila je odredbu iz kolonijalnog doba i nametnula zakon koji zabranjuje nošenje maski u javnosti. Kazna je godina dana u zatvoru.
"Hong Kong se suočava s neviđenim valom nasilja, Vlada mora poduzeti drastične mjere, reći 'ne' nasilju, vratiti mir u društvo, zaštititi pravo građana da žive u miru i slobodi. Ne smijemo dopustiti da mala skupina pobunjenika uništi sve", kazala je povjerenica za Hong Kong Carrie Lam.
Identitet štite maskama i kišobranima
No to nije "mala skupina prosvjednika". Nakon što je nametnula zakon, deseci tisuća ljudi s maskama na licu preplavili su ulice, a sukobi s policijom su se nastavili. "Želim napraviti sve što mogu da podržim ovaj pokret. Jučer nam je Carrie Lam rekla da ne možemo više nositi maske. I to nam je potpuno uništilo vrijednost", kazala je prosvjednica Winnie.
Nakon što je kineski režim pritisnuo poslodavce da kažnjavaju zaposlenike koji prosvjeduju građani su svoj identitet počeli štititi maskama i kišobranima. Demokratski Hong Kong je za komunističku Kinu vezan ugovorom do 2047. godine, a sudeći po slikama s ulica, taj bi se ugovor mogao raskinuti i znatno prije.