RASPLET NAKON TRI DANA PERIPETIJA: /

Evo tko su novi čelnici europskih institucija, ali i tko je time razočaran...

Image
Foto: Tomislav Krasnec/VLM/PIXSELL

Osim Ursule von der Leyen, Charlesa Michela, Christine Lagarde i Josepa Borella, Europskom je parlamentu sugerirano da na svoje čelo postavi Sergeja Staniševa i Manfreda Webera

2.7.2019.
20:52
Tomislav Krasnec/VLM/PIXSELL
VOYO logo

Konzervativni saveznik njemačke kancelarke Angele Merkel, Manfred Weber u utorak je službeno odustao od kandidature za čelno mjesto Komisije, s druge strane socijalisti su "duboko razočarani" odabirom za ključna mjesta u Europskoj uniji.

"Moje spitzenkandidatsko putovanje započelo je ovdje i ovdje završava", rekao je Manfred Weber, spitzenkandidat najjače europske grupacije Europske pučke stranke i član bavarskog CSU-a, sestrinske stranke CDU-a njemačke kancelarske, tijekom nastupnog govora na prvoj plenarnoj sjednici novoga saziva Europskog parlamenta u Strasbourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novo vodstvo Europe

Čelnici 28 zemalja članica postigli su dogovor o novom vodstvu europskih institucija - za novu predsjednicu Europske komisije predložena je Njemica Ursula von der Leyen, za predsjednika Europskog vijeća Belgijac Charles Michel, za predsjednicu Europske središnje banke Francuskinja Christine Lagarde, za visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku Španjolac Josep Borrell, objavio je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

"Prijedlog je duboko razočaravajući za nas. Naša grupa je ostala čvrsto u obrani europske demokracije i koncepta spitzenkandidata te ne želimo da on umre", rekla je predsjednica kluba zastupnika Socijalista i demokrata u Europskog parlamentu Iratxe Garcia. "Neprihvatljivo je da populističke vlade predstavljene u Europskom vijeću odbace najboljeg kandidata samo zato što je stao za vladavinu zakona i za naše europske vrijednosti koje dijelimo", rekla je, govoreći o Poljskoj, Mađarskoj i Italiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak su došli blizu dogovoru o postavljanju nizozemskog socijalista Fransa Timmermansa za predsjednika Komisije koji su uništili istočne zemlje. Predloženu predsjednicu Europske komisije treba još potvrditi Europski parlament, koji će o tome glasovati na idućoj plenarnoj sjednici od 15. do 18. srpnja. Ako u Parlamentu ne bi prošao prijedlog Europskog vijeća, mogao bi pasti u vodu cijeli paket.

Image
PAO DOGOVOR! /

Izabrani novi čelnici EU-a, a Komisija ima novu šeficu - Ursulu von der Leyen. Evo tko je ona...

Image
PAO DOGOVOR! /

Izabrani novi čelnici EU-a, a Komisija ima novu šeficu - Ursulu von der Leyen. Evo tko je ona...

I Merkel - za

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izrazio je u utorak zadovoljstvo dogovorom o paketu novih imena za vodeće dužnosti u europskim institucijama te činjenicom da nitko nije glasovao protiv.

"Dogovorili smo cijeli paket prije prve sjednice Europskog parlamenta. Prije pet godina trebala su nam tri mjeseca za odluku, a opet su neki čelnici bili protiv. Ove godine to je trajalo tri dana i nitko protiv", rekao je Tusk na konferenciji za novinare nakon završetka summita, koji je bio posvećen raspodjeli vodećih dužnosti. Sve zemlje članice glasovali su za predloženi paket, osim Njemačke koja je bila suzdržana jer je joj za to trebao dogovor unutar vladajuće koalicije, koju čine CDU i SPD. Tusk je dodao da je kancelarka Angela Merkel "osobno podržala cijeli paket".

Weberu ipak pozicija

Europskom parlamentu je sugeririrano da u prve dvije i pol godine za svoga predsjednika izabere bugarskog socijaldemokrata Sergeja Staniševa, a u drugom dijelu mandata Nijemca Manfreda Webera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predložena Ursula von der Leyen najavila je da namjerava imenovati Fransa Timmermansa i Margrethe Vestager za najviše rangirane potpredsjednike Europske komisije, rekao je Tusk, dodajući kako očekuje da će Von der Leyen osigurati odgovarajuću zemljopisnu ravnotežu u slaganju ekipe potpredsjednika.

"Izabrali smo dvije žene i dva muškarca za četiri ključne pozicije. Savršena spolna ravnoteža i vrlo sam sretan zbog toga. Napokon, Europa je ženskog roda. Mislim da je vrijedilo čekati ovakav ishod", rekao je Tusk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo tko će upravljati Europom

Ursula Von der Leyen (60) članica je njemačkog CDU-a/EPP i ministrica obrane Njemačke od 2013., a uz njemački tečno govori engleski i francuski. Njezin je ministarski mandat obilježen skandalima oko javne nabave u ministarstvu obrane, desnog ekstremizma u njemačkoj vojsci (Bundeswehr), kritike velikih razlika u vojnoj spremnosti i pada dvaju njemačkih mlažnjaka Eurofighter prošloga tjedna, pri čemu je jedan pilot poginuo.

Von der Leyen je ušla u svijet politike s četrdeset dvije godine, a prije toga je radila kao ginekologinja. Majka sedmero djece, rođena je u Bruxellesu te je živjela u Velikoj Britaniji i SAD-u. Njen je otac Enrst Albrecht bio premijer savezne države Donja Saska od 1976. do 1990. Studirala je na London School of Economics od 1977. do 1980., gdje je koristila pseudonim "Rose Ladson", zbog straha da bi ljevičarska teroristička organizacija Frakcija crvene armije (RAF), tada aktivna u Zapadnoj Njemačkoj, mogla izvršiti na nju napad jer je kćer poznatog političara.

Belgijski tehnički premijer Charles Michel, čelnik liberalnog Reformističkog pokreta koji većinom okuplja frankofone Valonce, zamijenit će bivšeg poljskog premijera Donalda Tuska i postati predsjednik Europskog vijeća, ako ga potvrdi Europski parlament. Njegova je stranka članica kluba zastupnika "Obnovimo Europu" koji je nastao spajanjem liberalnog ALDE-a i Macronove stranke LREM.

Michel je postao najmlađi belgijski premijer u povijesti, kada je 2014. s 38 godina preuzeo funkciju, kao drugi frankofoni liberal. Studirao je pravo u Bruxellesu i Amsterdamu te je radio kao odvjetnik. Pokrajinski vijećnik je postao već s 18 godina, a zastupnik u nacionalnom parlamentu postao je s 23.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borell i Lagarde već bili na funkcijama

Poziciju visokog predstavnika za vanjske poslove i sigurnosnu politiku EU-a preuzima trenutni španjolski ministar vanjskih poslova Josep Borrell koji se odrekao zastupničkog mandata u Europskom parlamentu kako bi mogao biti predložen za funkciju. Sedamdesetdvogodišni Borrell je član Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE), a zamijenit će Federicu Mogherini, dosadašnju šeficu europske vanjske politike i također članicu Socijalista i demokrata (S&D).

Borrell je bio predsjednik Europskog parlamenta od 2004. do 2007., a po struci je inženjer aeronautike. Uz to ima magisterij sa Stanforda iz operacijskih istraživanja, magisterij ekonomije energetskog sektora s pariškog, Francuskog instituta za naftu i doktorat ekonomije s madridskog sveučilišta Complutense.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjesto šefice Europske središnje banke (ECB) dodijeljeno je šefici MMF-a od 2011., Christine Lagarde. Lagarde je prije pozicije u MMF-u bila prva ministrica financija Francuske. Zagovornica je ženskih kvota u poslovnom svijetu te se može očekivati da će to primijeniti i u Europskoj središnjoj banci. Lagarde će zamijeniti Talijana Marija Draghija 1. studenog.

Tako su tri najveća kluba zastupnika u europskom parlamentu dobila po jednu visoku poziciju. Iako se govorilo o zemljopisnom kriteriju raspodjele čelnih funkcija EU-a, svi su odabrani čelnici iz zapadne Europe.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo