Sturgeon je u obraćanju javnosti kazala da su Škoti na referendumu jasno pokazali da žele ostati dijelom Europske unije te da je to jasan znak različitosti u mišljenju između Škotske i ostatka Ujedinjenog Kraljevstva, prenosi Guardian.
Novi referendum
Istaknula je da je sada vrlo izgledna mogućnost da Škotska raspiše novi referendum o nezavisnosti jer bi mnogi mogli u svjetlu novonastalih okolnosti promijeniti mišljenje i glasovati za odcjepljenje. Pozvala je i na hitan sastanak s predsjednikom Europske komisije te najavila da želi istražiti sve mogućnosti da Škotska ostane u Europskoj uniji.
"Ponosna sam na Škotsku i kako smo jučer glasovali. Vrlo smo jasno kazali da ne želimo napustiti Europsku uniju", zaključila je Sturgeon. "Mogućnost održavanja drugog referenduma mora biti na stolu i jest na stolu", kazala je novinarima premijerka Sturgeon, koja obnaša i dužnost predsjednice Škotske narodne stranke. Istaknula je da je "s demokratskog stajališta neprihvatljivo" to što je Škotska suočena s mogućnošću da ostane izvan EU protiv svoje volje.
Škotska vlada će, kazala je, početi pripremati zakon kojim će omogućiti novi referendum. Prije dvije godine Škoti su se na referendumu s 55,3 posto naprema 44,7 posto izjasnili da žele ostati dijelom Ujedinjenog Kraljevstva.
Sjeverna Irska želi pripojenje Irskoj
Declan Kearney, vođa Sinn Feina, kazao je kako je britanska vlada izgubila mandat da zastupa Sjevernu Irsku u EU-u. Na referendumu je Sjeverna Irska glasovala većinom za ostanak u Uniji.
"Glasovanje Ujedinjenog Kraljevstva za izlazak, a u kontekstu glasovanja za ostajanje u Uniji u Sjevernoj Irskoj, mora značiti referendum o irskom jedinstvu", piše u priopćenju Sinn Feina.