Bivši vođa bosanskih Srba, Radovan Karadžić (75), osuđenik za genocid u Srebrenici 1995. te ratne zločine nad Bošnjacima i Hrvatima u BiH u vremenu od 1992. do 1995. na izdržavanje ostatka doživotne kazne bit će prebačen u Veliku Britaniju, javlja The Guardian.
Na međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju u Haagu, Karadžić je 2016. proglašen krivim po 10 od 11 točki optužnice zbog svoje uloge u masovnim ubojstvima civila tijekom sukoba u Bosni prije 25 godina. Haški suci su Karadžiću 2019. povećali kaznu s 40 godina na doživotnu nakon što njegov pokušaj žalbe nije uspio.
U srijedu je ministarstvo vanjskih poslova priopćilo da je dogovoreno da Karadžić bude prebačen u britanski zatvor na izdržavanje ostatka doživotne kazne.
Karadžić se boji da će ga u zatvoru u V. Britaniji ubiti islamski ekstremisti
Karadžić se protivi premještaju u zatvor u Velikoj Britaniji zbog sigurnosnih razloga pa je spominjao slučaj Radislava Krstića, bivšeg srpskog generala kojem su islamski ekstremisti zarezali grkljan u zatvoru Wakefield smještenom u zapadnom Yorkshireu. Inače, Krstić je preživio napad.
Former Bosnian Serb leader Radovan Karadzic reacts at the court room of the International Residual Mechanism for Criminal Tribunals in The Hague, Netherlands, on March 20, 2019, while waiting to hear the final judgement on his role in the bloody conflict that tore his country apart a quarter of a century ago. - Karadzic is sentence to life imprisonment by UN judges on March 20, 2019. Radovan Karadzic was notorious for his role in the 1995 Srebrenica massacre where more than 8,000 Muslim men and boys were slaughtered in the worst bloodletting on European soil since World War II. (Photo by Peter Dejong / POOL / AFP)
Isto tako, spomenuo je bivšeg predsjednika Liberije Charlesa Taylora koji se isto žalio na prebacivanje u britanski zatvor. Predstojnik UN-ova međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, Carmel Agius, naredio je Karadžićevo premještanje nakon saslušanja.
"Predsjednik suda je odredio Ujedinjeno Kraljevstvo kao mjesto na kojem će izdržavati kaznu unatoč našim prigovorima. Usprotivili smo se zbog onoga što se dogodilo generalu Krstiću u Velikoj Britaniji i zbog poteškoća s kojima se suočio liberijski predsjednik Charles Taylor. S visokim postotkom muslimana među zatvorskom populacijom, osjećamo da će Karadžić biti u opasnosti, a da bi bio siguran, bit će potrebne mjere jednake samici", prenosi Guardian izjavu Karadžićeva odvjetnika Petera Robinsona.
Britanski ministar: 'Ponosni smo što smo uključeni u potragu za pravdom za gnjusne zločine'
Dominic Raab, ministar vanjskih poslova Velike Britanije, rekao je da je Karadžić jedan od rijetkih ljudi koji su proglašeni krivima za genocid.
"Bio je odgovoran za masakr muškaraca, žena i djece u genocidu u Srebrenici i pomagao je u opsadi Sarajeva svojim nemilosrdnim napadima na civile. Morali bismo se ponositi činjenicom da je, od podrške Ujedinjenog Kraljevstva da osigura njegovo uhićenje, do zatvorske kazne koju sada izvršava, Britanija uključena u 30-godišnju potragu za pravdom za ove gnjusne zločine", izjavio je Raab.
Ratni zločinac Krajišnik isto služio kaznu u Britaniji
U sklopu podrške međunarodnoj pravdi, Velika Britanija se dobrovoljno prijavila da Karadžić u njihovoj državi služi kaznu. Iz sigurnosnih razloga ministarstvo pravosuđa neće iznositi detalje o Karadžićevom zatvoru, u što spada i točno mjesto gdje se nalazi.
Karadžić nije prvi međunarodni ratni zločinac koji je prebačen u neki britanski zatvor. Osim Krstića, u Velikoj Britaniji je kaznu služio i Momčilo Krajišnik. On je pak jedan od najviših ratnih vođa bosanskih Srba te je pušten 2013. godine. Preminuo je prošle godine.