Radijacija kod Fukushime 4.385 veća od dopuštene

Evakuirano je stanovništvo u krugu od 20 kilometara od elektrane, a vlada je preporučila onima koji žive do 30 kilometara od nuklearke da napuste to područje ali nije naredila evakuaciju.

31.3.2011.
11:28
VOYO logo

Razina radioaktivnosti joda u moru pokraj oštećene nuklearne elektrane Fukushima je 4.385 puta veća od dozvoljene razine, priopćio je u četvrtak zamjenik ravnatelja japanske agencije za nuklearnu sigurnost Hidehiko Nishiyama.

On je kazao da je to najviša zabilježena razina od 11. ožujka, kad je elektranu Fukushima Daiichi pogodio potres a zatim tsunami. Agencija za nuklearnu sigurnost drži da bi vlada trebala razmotriti mogućnost proširenja zone evakuacije stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada je evakuirano stanovništvo u krugu od 20 kilometara od elektrane, a vlada je preporučila onima koji žive do 30 kilometara od nuklearke da napuste to područje ali nije naredila evakuaciju.

Niska radijacija u Kini

Na gotovo cijelom kineskom teritoriju evidentirana je radijacija koja je stigla s područja Japana, no "iznimno je niska" i ne predstavlja opasnost za zdravlje, izvijestila je u četvrtak kineska vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radioaktivnost je zabilježena u svim pokrajinama napučenog sjevernog dijela zemlje te na istoku i na jugu zemlje, izvijestilo je ministarstvo okoliša. Vrlo niske razine joda 131 i cezija - 137 i 134 - koji su stigli iz smjera havarirane nuklearne elektrane u Fukushimi otkrivene su u atmosferi nad brojnim kineskim pokrajinama te u Pekingu, stoji u prethodnom priopćenju ministarstva.

Trenutačne su razine radijacije vrlo niske. "To znači da radioaktivnost neće imati negativnog učinka na zdravlje ljudi te nije potrebno poduzimati nikakve preventivne mjere", stoji u priopćenju. Kinezi su prošli tjedan zabranili uvoz voća, povrća, mliječnih proizvoda, plodova mora, bisera... koji stižu iz japanskih regija u blizini nuklearke Fukushima.

Bor kao simbol obnove Japana

Razoran tusnami pokosio je 11. ožujka desetke tisuća borova u japanskom ljetovalištu Rikuzentakata, sve osim jednoga koji se čudesno uzdiže iz pustoši i preživjelom stanovništvu donosi nadu u obnovu.

''To je zadnje netaknuto stablo i postat će simbol obnove'', rekao je 23-godišnji stanovnik Eri Kamaishi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekih 410 kilometara sjeverno od Tokija, grad Rikuzentakta ponosio se botaničkim blagom od 70.000 borova posađenih u luku dugome 2 kilometra.

Tisuću je osoba poginulo, a 1.300 smatra se nestalima u tome gradu gdje je tsunami izbrisao s lica zemlje sav ljudski trud, sve zgrade osim desetak betonskih zdanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borove u Rikuzentakati u 17. stoljeću počeo je saditi bogati lokalni trgovac kako bi zaštitio stanovnike od vjetra. Ta priobalna šuma postala je zaštitni znak zaljeva Hirota, koji je u turističkoj kategorizaciji uvršten među stotinu najljepših pejzaža u Japanu i godišnje je privlačio 200.000 posjetitelja.

''Stablo je preživjelo, to je čudo'', rekao je glasnogovornik gradske vlasti o boru koji nosi tragove traume.

Japanski premijer Naoto Kana tijekom sastanka s glavnim tajnikom japanske Komunističke partije Kazuom Shiiem, izjavio je da će se nuklearna elektrana Fukushima demontirati, prenijela je novinska agencija Kyodo.

Informaciju je objavio Kazuo Shii na konferenciji za novinare održanoj nakon sastanka s predsjednikom vlade lijevoga centra, izvijestio je Kyodo. Tokyo Electric Power (Tepco), vlasnik nuklearke Fukushima Daiichi ocijenio je da je neizbježno demontirati četiri prva reaktora. No, nagovijestili su da bi reaktori pet i šest, koji nisu oštećeni u katastrofi, mogli biti zadržani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

specijal-201012070191004-Više o temi katastrofa u Japanu

Vezani članci:

arti-201103300233006 arti-201103110855006 arti-201103140243006 arti-201103170030006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo