Rusija i Japan su službeno u ratu. Dopustite da vam to sjedne: 76 godina nakon kraja Drugog svjetskog rata, pregovori o konačnom proglašenju mira između Rusije i Japana propali su potkraj prošlog mjeseca, piše glavni urednik CNN Opiniona, diplomirani politolog Richard Galant u tekstu u kojem se pita računa li ruski predsjednik Vladimir Putin na beskrajni rat.
Rusija i Japan nikada nisu postigli sporazum jer je Rusija odbila odustati od četiri otoka koja je Sovjetski Savez zauzeo u blizini sjeverne obale Japana 1945. Washington Post izvijestio je u četvrtak da tisuće Japanaca, koji su pobjegli s otoka nakon te davne invazije, sada gledaju kako se ruši njihov san o povratku kući nakon novih napetosti oko rata u Ukrajini. Rusija je rekla da će se povući iz mirovnih pregovora oko spornog teritorija kao odgovor na sankcije koje je Japan uveo nakon invazije na Ukrajinu.
Zamrznuti sukobi
To je klasičan primjer "zamrznutih sukoba" koji su trajali u regijama diljem svijeta dugo nakon što su borbe prestale. Prošlog tjedna nastavljeni su ruski napadi na ukrajinske gradove, unatoč tvrdnji Rusije da preusmjeravaju svoju strategiju na ratovanje u istočnom dijelu zemlje. Nitko ne zna kako će se rat u Ukrajini odvijati i bilo koja strana može pobijediti, ali postoje dobre šanse da bi i taj rat mogao na kraju postati zamrznuti sukob.
Ukrajinski vojnici trče prema bojišnici istočno od Harkova.
Šef ukrajinske vojne obavještajne službe prošlog je tjedna sugerirao da ruski predsjednik Vladimir Putin želi odcijepiti zapadnu Ukrajinu od ruskih separatističkih dijelova na istoku te stvoriti podjelu sličnu onoj između Sjeverne i Južne Koreje. To je još jedan zamrznuti sukob, iako su neprijateljstva u Korejskom ratu završila 27. srpnja 1953. godine.
U razgovoru sa CNN-ovim analitičarom za nacionalnu sigurnost, Peterom Bergenom, umirovljeni američki general-bojnik Mike Repass rekao je da je ruska invazija "kulminirala" prije gotovo tjedan dana, što znači da Putinove snage "više nemaju dovoljnu borbenu moć da nastave napredovati u napadu". No, dodao je kako razmjer gubitaka na ukrajinskoj strani nije jasan, što čini predviđanje budućeg tijeka rata iznimno teškim.
Bidenovo pozivanje na moral
Izjava predsjednika Joea Bidena o Putinu nije mogla biti jasnija: "Zaboga, ovaj čovjek ne može ostati na vlasti". No, čim je to rekao, počelo je "peglanje" od američkih dužnosnika, a predsjednik je kasnije pojasnio da je govorio samo iz osobnog moralnog bijesa zbog invazije, te da nije tražio promjene režima u Kremlju.
Predsjednik SAD-a, Joe Biden
Novinar Dean Obeidallah je napisao da se Biden nema za što ispričavati Putinu. "Svijet je gledao strahote kojima je Putin zapljusnuo narod Ukrajine jednostavno zato što ne želi saviti koljena pred ovim brutalnim diktatorom i odustati od demokracije i samoodređenja", primijetio je Obeidallah.
Ali ako Amerikanci misle da bi pozivanje na moral potaklo moćnike (silovike) oko Putina da ga svrgnu ili prisile na promjenu politike, varaju se, napisao je bivši dužnosnik CIA-ine tajne službe Douglas London. "Rusi na pozicijama moći danas ne potpisuju nužno jeffersonovske demokratske ideale niti vide Ameriku kao svjetionik. Usredotočeni su na postizanje i očuvanje moći i privilegija", naglasio je.
Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minute u minutu OVDJE.