300 tisuća vojnika pod punom ratnom spremom vježba za rat. Vladimir Putin može se od danas pohvaliti još jednim "uspjehom" - ogranizirao je najveću vojnu vježbu u povijesti Rusije. Uz Ruse, sudjeluju i kineska i mongolska vojska, a NATO upozorava kako je riječ o vježbi za sukob velikih razmjera.
Nikad viđena vojna vježba u kojoj sudjeluje 300 tisuća vojnika trebala bi, kažu oni koji su je planirali, pokazati moć ruske vojske koja ne prijeti nikome i ne vježba s protivnicima obučenima u uniforme NATO-a.
"S druge strane, česta je praksa NATO-a da koristi ruske govornike koji nose sovjetske ili ruske uniforme, te su naoružani ruskim oružjem i opremom, kako bi glumili vjerojatnog neprijatelja", izjavio je Aleksandar Fomin, zamjenik ministra obrane Rusije.
Vježba pokazivanja zuba tako će na teren izvesti nejverojatnih 36 tisuća tenkova i oklopnih vozila, više od tisuću vojnih aviona i 80 borbenih brodova. Danas se jedinice raspoređuju, sutra slijede vježbe protuzračne obrane, a glavni događaj, u kojem sudjeluju svi rodovi vojske bit će u četvrtak.
U međuvremenu, uz tri tisuće vojnika na vježbu, u Rusiju je na gospodarski forum stigao kineski predsjednik Xi Jinping, koji s Vladimirom Putinom otvara novu stranicu u odnosima. I njihova je poruka Zapadu zajednička.
"Imamo odnos povjerenja u politici, sigurnosti i obrambenim pitanjima", istaknuo je ruski predsjednik Vladimir Putin.
"U današnjim okolnostima sve većih promjena u međunarodnoj strukturi, kao i rastu nesigurnosti, važno je da se Kina i Rusija udruže u očuvanju međunarodne pravde, svjetskog mira i stabilnosti", izjavio je kineski predsjednik Xi Jinping.
A potom su se odlučili prikazati i u opuštenijoj atmosferi, odličnu suradnju nastavili su pripremajući zajedno pred kamerama palačinke, zajedno su ih i pojeli pa nazdravili votkom.
"Ovo nije Veliki zid, ali ipak smo u Rusiji. Možemo ovako vježbati zajedno, ako želite", poruke su dva predsjednika. Savez Rusije i Kine, kako se čini, dugo nije bio čvršći.
O Putinovim vojnim manevrima u RTL-u Danas govorio je vojni analitičar Igor Tabak.
Gospodine Tabak, koja je, po vama, glavna svrha ove mega vojne vježbe?
Sve vojne vježbe imaju dvostruku namjenu: s jedne strane vježbati vojsku, posebno njihova združena djelovanja, a s druge strane se šalje poruka. Ovo nije jedina takva vojna vježba. Rusija vježbe strateške razine rade jednom godišnje, a onda ponekad ubacuju dodatne vježbe.
Ovaj cijeli ciklus vježbi obično pada u jesen. Kavkaz, pa zapad, pa istok, pa centar i onda ispočetka. Kinesko učešće nije nešto posebno. Ovo sve se događa uz kinesku granicu i tu Kinezi inače dobro surađuju s Ruskom Federacijom. No vojne vježbe ovog opsega im nisu bile česte. Kina i Rusija su često ratovale u povijesti, to je toplo-hladni odnos.
Prvi put ruskim vojnim vježbama priključuje se i Kina. Kako to objašnjavate, zašto baš sada?
Kina i Rusija jako dobro surađuju, i u energetici i politički i vojno, ali imaju i puno stvari gdje su si konkurencija. Bilo je puno govora o tome da se Kina sprema puno toga naučiti od ruskih kolega na temelju Sirije, Ukrajine.
Treba li se Zapad, odnosno NATO, brinuti zbog takvog zbližavanja Rusije i Kine?
Ne treba se Zapad bojati. Prvenstveno zato jer sukob za koji se vježba teško se može dogoditi. To je uvijek političko sredstvo pritiska, uteg koji visi nad glavama i to nije novo. Kad bi došlo do korištenja nuklearnog oružja, onda je to mogućnost, ali to nije realno. To je reklamna doza i pokazivanje mišića.
Što očekujete u bliskoj budućnosti u odnosima Rusije i Zapada, daljnje zaoštravanje ili smirivanje tenzija?
Ova vježba u NATO savezu izaziva puno manje straha od prošlogodišnje, koja se mjesecima iščekivala, bila je manjeg opsega. To su velike aktivnosti, kakve se zadnjih godina rijetko vide. Izazivaju puno pažnje od svih svjetskih vojnih sila i u krajnjoj liniji suradnja Kine i Rusije ipak šalje poruku i samoj Kini.