Svjetski mediji javljaju da se radi o ruskom pokazivanju mišića u jeku krize u susjednoj Ukrajini. Putin je naredio nekoliko iznenadnih vojnih vježbi u raznim dijelovima Rusije otkako se vratio u Kremlj 2012., rekavši da vojska mora biti 'budna', ali ovoga puta geopolitička poruka ne može biti jasnija, piše HRT.hr.
Putin javno još nije ni na koji način komentirao pad Viktora Janukoviča. Premijer Dmitrij Medvedev i ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov proteklih su dana kazali da Rusija neće intervenirati u Ukrajini, ali su optužili Zapad da to radi.
Napetost se seli u Krim
Napetosti u Ukrajini u međuvremenu su se s Majdana preselili na Krim. Proruski separatisti i pristaše novih ukrajinskih vlasti verbalno su se sukobili ispred zgrade krimskog regionalnog parlamenta u Simferopolu. Oko 2.000 ljudi, većinom etničkih Tatara, autohtonog krimskog stanovništva, iskazali su potporu pokretu EuroMajdanu koji je s vlasti svrgnuo Viktora Janukoviča nakon tri mjeseca prosvjeda. Nasuprot njima, odvojenih policijskim kordonom, bilo je nekoliko stotina proruskih demonstranata koji su iskazali lojalnost s Moskvom.
Ukrajinski je parlament u utorak izglasao odluku da se svrgnutog predsjednika Viktora Janukoviča, za kojim je izdana tjeralica, pošalje na suđenje u Haag zbog prošlotjednog nasilja u Kijevu u kojem je ubijeno najmanje 82-oje ljudi.
Bivši je predsjednik u bijegu i vjeruje se da se nalazi na Krimu.
Rusija je odlučila pojačati zaštitu svoje flote stacionirane na Krimu, autonomnoj rusofonoj republici na jugu Ukrajine gdje traju separatističke napetosti, rekao je ruski ministar obrane Sergej Šojgu, prenose ruske agencije. Poduzimamo mjere jamčenja sigurnosti za naše instalacije, infrastrukure i arsenal na Crnom moru, dodao je ali nije precizirao o kojim se mjerama radi.
Krim je bio u sastavu Rusije do 1954. kada je odlukom Nikite Hruščova transferiran Ukrajini. Po posljednjem popisu, na Krimu živi 58 posto Rusa, 24 posto Ukrajinaca i 12 posto Tatara. To je jedni dio Ukrajine u kojem etnički Rusi čine većinu stanovništva. U Sevastopolju na jugu Krima baza je ruske crnomorske flote.
Danas su dva ruska oklopna vozila ušla su u Sevastopolj - proruski grad na jugu Ukrajine gdje su prosvjednici tražili imenovanje ruskog predstavnika na čelo gradske uprave. Dok jedni tvrde da su ondje zbog mogućih terorističkih napada, drugi ne isključuju mogućnost početka podjele Ukrajine. U nekim gradovima u istočnim dijelovima zemlje i na Krimu ukrajinske zastave pred zgradama institucija već su zamijenjene ruskima.
//www.youtube.com/embed/fuNoLsVUBmU
Na Majdanu objava nove vlade
Nove prozapadne ukrajinske vlasti u srijedu navečer bi na Trgu neovisnosti u Kijevu trebale predstaviti sastav nove vlade i objaviti koje će napore poduzeti kako bi stabilizirale zemlju, kojoj prijete bankrot i separatističke težnje.
Najizgledniji kandidat za premijera je vođa stranke Domovina i jedan od lidera proeuropskih prosvjeda Arsenij Jacenjuk. Drugo ime koje se spominje je ono oporbenog političara i oligarha Petra Porošenka, ukrajinskog ministra vanjskih poslova u premijerskom mandatu Julije Timošenko, koja je prije nekoliko dana najavila da se neće kandidirati za premijerku prijelazne vlade.
Drugi vođa oporbenih prosvjeda Vitalij Kličko jučer je objavio da je njegova namjera kandidirati se na predsjedičkim izborima 25. svibnja. On je u razgovoru za Dnevni avaz rekao kako je u sadašnjoj situaciji ugrožen integritet njegove zemlje, ali ipak ne vjeruje da će se ona raspasti.
Istodobno, privremeni predsjednik Oleksander Turčinov preuzeo je dužnost glavnog zapovjednika vojske.
Kriza u Ukrajini ne bi smjela suprostaviti Sjedinjene Države i Rusiju, izjavio je američki državni tajnik John Kerry. Ne radi se o igri Zapada protiv Istoka, radi se o narodu Ukrajine i izboru budućnosti Ukrajinaca, istaknuo je Kerry.