Prije nekoliko tjedana, stanovnicima Hrvatske na sjeveru zemlje noću se po krajevima šetala neobična životinja, za koju su neki sumnjali i pretpostavljali da bi mogla biti puma. No, ona se, izgleda, preselila u Sloveniju.
Slovenski mediji pišu da je posljednjih tjedan dana viđena u Prekmurju kako trči. 24ur javlja da je navodno prošla Lendavske gorice, a vidjeli su je u Strehovcima, Moravskim Toplicama i na kraju u Vaneči. Očevidci tvrde da je životinja "sama kost i koža", a lovci poručuju ljudima, da bez obzira što se radi o životinji koja je najvjerojatnije bila nečiji kućni ljubimac, neka joj se ne približavaju da se životinja ne bi osjetila ugroženom pa nekoga napala.
Inače, još kada je viđena na granici Međimurja i Podravine, sumnjalo se da bi se moglo raditi o životinji koja je bila nečiji kućni ljubimac, a pretpostavljalo se da je pobjegla nekome iz Hrvatske, Slovenije ili Mađarske.
Iako su u Međimurju i policija i lovci i HGSS intenzivno tragali za životinjom, njihova je potraga bila bezuspješna.
U Hrvatskoj ih je dozvoljeno držati kao kućne ljubimce
Iz ministarstva poljoprivrede tada su nam na naš upit potvrdili da se takve životinje u Hrvatskoj smije držati kao kućne ljubimce.
"U skladu s odredbama Zakona o zaštiti životinja, divlje životinje kao što su tigrovi, pume i slično nije zabranjeno držati kao kućne ljubimce", kazali su nam iz Ministarstva.
No, ako netko želi držati ovakve životinje u svojem dvorištu, moraju biti ispoštovani određeni kriteriji.
"Člankom 51. Zakona propisano je da se kućnim ljubimcima moraju osigurati uvjeti držanja u skladu s njihovim potrebama, zabranjeno je držanje i postupanje s kućnim ljubimcima na način koji ugrožava zdravlje i sigurnost ljudi, posebice djece te životinja, kao i kretanje kućnih ljubimaca na način koji ugrožava zdravlje i sigurnost ljudi i životinja. Ovim Zakonom je određeno da predstavnička tijela jedinica lokalne samouprave svojim općim aktima propisuju uvjete i način držanja kućnih ljubimaca te njihovo kretanje", odgovaraju iz Ministarstva.
"S obzirom na kompleksnost područja, jedinice lokalne samouprave mogu se za pomoć obratiti koordinacijskoj radnoj skupini svoje županije, koja je osnovana u skladu s člankom 70. Zakona. Uloga koordinacijske radne skupine je, među ostalim, predlaganje i sudjelovanje u izradi uvjeta za držanje kućnih ljubimaca. Nadalje, vezano za divlje životinje, člankom 47. Zakona propisano je da se pri držanju i uzgoju divljih životinja mora osigurati potrebna skrb s obzirom na klimatske uvjete, način držanja i prehrane, potrebu za slobodnim kretanjem i stupanj prilagodbe", kažu.
Nadzor provode komunalni redari
Za nadzor općih akta iz članka 51. zaduženi su komunalni redari, koji mogu poduzimati sve potrebne radnje za pravilnu provedbu općeg akta jedinice lokalne samouprave.
"U slučaju da tijekom nadzora komunalni redar utvrdi da je životinja u stanju na temelju kojega se može zaključiti da trpi bol, patnju ili veliki strah, da je ozlijeđena ili da bi nastavak njezina života u istim uvjetima bio povezan s neotklonjivom boli, patnjom ili velikim strahom te životinju koju posjednik drži u neprimjerenim uvjetima ili da je životinja opasna za okolinu, dužan je odmah o tome obavijestiti veterinarskog inspektora koji će odlučiti o privremenom oduzimanju životinje te poduzimanju drugih mjera za koje je ovlašten. U svakoj situaciji koja zahtijeva pružanje veterinarske pomoći, zbrinjavanje napuštene ili izgubljene životinje, pronalazak vlasnika životinje te bilo kakvo drugo neposredno postupanje s napuštenom ili izgubljenom životinjom, komunalni redar odmah obavještava sklonište za životinje", pojasnili su nam nadalje iz Ministarstva.
Ako se dogodi da osobe koje navedene životinje drže kao kućne ljubimce protivno općim aktima jedinica lokalne samouprave, one mogu biti kažnjene u skladu s odredbama općeg akta jedinice lokalne samouprave, zaključili su iz Ministarstva poljoprivrede.