Čim je osjetila žarenje na desnom bedru, Maria Furcas zazvala je u pomoć braću s kojom je ljetovala, iznijeli su je na žalo, ali joj je srce zastalo prije dolaska hitne pomoći, piše Jutarnji list.
arti-201008230612006To je, koliko se zna, prvi put da je meduza ubila nekoga u Sredozemnom moru. Poznato je da neke od meduza tropskih mora mogu biti smrtonosne, a neke od njih, uslijed zatopljenja mora, stižu na europske obale. Lani je portugalskih galija bilo mnogo oko engleskih obala. Nanijele su više stotina ozljeda, ali nisu nikoga ubile. Žrtve su se žalile na žarenje i užasnu bol.
Iako nema potvrde da je baš portugalska galija ubila Mariju Furcas, prof. Ferdinando Boero, koji vodi talijanski istraživački projekt Occhio alla medusa, tvrdi rimskoj Repubblici da je to gotovo sigurno ta vrsta. Ipak, kaže da nema mjesta paničarenju.
Naime, meduza u našim morima ima uvijek, a povremeno im broj naraste kada se smanji broj riba koje ih jedu, ili kada poraste temperatura mora. Gusto su nastanjene, npr. u Korintskom zaljevu.
Ni Jadran nije pošteđen: 2008. godine se pisalo o najezdi u uvali Pinižule kod Premanture, te pored Silbe, a na pulskim kupalištima Stoji i Zeleniki tada je primijećena i morska mjesečina, koja također može nanijeti bolne ozljede otrovom iz svojih žarnjaka, piše Jutarnji.
Dr. Danilo Degobbis iz Centra za istraživanje mora Instituta Ruđera Boškovića ističe da u Jadranskom moru postoje tek dvije opasnije vrste: domaća kompas meduza (Chrysaora hysoscella) i morska mjesečina (Pelagia noctiluca), koja dolazi iz Sredozemnog mora.
Lani je, pak, dr. Andrej Jaklin iz rovinjskog Centra za istraživanje mora (CIM) Instituta Ruđera Boškovića u Rovinju također rekao kako je veliko pitanje bi li portugalska galija mogla preživjeti u Jadranskom moru jer riječ je o tropskoj meduzi.
Prethodni članci:
arti-201004200782006 arti-201008230612006