Građani su se u nedjelju ponovno okupili na Trgu svetog Petra u Rimu da bi prvi put u gotovo tri mjeseca primili blagoslov pape Franje s njegova vatikanskog prozora u kojem je vjernike pozvao na godinu promiišljanja o okolišu. Na golemom trgu okupilo se samo nekoliko desetaka ljudi. Trg je, nakon zabrane okupljanja zbog koronavirusa, uz baziliku svetog Petra za javnost ponovno otvoren u ponedjeljak. Pridržavali su se pravila o fizičkoj distanci, a većina ih je nosila maske.
Pope Francis blesses from the window of the apostolic palace at the end of the Angelus on May 24 2020 overlooking the faithful in the reopened St.Peter's square after the lockdown as it battels against the spread of the coronavirus dubbed COVID-19 pandemic. A panoramic view of the people in Saint Peter Square Pope Francis blessing at the Angelus, Vatican city, Vatican, Vatican - 24 May 2020, Image: 521909713, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Giuseppe Pino Fama/Pacific Press / Shutterstock Editorial / Profimedia
Došao do prozora i tiho ih blagoslovio
Franjo je poruku vjernicima uputio iz svoje knjižnice putem interneta, a okupljeni na trgu pratili su je na velikim ekranima. Potom je došao do prozora i tiho ih blagoslovio. Posljednja tri mjeseca blagoslov je upućivao praznome trgu.
U nedjelju se navršila peta godišnjica njegove enciklike "Laudato Si" o potrebi brige za zaštitu okoliša, kojom se poziva na smanjenje upotrebe fosilnih goriva i koja podupire znanstvenike u stajalištu da je za globalno zagrijavanje djelomično odgovorna i ljudska aktivnost.
Pozvao je katolike da sljedećih dvanaest mjeseci razmišljaju o tomu na koji način mogu bolje zaštititi okoliš i kako pomoći najranjivijima, kada su posrijedi posljedice klimatskih promjena. Papa je posebno pozdravio katoličke vjernike kopnene Kine na dan kada slave nacionalni vjerski blagdan.
Oko 12 milijuna kineskih katolika već je desetljećima podijeljeno na pripadnike "službene" Crkve, koja je pod nadzorom države i "neslužbene" Crkve lojalne Rimu, koju vlasti ne priznaju jer njezine biskupe imenuje Vatikan. Godine 2018. godine Sveta Stolica i Peking potpisali su povijesni sporazum o imenovanju biskupa, što znači da su svi biskupi priznali Papinu vlast.