napetosti na balkanu / Prvi put u 20-ak godina Srbija se ozbiljnije naoružava: radi se o odgovoru na hrvatsko naoružavanje

Prvi put u 20-ak godina Srbija se ozbiljnije naoružava. Prvenstveno jačaju zračne snage uz pomoć Rusije, što je potvrdio i ruski ministar vanjskih poslova

13.12.2016.
18:33
VOYO logo

Ruska Federacija financirat će jačanje srpske obrane - prvenstveno helikoptere, ali i druge grane srpske vojske.

"Bez Rusije nemoguće je zaštiti naš teritorijalni integritet i suverenitet", tvrdi ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako Srbija ima plan ući u Europsku uniju, pitanje je kako će na naoružavanje uz pomoć Rusije reagirati Bruxelles?

"Znate, kada se Hrvatska naoružava od strane NATO-a, onda svi kažu da to nije ofenzivnog karaktera - to nije ni protiv koga. A protiv koga može Hrvatska ako ne protiv Srbije. Što će s ovim lansirnim rampama gađati Beč?", pita se Dačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski političari zasad se ne osvrću na naoružavanje Srbije.

"Nećemo se dati zastrašivati nikakvim najavama iz susjedstva, a i članica smo NATO-a, dakle, sve je jasno", kaže Miro Kovač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, odnosi sa Srbijom i dalje su tema među hrvatskim generalima. Posebno zbog ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, koji večeras, nakon dva dana, napušta Beograd.

"Jasno se vidi što se događa - utjecaj Rusije prema Srbiji i Republici Srpskoj, utjecaj Turske i Erdogana prema Bosni i Sarajevu", kaže predsjednik Generalskog zbora Pavao Miljavac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odjeknula je i vijest da je NATO Savez u službenom dokumentu izrazio spremnost intervenirati na Balkanu - ako bude za to potrebe. No, admiral HV-a spušta tenzije.

"Naravno, kakva bi to bila vojna i politička snaga da oni ne mogu reći da u bilo kojem dijelu svijeta ne mogu reagirati. To je posve normalno i ne bih iz toga izvlačio zaključke da eto tu samo što nije počeo rat", poručuje admiral HV-a Davor Domazet-Lošo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže da treba razgovarati sa Srbijom, pa i Rusijom. Smatra i da je Plenković pogriješio kad je u Ukrajini prozvao Rusiju zbog Krima.

"Kada se slonovi hrvaju onda trava strada. Ovdje se očigledno hrvaju slonovi. Neće slonovi baš tako lako ići u rat, a moraju znati da mali u njihovim igrama nastradaju. Zato treba biti vrlo, vrlo oprezan, izvršna politika treba slušati ljude. Da ne umišlja sebi kako su bogom dani bez obzira u kojim se krugovima kretali u Europskoj uniji", kaže Domazet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom kontekstu ruski šef diplomacije diplomatski poručuje da je Rusija protiv podjele europskih zemalja na prozapadne i proruske.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo