Prvi gradovi u Europi koji bi mogli biti zahvaceni epidemijom opake bolesti

Sada, uz pomoc zrakoplova, koji unutar samo jednoga dana dospiju na krugi kraj svijeta, klice se mogu siriti i puno jednostavnije i brze.

7.9.2014.
9:15
VOYO logo

Do sada je epidemija ebole bila ogranicena na Afriku. Ali virus se iz Gvineje prosirio na susjedne zemlje: Sieru Leone, Liberiju, Nigeriju, a sada i Senegal. Situacija se u roku od nekoliko mjeseci znatno pogorsala.

Uzrocnike unijeti u kartoteku

Uz pomoc softwarea kao sto je primjerice Google Maps moze se proizvesti gotovo svaka karta, na kojoj su ucrtani svi slucajevi ebole u jednom odredenom trenutku. Vremenski redoslijed pokazuje kako se virus siri, pise Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Virusi putuju zrakoplovom

Da bi se shvatilo kako se uzrocnici bolesti mogu prosiriti ostatkom svijeta, znanstvenici moraju drzati na oku zracne luke i zracne linije. Jer oni odlucuju o tome koliko brzo moze putovati jedna klica. Za jedan virus koji je primjerice u Londonu, puno je jednostavnije stici do New Yorka nego do nekog zabitog sela u Skotskoj.

Dirk Brockmann sa sveucilista Humboldt-Universitat u Berlinu i Dirk Helbing iz ETH Zurich razvili su jedan racunalni model, koji izracunava kako se jedna klica geografski siri i za koji grad se pretpostavlja da bi mogao prvi biti pogoden. Oba znanstvenika upravo su simulirala sirenje svinjske gripe H1N1, klice EHEC i virusa SARS. Sada su svoju simulaciju prilagodili izbijanju ebole u zapadnoj Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ebola ce prvo stici do Pariza i Londona

Simulacija istrazivaca sastoji se od mreze zracnih luka. Za svaku zracnu luku se navodi kolika je relativna vjerojatnost da ebola dode do nekoga grada - uvijek u usporedbi s drugim gradovima.

Ako se krene od zracne luke Conakry u Gvineji, Pariz je najrizicniji da se pretvori u ulazna vrata za ebolu: Njegova "relativna vjerojatnost uvoza" iznosi osam posto. Gledajuci iz Freetowna u Sierra Leone, obje londonske zracne luke i Gatwick i Heathrow su mnogo ugrozenije s vjerojatnoscu od 8,5 posto, slijedi Bruxelles. "U mrezi se prikazuju i povijesni faktori, mogli bi se nazvati kolonijalni 'otisci prstiju' ", kaze Brockmann.

Neke europske zemlje i danas imaju intenzivan zracni promet sa svojim nekadasnjim kolonijama, primjerice Francuska s Gvinejom. Njemacka sa svojom najvecom medunarodnom zracnom lukom Frankfurt ipak je manje rizicna od Engleske ili Francuske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo