NA GRANICI /

Prva 'bitka' u svemiru dogodila se prošle godine: Sinoć je došlo do slične situacije...

Image

Incident se dogodio u utorak, 31. listopada, a jemenske snage su vjerojatno gađale Eilat, izraelski grad na obali Crvenog mora. Projektil je presretnut i uništen iznad linije Kármán, koja je na 100 kilometara iznad razine mora naširoko priznata kao granica svemira

14.4.2024.
10:19
VOYO logo

Na društvenoj mreži X objavljena je snimka izraelskog protubalistički projektila (ABM) koji je noćas pogadio iranski balistički projektil istočno od Izraela u egzosferi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi poznati borbeni incident u svemiru dogodio se prošle godine u listopadu kada je projektil oboren iznad Kármánove linije, piše OODA Loop.

Izraelska obrana uništila je balistički projektil iznad zemljine atmosfere, "značajno tehnološko postignuće, ali s potencijalno ozbiljnim pravnim i geopolitičkim implikacijama".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čovječanstvo je tada svjedočilo prvoj bici u svemiru. Izraelski raketni sustav Arrow 2 uspješno je presreo i uništio suborbitalni balistički projektil za koji se sumnja da je lansiran iz Yemena.

Incident se dogodio u utorak, 31. listopada, a jemenske snage su vjerojatno gađale Eilat, izraelski grad na obali Crvenog mora. Telegraph tvrdi da je projektil presretnut i uništen iznad linije Kármán, koja je na 100 kilometara iznad razine mora naširoko priznata kao granica svemira.

Image
NAPETO U SVEMIRU /

NASA-ina svemirska letjelica i ruski satelit vrlo su blizu: Sudar bi rezultirao velikim krhotinama

Image
NAPETO U SVEMIRU /

NASA-ina svemirska letjelica i ruski satelit vrlo su blizu: Sudar bi rezultirao velikim krhotinama

Sustavi obrane od balističkih projektila općenito se suočavaju s prijetnjama unutar Zemljine atmosfere. Iako su protusatelitski testovi pokazali sposobnosti na većim visinama, poput onih koje su provele SAD, Rusija, Kina i Indija, oni su se razlikovali od presretanja projektila u letu.

Pravne i geopolitičke implikacije

Ugovor o svemiru (OST), službeno poznat kao Ugovor o načelima koja upravljaju aktivnostima država u istraživanju i korištenju svemira, uključujući Mjesec i druga nebeska tijela, zabranjuje postavljanje nuklearnog oružja ili drugog oružja za masovno uništenje oko Zemlje, na nebeskim tijelima ili ih postavljanju u svemir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njime se izričito ne zabranjuje konvencionalno oružje, niti se bavi presretanjem projektila u svemiru. Sukladno tome, čini se da uništavanje konvencionalnog balističkog projektila sustavom Arrow - čak i ako se dogodi iznad Kármánove linije - ne krši OST. McDowell se slaže, rekavši: "Koliko ja znam, to zapravo ne krši nikakve ugovore."

Važno je da postoji i članak 3. OST-a koji treba uzeti u obzir, a koji kaže da će stranke ugovora djelovati "u skladu s međunarodnim pravom, uključujući Povelju Ujedinjenih naroda", koja u svom članku 51. predviđa pravo na samoobranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Balistički projektil vrlo vjerojatno nije došao ni blizu Zemljine orbite, pa za razliku od onih gore spomenutih protusatelitskih testova, ovaj incident vjerojatno nije generirao opasne orbitalne krhotine. Doista, "implikacije na sigurnost u svemiru prvenstveno će ovisiti o visini presretanja", rekao je Hrozensky.

"Pojava i porast presretanja, posebno na većim visinama (npr. dosegnutih ICBM-ovima) definitivno bi imalo negativne i zabrinjavajuće učinke na sigurnost i održivost svemirskog okoliša", objasnio je.

Ovaj incident ne pokazuje samo napredak u izraelskoj obrambenoj tehnologiji - on uspostavlja novu paradigmu u strateškim vojnim razmatranjima. Države diljem svijeta možda će morati ponovno procijeniti svoje ofenzivne i obrambene sposobnosti u svjetlu ovog razvoja događaja, što bi moglo utjecati na međunarodnu sigurnost i diskurs o kontroli naoružanja.

POGLEDAJTE VIDEO: 'Jemen je zemlja razvaljena od ratova': Pavle Kalinić o novom sukobu na Bliskom istoku

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo