Dom Phillips / Pronađeno tijelo britanskog novinara kojeg su ubili ribari u Amazoni: 'Mislio je da su to prazne prijetnje'

Image
Foto: Shutterstock

Phillips i Pereira putovali su područjem na kojem se najveća zajednica domorodaca na svijetu bori protiv krijumčara i kriminalaca

18.6.2022.
10:08
Shutterstock
VOYO logo

Volio je Amazonu, obožavao je amazonsku ribu, no ta ga je ljubav i strast prema profesiji odvela u smrt. Amazona je bila posljednja postaja za 57-godišnjeg britanskog novinara Doma Phillipsa, čiji su posmrtni ostaci u srijedu pronađeni u udaljenim dijelovima amazonske prašume.

Uz njegovo, pronađeno je i drugo tijelo za koje se smatra da pripada stručnjaku za domorodačko stanovništvo Brunu Pereireu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svoju je posljednju noć proveo u hotelu u riječnom gradu Atalaia do Norte, gdje je napravio svoj zadnji intervju prije nego što se otisnuo duboko u prašumu, u dijelu gdje žive najveće izolirane domorodačke zajednice na svijetu.

Nakon što je otkrio da njegovi domaćini vode tvrtku za eko-turizam, za ljubitelje ribolova, veteran dopisnik je zgrabio svoj diktafon, privukao bijelu plastičnu stolicu i počeo ih zasipati pitanjima o Amazoni i njihovom radu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sjeo je tu s diktafonom baš kao što je ovaj", rekao je Rubeney de Castro Alves, jedan od vlasnika Javari Expeditions novinaru Guardiana, prisjećajući se svog kratkog susreta s Phillipsom i selfija ispunjenog osmijehom koji su snimili prije nego što je otišao.

Nekoliko minuta kasnije, Phillips i Pereire započeli su svoje posljednje putovanje. Iz Atalaia do Norte, krenuli su na jug duž krivudavu rijeku Itaquaí. Zaustavili su se u selu uz rijeku kako bi prikupili vesla koje je Pereira naručio za domorodačke narode za čije se ciljeve zalagao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nego što je napustio svoj hotel, Phillips je rekao svojim domaćinima da će putovati rijekom Javari, što je bila svojevrsna sigurnosna mjera. Naime, Pereira je ranije već primao prijetnje zbog svog aktivizma u toj pograničnoj regiji, poznatoj po bezakonju, okolišnom kriminalu i krijumčarenju droge.

Phillips je rekao Castru Alvesu da će posjetiti bazu za zaštitu domorodačkog stanovništva Curuçá, jednu od ulaznih točaka na teritorij doline Javari. Radi se o prostranstvu prašume veličine Austrije u kojoj živi više od 20 autohtonih zajednica, od kojih većina nikada nije došla u kontakt s civilizacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pereira i Phillips putovali su uz Itaquaí do Lago do Jaburua, gdje su domorodački službenici organizirali nadzornu točku na obali rijeke kako bi nadzirali ilegalne ribolovne bande koje pljačkaju riblje zalihe unutar teritorija Javari.

Rano sljedećeg dana Phillips, koji je pisao knjigu pod nazivom Kako spasiti Amazonu, započeo je svoje intervjue s članovima nadzornog tima od 13 članova koji imaju zadaću držati ekološke kriminalce izvan autohtonog teritorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bio sam s njim u četvrtak, petak i subotu", rekao je jedan od tih domorodačkih stražara, Tumi Matis.

“Dom me pitao što se događa u dolini Javari. 'Zašto patroliraš?' Rekao sam da je to zato što ribari i osvajači dolaze na naš teritorij kako bi ukrali naše divlje životinje - riječne kornjače tracajá i ribu pirarucu,” rekao je Matis, koji dolazi iz sela zvanog Bukuwak, što na Pano jeziku, kojim pričaju domorodci, znači raj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Izgledao je veselo - rekao je da voli svoj posao", rekao je Orlando Possuelo, još jedan vodeći član nove generacije brazilskih starosjedilaca i sin legendarnog branitelja i istraživača domorodaca, Sydneyja Possuela.

Possuelo je Phillipsa upozorio na opasnosti u vezi njihovog prisustva na tom teritoriju. U veljači je jedan od muškaraca koji su sada u pritvoru zbog ubojstava Pereire i Phillipsa, ribar Amarildo da Costa Oliveira, navodno pucao na Pereiru i još jednog kolegu na Itaquaíju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Uništene šume /

Amazona doživljava najgore šumske požare u 13 godina. Mnogi za to krive brazilskog predsjednika

Image
Uništene šume /

Amazona doživljava najgore šumske požare u 13 godina. Mnogi za to krive brazilskog predsjednika

“Rekao sam mu: ‘Čuvaj se u regiji u koju ideš. Jesi li znao da su pucali na Bruna?", prisjeti se Possuelo.

"Stvarno?" Phillips je odgovorio prije nego što se vratio u svoj hotel da se pakira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pereirini prijatelji kažu da se odbio zastrašiti prijetnjama i sve nasilnijom atmosferom koja je zahvatila Brazil od izbora Bolsonara za predsjednika 2018. godine, koji je orkestrirao 'povijesni napad' na prava domorodačkog stanovništva i okoliš.

"Ovi ribari nisu sposobni ubiti me ", rekao je Pereira nedavno prijatelju, prema Rubensu Valenteu, brazilskom novinaru koji je mnogo pisao o Amazoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislio je da su to prazne prijetnje”, rekao je Valente.

No nisu bile. Oko 6 ujutro u nedjelju 5. lipnja, nakon što su završili svoje izvješćivanje, Phillips i Pereira su krenuli natrag niz Itaquaí prema Atalaia do Norte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kratko su se zaustavili u selu na obali rijeke, São Rafael, kako bi razgovarali s lokalnim ribarom, ali su otišli nakon što im je rečeno da nije kod kuće. Nekoliko minuta nakon što su se ponovo otisnuli rijekom bili su mrtvi, upali su u zasjedu i odvučeni su u obližnji dio džungle gdje su zakopani.

Njihove stvari bile su sakrivene u obližnjem dijelu poplavljene šume gdje su domorodački timovi za potragu pronašli njihove predmete, uključujući Phillipsov ruksak i par hlača koje su pripadale Pereiri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu su, nakon 10-dnevne potrage, njihova tijela konačno pronađena.

“Uništio sam svoj život. Uništio sam živote svoje obitelji”, navodno su bile riječi čovjeka kojeg se sumnjiči za ubojstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo