Tako je, primjerice samo od kredita koji je Grčkoj dala Njemačka razvojna banka (KfW) 2010. godine, Njemačka zaradila 393 milijuna eura, prenosi njemački Süddeutsche Zeitung.
Ovo nije prvi put da se njemačka vlada susreće s kritikama na račun profitiranja od grčke dužničke krize. Krediti i obveznice kupljene za oporavak Grčke u proteklom desetljeću Njemačkoj su donijeli dobitak od 1,34 milijardi eura.
Najviše kritika Njemačkoj je stiglo iz redova Zelene stranke koja uporno ističe nepravednost cijele sitaucije.
Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble, koji dolazi iz redova konzervativne Kršćansko - demokratske unije, baš kao i kancelarka Merkel, saveznički proračun u protekle četiri godine držao je pod kontrolom, bez novih zaduženja. Višak koji je ostvario samo Berlin prošle godine iznosio je 6,2 milijarde eura pa kritičari ističu da je upravo grčka kriza pomogla postizanju tih rezultata.
No, grčki se političari sada bune te zahtijevaju da se iznos plaćenih kamata vrati Grčkoj, piše britanski Express.
Vijest o ovome je stigla nakon što je objavljeno da je Atena nedavno dobila još 7,5 milijardi funti, odnosno 8,5 milijardi eura pomoći iz Europe.
Mnogi ističu kako Njemačka ima zakonsko pravo naplaćivati kamate, ali kako je to moralno neopravdano s obzirom na situaciju u Grčkoj i prezaduženost te zemlje.
No, ideja o povratu novca nije najbolje sjela europskim birokratima i čelnicima pa je tako Jans Spahn, državni tajnik u ministarstvu financija izjavio kako "nikakvog povrata novca neće biti".
Spomenimo, kako je Njemačka zaradila ozbiljne novce i 2012. godine i to od programa za kupnju obveznica Europske središnje banke (ECB) namijenjenog pomoći zemljama u krizi, baš poput Grčke.
Tada ostvarena dobit od grčkih obveznica proslijeđena je središnjim bankama u eurozoni,
Zastupnik u Bundestagu Manuel Sarrazin izjavio je nedavno kako iznos plaćenih kamata mora biti isplaćen Grčkoj jer "neće valjda Wolfgang Schaeuble osnaživati njemački proračun s grčkim kamatama".