Bruxelles se priprema za potencijalna daljnja smanjenja isporuka ruskog plina. Izradio je, naime, plan kako spriječiti energetsku krizu. Kako doznaje Reuters, Europska unija poticat će zemlje članice da smanje potražnju za plinom poticanjem industrija na manju potrošnju, dok se priprema za moguća daljnja smanjenja ruske opskrbe, prema nacrtu plana u koji je Reuters imao uvid. Bruxelles se priprema za daljnji pad isporuka ruskog plina, scenarij na koji je šef Međunarodnog monetarnog fonda u srijedu upozorio da bi mogao gurnuti gospodarstva u recesiju.
Plan Europske komisije, koji bi trebao biti objavljen 20. srpnja, predložit će državama pokretanje financijskih poticaja za tvrtke kako bi smanjile potrošnju plina, korištenje državnih potpora za poticanje industrija i elektrana na prelazak na druga goriva te provođenje informativnih kampanja kako bi se potrošači potaknuli da koriste manje grijanja i hlađenja.
Nagrađivanje smanjenja potrošnje
Mjere usmjerene na industriju mogle bi uključivati dražbe ili natječaje na kojima bi veliki potrošači dobivali naknadu za manje potrošnje plina, prema nacrtu koji bi se mogao promijeniti prije nego što bude objavljen. Vlade bi također trebale odlučiti kojim će redoslijedom prisiliti industrije da se zatvore u hitnim slučajevima opskrbe, navodi se. Narudžba bi trebala uzeti u obzir koliko su bitne usluge instalacije i kako bi se njeno zatvaranje odrazilo na opskrbne lance.
Djelujući sada, EU ima za cilj gurnuti što je više moguće plina u skladišta i izgraditi tampon opskrbe za zimu, kada je potražnja za plinom zbog grijanja na vrhuncu. Skladište plina u EU-u trenutno je popunjeno 62%, što je daleko ispod cilja bloka od 80% kapaciteta do studenoga.
Kućanstva su zaštićeni potrošači
Prema zakonima EU-a, kućanstva su "zaštićeni potrošači", što znači da će oni biti posljednji pogođeni racioniranjem plina. No zemlje bi mogle nametnuti obvezna ograničenja grijanja ili hlađenja drugim potrošačima, poput ureda ili trgovačkih centara, ako dođe do ozbiljne nestašice plina, stoji u nacrtu. "Rano zajedničko djelovanje na razini EU-a u ovom kritičnom trenutku procesa punjenja skladišta smanjit će potrebu za mogućim i bolnijim smanjenjem potražnje kasnije tijekom zime", navodi se u nacrtu.
Povjerenstvo je odbilo komentirati nacrt prije nego što bude objavljen. Prije nego što je Moskva napala Ukrajinu u veljači, EU se oslanjao na Rusiju za 40% svog plina. Taj je udio naglo pao, a tokovi iz Rusije sada su ispod 30% prosjeka 2016.-2021., navodi se u nacrtu. Moskva je ograničila isporuke plina u 12 zemalja EU-a od početka rata, potpuno prekinuvši neke zbog spora oko plaćanja, a utječući na druge smanjenjem protoka kroz svoj plinovod Sjeverni tok 1 prema Njemačkoj. Taj cjevovod je sada isključen zbog održavanja, za koje se vlade brinu da bi moglo biti produženo zbog rata.