PROCURILE STRAVIČNE SNIMKE /

Migrantima iz Sirije skinuli odjeću pa ih polugole tjerali preko granice

Image
Foto: Guardian Screenshot

Snimke je navodno snimio jedan mještanin sela Lojane

22.2.2024.
16:23
Guardian Screenshot
VOYO logo

Legis, sjevernomakedonska nevladina organizacija pokazala je Guardianu dvije snimke na kojima se vidi zlostavljanje migranata. Na snimkama se vidi skupina polugolih muškaraca na dijelu ceste u blizini srbijansko-sjevernomakedonske granice.

Muškarcima je skinuta odjeća na vrlo niskim temperaturama te su prisiljeni ići nazad iz Srbije u Sjevernu Makedoniju. Snimke su dokaz eskalacije maltretiranja migranata na europskim granicama, prema skupinama za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muškarci su bili Sirijci?

Legis kaže da je snimke snimio jedan mještanin u blizini sela Lojane, nedaleko srbijanske granice, te im ih predao 10. veljače. Nevladina udruga tvrdi da je incident bio drugi od dva uvredljiva i "ponižavajuća" povratna ponašanja u razdoblju od 24 sata, kada su, kako tvrdi, srpske vlasti natjerale više od 50 ljudi da se skinu goli ili do donjeg rublja prije nego što su bili prisiljeni vratiti se na sjever Makedonija.

Legis kaže da je njegovo lokalno osoblje kasnije uspjelo razgovarati s muškarcima koji su se identificirali kao Sirijci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasmin Redjepi, predsjednik Legisa, rekao je da su "uznemirujuća i ponižavajuća" odbijanja uslijedila nedugo nakon summita o graničnoj suradnji između EU i Srbije, čiji je cilj bio jačanje srpske granice protiv operacija krijumčarenja ljudi.

Image
GRAĐANI ŠOKIRANI /

Filmska potjera za migrantima završila na Kustošiji: 'Unuke mi tu idu u školu svaki dan, mogle su nastradati'

Image
GRAĐANI ŠOKIRANI /

Filmska potjera za migrantima završila na Kustošiji: 'Unuke mi tu idu u školu svaki dan, mogle su nastradati'

“Ovi se incidenti događaju kada EU priprema ograničenja za migrante na ruti, a u ovom slučaju samo nekoliko dana nakon summita EU-a i Srbije o graničnoj suradnji. Tada vidimo izravan utjecaj i posljedice”, rekao je Ređepi.

Iako je već ranije bilo izvještaja o skidanju odjeće migrantima na drugim europskim granicama, Ređepi kaže da je ovo prvi put da se to dogodilo na granici Srbije i Sjeverne Makedonije.

Radoš Đurović, izvršni direktor Centra za zaštitu azilanata u Srbiji, rekao je da je njegovo osoblje od početka godine primijetilo porast povratnih prijava iz Srbije u Sjevernu Makedoniju. "Možemo reći da je to sada redovita praksa", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nedavna izvješća o navodnom odbijanju srpskih policajaca na granici sa Sjevernom Makedonijom, koje karakterizira loše i ponižavajuće postupanje i pljačka migranata, vjerojatno uključujući one koji pokušavaju tražiti azil, zahtijevaju brzu i učinkovitu istragu državnih tijela”, rekla je Dunja Mijatović, povjerenica za ljudska prava pri Vijeću Europe.

"Ovi incidenti ne samo da su uznemirujući, već također ukazuju na širi, zabrinjavajući trend među državama članicama Vijeća Europe", rekla je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: RTL Direkt otkriva kako se slovenska policija nosi s migrantima, a što na sve kažu građani

Kršenje ljudskih prava

Guardian navodi kako se čini da ove radnje krše Europsku konvenciju o ljudskim pravima, koja zabranjuje protjerivanje i kolektivna protjerivanja, kao i druge međunarodne standarde koji zahtijevaju osiguravanje istinskog i učinkovitog pristupa azilu za one koji ga traže.

Nakon ovog strašnog incidenta, Redjepi je zatražio da se promatračima ljudskih prava dopusti promatranje policijskih operacija, „osiguravajući da se nasilje i dehumanizacija ne mogu nastaviti u mraku”.

Srpska policija nije odgovorila na zahtjeve za komentar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo