Najmanje 15 ruskih borbenih aviona poredano je na pisti u bazi smještenoj tek 150 kilometara od granice s Ukrajinom, pokazale su satelitske snimke. Otkrile su i svu silu koju je Vladimir Putin nagomilao u pograničnoj regiji i potvrdile strahove stručnjaka o mogućoj ruskoj invaziji na susjednu državu.
U vojnoj bazi Morozovsk naredbe iz Kremlja čeka 15 bombardera Su-34 naoružanih laserski navođenim raketima i spremnih postići brzinu od 2200 kilometara na sat.
Osim u Morozovsku, otkrivena je i aktivnost u vojnoj bazi na Krimu gdje se dovlače vojne trupe, helikopteri, dronovi, oprema za ometanje, a postavlja se i vojna bolnica.
Izvještaj ukrajinske vlade, koji je objavio britanski Daily Mail, pokazuje kako je najmanje 80 tisuća ruskih vojnika raspoređeno blizu istočne Ukrajine i na Krimu, a očekuje se da bi ih do kraja mjeseca moglo biti još 30 tisuća.
Kremlj je jučer objavio kako zatvara zračni prostor iznad dijelova Krima i Crnog mora dok istovremeno nastavlja vojne vježbe u moru u kojima sudjeluje više od 20 brodova i zrakoplova. Aktivnost ruskih snaga primijećena je na čak 15 lokacija uz ukrajinsku granicu što je znatno više nego se dosad smatralo.
This handout picture taken and released by Ukraine's Security Service on April 14, 2021 shows Security Service special troops servicemen standing past a tank during a large-scale anti-terrorism exercises in Kherson region of the country.,Image: 605490685, License: Rights-managed, Restrictions: RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/ UKRAINE'S SECURITY SERVICE" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS, Model Release: no, Credit line: Profimedia
'Ovo trebamo shvatiti ozbiljno'
Stručnjaci se slažu kako je dopremanje borbenih zrakoplova uz granicu snažna poruka Rusije svom prvom susjedu:
"Oni sada imaju mogućnost uspostaviti zračnu nadmoć na bojištu i tako izravno podržati pješaštvo", rekao je general američkih zračnih snaga Philip Breedlove. Čelnik CIA-e William Burns pred Kongresom je pak izjavio da se događaji na istoku Europe trebaju shvatiti vrlo ozbiljno.
Rusija i Ukrajina već su ratovale 2014. godine, a bio je to najkrvaviji vojni sukob još od ratova u bivšoj Jugoslaviji 1990-ih. Tijekom ruske invazije na Ukrajinu poginulo je najmanje 14.000 ljudi, a više od milijun i pol stanovnika moralo je napustiti svoje domove.
Rusija je Ukrajini nudila federalizaciju i tražila visoku autonomiju za odmetnute regije na istoku što je službenom Kijevu i njegovim zapadnim saveznicima bilo neprihvatljivo.
U svjetlu najnovijih tenzija, a kako ne bi ispalo da je Bijela kuća kapitulirala pred mogućom ruskom agresijom na Ukrajinu, američki predsjednik Joe Biden u regiju je poslao dva razarača. Velika Britanija je poslala dva zrakoplova, a planira angažirati 600 svojih vojnika koji bi tijekom ljeta trebali vježbati s ukrajinskim snagama.
Ukrainian servicemen work on their tank close to the front line with Russian-backed separatists near Lysychansk, Lugansk region on April 7, 2021. Ukrainian President Volodymyr Zelensky has urged NATO to speed up his country's membership into the alliance, saying it was the only way to end fighting with pro-Russia separatists.,Image: 603888432, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Zašto Rusija ponovno prijeti Ukrajini?
Nove tenzije započele su u veljači 2021. kada je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij uveo sankcije Viktoru Medvedčuku, moćnom ukrajinskom oligarhu i prijatelju Vladimira Putina. Ukrajina je, također, zabranila i emitiranje trima proruskim televizijskim postajama.
Problem je i mirovni sporazum iz Minska 2015. godine kojim je okončan sukob u Ukrajini, a čije odredbe još nisu ispunjene do kraja. Primjerice, i dalje nema naznaka održavanja izbora u odmetnutim regijama koje bi bile pod nadzorom neovisnih tijela.
Poznato je i da je u prijašnjim konfliktima Rusija u neke regije blizu svoje granice slala "mirovne trupe" koje bi na kraju tamo i ostajale. Dogodilo se to u Moldovi i Južnoj Osetiji, a strahuje se da bi se moglo ponoviti i u Ukrajini.
Neki spekuliraju i da Putin dizanjem tenzija oko Ukrajine zapravo želi testirati Joea Bidena koji je prema Rusiji zauzeo čvršći stav od svog prethodnika Donalda Trumpa.