Predstavnici Rusije i Ukrajine sastali su se u Ujedinjenim Arapskim Emiratima prošli tjedan kako bi razgovarali o mogućoj razmjeni zatvorenika što je pak povezano s povratkom ruskog izvoza amonijaka u Aziju i Afriku preko Ukrajine, otkrili su za Reuters izvori upoznati sa sastankom.
Pregovore su navodno koordinirali arapski dužnosnici, a Ujedinjeni narodi nisu bili uključeni unatoč njihovoj velikoj ulozi u pregovorima i inicijativi za izvozom prehrambenih proizvoda iz ukrainskih luka na Crnom moru. Amonijak se inače koristi u poljoprivrednoj industriji za proizvodnju gnojiva.
Pregovori o razmjeni zarobljenika su se proširili i dotaknuli prepreka u olakšavanju globalne nestašice hrane deblokadom ukrajinskih i ruskih luka.
Nema službenih brojki o zarobljenicima
Ruski i ukrajinski predstavnici doputovali su u Abu Dhabi 17. studenoga, a ukrajinski veleposlanik u Turskoj Vasil Bodnar rekao je za Reuters da je "puštanje ratnih zarobljenika dio pregovora o otvaranju ruskog izvoza amonijaka", dodajući da traže način da se izvoz u svakom slučaju nastavi.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij postavio je javno nekoliko uvjeta prije nego se Rusiji dopusti ponovni izvoz amonijaka, među ostalim razmjenu zatvorenika i ponovno otvaranje luke Mikolajiv na Crnom moru.
Ni Rusija ni Ukrajina nisu objavile službene brojke o ratnim zarobljenicima od početka invazije, a potkraj listopada Zelenskij je rekao da je Rusija od ožujka oslobodila ukupno 1031 zatvorenika.
Izvoz zapeo u crnomorskim lukama
Ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je rekao da ruski dužnosnici nastavljaju raditi na deblokadi ruskog gnojiva koje je zapelo u europskim lukama i na nastavku izvoza.
Izvoz ruskog amonijaka može se odvijati samo kroz postojeću infrastrukturu u Crnom moru. Cjevovod prenosi do 2,5 milijuna tona amonijaka godišnje iz ruske regije Volga do ukrajinske luke Pivdenji na Crnom moru da bi se otamo prevozio međunarodnim kupcima. Međutim, cjevovod je nakon ruske invazije 24. veljače zatvoren.
Ujedinjeni Arapski Emirati, poput Saudijske Arabije, održavaju bliske odnose s Moskvom unatoč pritiscima sa Zapada. Njihov predsjednik Mohammed bin Zayed al-Nahyan posjetio je Moskvu prošloga mjeseca te je s Putinom razgovarao o mogućnosti da Abu Dhabi posreduje u ovom problemu.
Ukrajina je veliki proizvođač žitarica i biljnog ulja, dok je Rusija najveći svjetski izvoznik pšenice i veliki opskrbljivač gnojivom na globalnim burzama. Moskva se od srpnja žali da je izvoz pšenice i gnojiva, premda nije direktno pogođen sankcijama, ograničen jer sankcije izvoznicima otežavaju procese naplate ili osiguranja.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.