U novom noćnom napadu ranjena su dva kurdska borca. U iračkom Kurdistanu su početkom mjeseca borci Islamske države napali trojicu kurdskih boraca. Jedan od njih je ubijen. U okršajima na tom području je u posljednje vrijeme ranjeno najmanje 20 kurdskih boraca, a ukupno je 11 smrtno stradalo.
Charlie Faulkner, novinar britanskog Timesa je u svom članku procijenio da se Islamska država vratila te upozorio kako će sljedeća godina biti još gora, prenosi Jutarnji list.
"Ta činjenica sugerira da, dvije godine nakon što su izgubili svoj posljednji teritorij u Iraku, ekstremistička teroristička grupa čiji se 'kalifat' u Siriji i Iraku svojedobno bio veličine Velike Britanije, ponovno vrije", napisao je Faulkner.
Britanski novinar nije jedini koji vjeruje da se nasilna organizacija vratila u punom mahu. Napadi su postali učestali, ali uz novu strategiju, sličnu onoj koju je nekada implementirala al-Qaeda.
"Vjerujemo da je otišlo dalje od regrupacije. IS se sada vratio i u smislu operativne razine", rekao je za britanski list Ranj Talabani, kurdski sigurnosni dužnosnik u Sulaimaniyi.
Tako se sada koriste gerilske taktike povlačenja u "podzemlje" te skrivanja u planine, što ih čini teško uočljivima.
Osim toga, imaju i novu zastavu. Nekadašnju crnu zastavu zamijenio je simbol tigra na bijeloj pozadini kako bi zbunili protivnike. Uz sve navedeno, izgleda da i dalje imaju pristup automatskim puškama, snajperima, eksplozivima te opremom za noćni vid.
Talabani smatra kako je nužno brzo reagirati jer bi se u protivnom ubrzo moglo raditi o stvarnoj prijetnji te da IS pokušava pokazati kako su i dalje snažni, bez obzira na to što su ostali bez vođe Abu Bakr al-Baghdadija koji je 2014. proglasio kalifat.
Prošlog je tjedna IS-ova podružnica u Nigeriji preuzela odgovornost za smrt 11. ljudi u duhu osvete za ubojstvo njihovog vođe te njegova potencijalnog nasljednika Abu al-Hassana al-Muhajira. Objavili su i video komentar u kojem su poručili da se radi o "poruci kršćanima".
Nedavno su se mediji opsežno bavili i situacijom u Siriji, primjerice učestalim bjegovima pripadnika IS-a iz kampova koji su bili pod paskom tamošnjih kurdskih boraca.
Tada se također spominjala moguća regrupacija i oživljavanje te skupine, pogotovo u kaosu tijekom kojeg su se kurdski čuvari morali povlačiti iz kampova na prvu crtu bojišnice kako bi se borili protiv turske ofenzive, prenosi Jutarnji list.