Amri (24) je najmanje jednom kontaktirao s ISIL-om, a bio je i na američkom popisu osoba kojima je zabranjen ulazak u zrakoplove (No fly list), javio je New York Times pozivajući se na američkog dužnosnika koji je želio ostati anoniman.
Pod prismotrom njemačkih službi
Pretpostavlja se da je Amri, koji se koristio s nekoliko lažnih imena i bio na popisu za deportaciju iz Njemačke, pobjegao s mjesta napada na kojem je ostalo 48 ozlijeđenih i 12 mrtvih, uključujući i Lukasza Urbana, poljskog vozača kamiona koji je u kabini pronađen izboden i ustrijeljen.
Osobne isprave pronađene u kamionu kojim je počinjen teroristički napad pripadaju Amriju. On je bio pod prismotrom njemačkih službi od ožujka do rujna ove godine, a bio je osumnjičen i za planiranje krađe novca kojim je trebalo biti kupljeno automatsko oružje "koje bi vjerojatno kasnije bilo upotrijebljeno za napad", priopćili su istražitelji u Berlinu. Međutim, nadzorom nije bilo utvrđeno dovoljno potrebnih dokaza da bi protiv Amrija bile poduzete mjere i podignuta optužnica.
Guaridan piše kako je Tunižanin dospio izvan radara sigurnosnih službi u studenome ove godine, vjerojatno zbog loše komunikacije između vlasti u Berlinu i Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, gdje je Amri bio registriran po dolasku u Njemačku. Za njega sada tvrde da je bio "vrlo mobilan" i često mijenjao mjesta boravišta.
"Imali su ga na nišanu, a ipak je uspio pobjeći"
Guardian također navodi kako su njemačke obavještajne službe pod pritiskom i na udaru kritika domaćih medija koji ih prozivaju da su Amrija "imali na nišanu, a ipak im je uspio nestati" (Der Spiegel) odnosno da su "vlasti zaspale" (Süddeutsche Zeitung), dok Bild u svome komentaru upozorava da "ubuduće takve osumnjičene ne treba pustiti da slobodno lutaju".
Tunižaninu je zahtjev za azilom u Njemačkoj bio odbijen i našao se na popisu za deportaciju, no veći dio ove godine Amri je bio u tzv. statusu "privremene obustave deportacije" jer se čekalo da Tunis dostavi potrebne dokumente iz kojih će biti vidljivo je li on njihov državljanin. Ti su dokumenti iz Tunisa u Njemačku stigli jučer.
Citira se i izjava njemačkog ministra unutarnjih poslova Thomasa de Maizièrea, koji je rekao da je Amri "ousmnjičen za napad, ali ne nužno i počinitelj napada" te da istraga ide u više smjerova.
Nestao Pakistanac koji je prvi osumnjičen za napad
Inače, njemački Die Welt javlja da je nestao 23-godišnji Pakistanac Navad B. koji je ubrzo nakon napada na božićnom sajmu na berlinskom trgu Breitscheid uhićen i osumnjičen, a zatim u nedostatku dokaza pušten na slobodu.
Nakon što su ga istražitelji pustili, Pakistancu se zameo svaki trag i ne zna se gdje je.
Sve o terorističkom napadu u Berlinu možete pročitati OVDJE.