Velika potražna i spasilačka operacija izvodi se u ponedjeljak na Atlantiku nakon što je nestala turistička podmornica s pet osoba koja je trebala zaroniti do olupine Titanika.
Američka i kanadska obalna straža traže malu turističku podmornicu Titan s petero ljudi. Kontakt je izgubljen 1 sat i 45 minuta nakon njezina zaranjanja, objavila je američka obalna straža. Operacija se vodi iz Bostona, prenosi RTL Danas.
Od nedjelje joj nema ni traga ni glasa, a pet putnika kisika ima dovoljno najkasnije do petka ujutro.
Problem je i pad temperature
Titan je jedina podmornica ovakve vrste na svijetu - duga je oko 7 metara i trebala je prevaliti 4 kilometra kako bi došla do Titanika.
Put do morskog dna traje dva i pol sata. Olupina Titanika je u Atlantskom oceanu, 700 kilometara od obale Newfoundlanda u Kanadi. Američka obalna straža pretražuje područje veličine savezne države Connecticut ili nama bliže Crne Gore.
Misije ovakve vrste skupine i komplicirane, a osim nedostatka kisika problem u podmornici je i pad temperature. Jer ako i plutaju negdje na površini mora, putnici sami ne mogu izaći. Otvori i ventili se mogu pokrenuti samo izvana.
"U podmornici su normalni barični uvjeti, zarobljeni zrak koji se kondicionira i održava se atmosfera za normalno disanje znači co2 se upija preko upijača i dodaju se nove količine kisika. Male podmornice kao što su istraživačke imaju u svom sustavu imaju regeneraciju tog zraka, postojeći zrak se regenerira i dodaju se dodatne količine. S obzirom na veličinu i broj posade moraju imati 72 sata da može posada preživjeti", rekao je za RTL Danas predsjednik uprave Poliklinike za baromedicinu Rade Vađunec.
'Ljudsko tijelo ne može preživjeti takve uvjete'
Rade Vađunec je većinu radnog vijeka proveo pod vodom, bio je podmorničar. Dobro zna koje su moguće opasnosti za nestale putnike Titana.
"Ta velika dubina mora podmornica biti posebno dizajnirana jer tlak s vanjske strane je 400 bara, to je 300-400 puta veći nego što je normalni tlak. On djeluje na trup podmornice i iluminatore koji su na njoj ugrađeni slično ovim prozorima ako bilo koji dio popusti dođe do naglog poplavljenja podmornice i ljudi definitivno stradaju", kaže Vađunec.
Zagrepčanka Mirela Kardašević svjetska je rekorderka i prvakinja u ronjenju na dah i u dubini u disciplini bez peraja. U Egiptu je upravo na dubinskim pripremama za nadolazeće svjetsko prvenstvo. Dubina joj nije strana, ali ova na kojoj se možda nalazi nestala podmornica i njoj je nezamisliva.
"Ljudsko tijelo ne može preživjeti takve uvjete izvan te podmornice, na primjer najdublji čovjek koji je zaronio je bio Hrbet Nič koji je zaronio 215 metara a ta se podmornica možda nalazi na 3 i pol tisuće metara. Ono što mogu reći je da ih zasigurno okružuje mrkli mrak, hladnoća, panika ili strah", govori Kardašević.