Posljednja utvrda socijalizma pred bankrotom?

Ukoliko uskoro kubanska vlada ne započne uvoditi promjene na tržištu rada, Kuba bi ubrzo mogla bankrotirati. Naime, na Kubi čak 95 posto zaposlenih radi u državnim poduzećima!

28.7.2010.
16:50
VOYO logo

Kuba ima točno 11,2 milijuna stanovnika, od čega je gotovo 5,1 milijuna osoba na ovaj ili onaj način u radnom odnosu. Međutim, čak je i politički vrh zemlje priznao da nema dovoljno posla za toliki broj zaposlenih.

Nakon najave da će trebati smanjiti broj zaposlenih u državnim službama, mnoge je uhvatio strah, piše Deutsche Welle. Šuška se da bi čak jedna četvrtina zaposlenih mogla ostati bez dosadašnjeg radnog mjesta, a otpuštene bi se navodno 'premještalo' negdje drugdje, primjerice na selo gdje bi radili u zemljoradnji ili pak dobili neko novo radno mjesto na nekom gradilištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Poznato nam je da je nekoliko stotina tisuća osoba upisano u radne knjige iako su kao radna snaga u potpunosti bespotrebni. Prema procjenama nekih stručnjaka, ova je brojka još daleko veća i približava se čak jednom milijunu", rekao je nedavno Raul Castro.

Da stanje nije dobro pokazuju i ovi podaci: ove godine je proizvodnja šećera pala za oko 850.000 tona, što je zastrašujući podatak ako se zna da je upravo po proizvodnji šećera Kuba godinama bila na prvom mjestu svjetskih proizvođača ove namirnice. Također, oluje koje su tijekom 2008. godine prohujale Kubom i prouzročile štetu u milijunskim iznosima, te svjetska gospodarska kriza, dovele su do pada u bruto nacionalnom dohotku od oko 5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turizam, koji je važan izvor prihoda otoka, ipak donosi novac, no u mirnijim ljetnim mjesecima kada na Kubu ne dolazi toliko turista, zaposlenici u hotelima i restoranima prisiljeni su 'otići na odmor' koji im, naravno, nije plaćen. Inače, lani je Kubu posjetilo oko 2,5 milijuna turista, među kojima je najveći broj Kanađana (oko 900.000), a slijede ih Britanci (172.000) i Španjolci (130.000).

Iako je svoje izdatke morala u mnogočemu smanjiti, između ostalog uvoz živežnih namirnica i ostalih proizvoda potrebnih za život za čak trećinu, vlada u Havani razmišlja i o daljnjim koracima štednje i reforme. A to bi u prvom redu trebale biti promjene na tržištu rada, inače bi Kuba ubrzo doista mogla pasti pod stečaj, zaključuje Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo