Plenković je veliki dio svog izlaganja pred kolegama iz europske pučke obitelji posvetio stanju u Europskoj uniji i njenom proširenju.
"Posebice govorim o našim prijateljima u BiH kojima želimo pružiti pomoć. Nekoliko je zemalja na jugoistoku Europe kojima treba bolje funkcioniranje, veća potpora i koje jasno trebaju veću uključenost Europske unije, jer ako smo spori i oklijevamo da ih brže uključimo, drugi neće oklijevati i njihov utjecaj će prevladati", istaknuo je hrvatski premijer i dodao kako bi te zemlje mogle okrenuti na drugu stranu što nitko ne bi htio.
Zbog toga će Hrvatska, naglasio je, i dalje biti zagovornica politike proširenja.
Pozvao je i na jačanje demokratskog legitimiteta europskih institucija, no istodobno i na pravi balans u uključenosti nacionalnih parlamenata i provedbu načela subsidijarnosti.
"Svjesni smo da od 1989. nije bilo takve globalne situacije koja zahtijeva odlučnost, snagu, trezvenost i prije svega političku volju kako bi se odgovorilo na brojne izazove pred europskim projektom", rekao je Plenković.
Ponovio je da je Brexit bio strateška pogreška i lekcija za sve. "Nikada ne smijete dopustiti da unutarstranačko pitanje postane javno, nacionalno, europsko ili globalno", rekao je aludirajući na odluku tadašnjeg premijera Davida Camerona da raspiše referendum.
Govoreći o migracijama, Plenković je rekao kako se nada da će rute ostati zatvorene, a upozorio je i na opasnost populizma i dodao da je njegova poruka na izborima u Hrvatskoj bila ona proeuropska, "što je način za uspješnu borbu protiv populizma".