Poljska vlada objavila je da neće poduprijeti Marakešku deklaraciju, čime se u utorak pridružila sve većem broju uglavnom bivših komunističkih europskih zemalja koje ne prihvaćaju UN-ov Globalni kompakt o migraciji, među kojima zasad nije Slovačka, ali je iznijela zamjerke.
Globalni kompakt o sigurnim, uređenim i zakonitim migracijama, koji su u srpnju prihvatile 193 članice UN-a osim Sjedinjenih Država, sadrži 23 cilja za zaštitu migranata, za njihovu integraciju u novim državama ili siguran povratak u domovinu.
Sastavljen nakon najvećeg priljeva migranata u Europu od Drugog svjetskog rata, od kojih mnogi bježe od rata ili siromaštva na Bliskom istoku i Africi taj dokument nije pravno obvezujuć, a trebao bi biti potvrđen u marokanskom gradu u prosincu zbog čega se naziva i Marakeškom deklaracijom.
Poljska je objavila da neće poduprijeti dokument
"On ne daje Poljskoj čvrsta jamstva da će imati pravo neovisno odlučiti o tome koga želi prihvatiti", priopćila je poljska vlada.
Otkako je sastavila vladu 2015., poljska stranka Pravo i pravda (PiS) ne mijenja oštru protumigrantsku retoriku i već početkom studenoga premijer Mateusz Morawiecki najavio je da će vjerojatno odbaciti sporazum.
Procjenjuje se da milijun migranta iz Ukrajine živi i radi u Poljskoj.
Mađarska, Češka i Bugarska već su odbacile sporazum, a Austrija je naznačila da ga neće poduprijeti.
Slovačka tvrdi nije spremna za još migranata
U Bratislavi je slovački premijer Peter Pellegrini objasnio da njegova zemlja nije spremna prihvatiti više migranata.
"Nećemo prijeći našu crvenu liniju i ograničiti naš suverenitet u odlučivanju o prihvatu migranata", rekao je nakon sastanka Pellegrini.
Njegov ministar vanjskih poslova Miroslav Lajčak koji je nadzirao izradu Globalnog kompakta lani, tada na dužnosti predsjednika Opće skupštine UN-a, zaprijetio je izlaskom iz vlade ako Slovačka odbaci sporazum.
"Populisti, ksenofobi i nacionalisti 'kidnapirali' su migrantsko pitanje", rekao je Miroslav Lajčak. Poručio je premijeru Pellegriniju i njegovoj vladajućoj stranci Smer (ljevica) da ako mu ne vjeruju da "on u tom slučaju ne može biti ministar vanjskih poslova".