Njemačka policija privela je klimatsku aktivisticu Gretu Thunberg na prosvjedu protiv širenja rudnika ugljena u zapadnonjemačkom selu Lützerath.
Thunberg se pridružila tisućama drugih aktivista i prosvjednika koji su tijekom vikenda sudjelovali u prosvjedima protiv uništavanja njemačkog sela koje bi otvorilo mjesta za proširenje rudnika lignita Garzweiler, koji je u vlasništvu europskog energetskog diva RWE, javlja CNN.
Nakon što deložacija bude dovršena, RWE planira izgraditi ogradu od 1,5 kilometara oko sela, zatvarajući seoske zgrade, ulice i kanalizaciju prije nego što budu srušeni.
Proširenje rudnika ugljena značajno je za klimatske aktiviste. Tvrde da će nastavak sagorijevanja ugljena za energiju povećati emisije koje uzrokuju zagrijavanje planeta i prekršiti ambiciju Pariškog sporazuma o klimi da ograniči rast globalne temperature na 1,5 stupnjeva Celzijusa u odnosu na predindustrijske razine. Lignit je vrsta ugljena koja najviše zagađuje okoliš, a sam po sebi je i fosilno gorivo koje najviše zagađuje okoliš.
Thunberg je u petak objavila na Twitteru da je bila u Lützerathu kako bi prosvjedovala protiv proširenja i pozvala druge da se pridruže.
Sukobi između aktivista i policije traju i ovog mjeseca, a fotografije s prosvjeda prikazuju policiju u opremi za razbijanje nereda kako bi uklonila prosvjednike. Neki od prosvjednika su u Lützerathu više od dvije godine, CNN je ranije izvijestio , okupirajući domove koje su napustili bivši stanovnici nakon što su iseljeni kako bi napravili mjesta za rudnik.
Više od 1000 policajaca sudjelovalo je u akciji deložacije. Većina seoskih zgrada sada je očišćena i zamijenjena strojevima za iskopavanje.
RWE i njemačka stranka Zelenih odbacuju tvrdnju da će proširenje rudnika povećati ukupne emisije, rekavši da europska ograničenja znače da se dodatne emisije ugljika mogu nadoknaditi. Ali nekoliko klimatskih izvješća jasno je ukazalo na potrebu ubrzanja čiste energije i prijelaza s fosilnih goriva. Nedavne studije također sugeriraju da Njemačkoj možda čak neće trebati dodatni ugljen. Izvješće međunarodne istraživačke platforme Coal Transitions iz kolovoza pokazalo je da čak i ako elektrane na ugljen rade s vrlo velikim kapacitetom do kraja ovog desetljeća, već imaju više dostupnog ugljena nego što je potrebno iz postojećih zaliha, javlja CNN.