Poljoprivrednici su u ponedjeljak prosvjedovali u Bruxellesu nezadovoljni niskim cijenama poljoprivrednih proizvoda u supermarketima, sporazumima o slobodnoj trgovini i strogim ekološkim propisima.
Interventna policija ispalila je vodene topove na prosvjednike koji su bacali boce i jaja i zapalili gume, a oko 900 traktora zagušilo je promet u dijelovima grada, nedaleko od ograđenog područja gdje se održavao sastanak ministara poljoprivrede EU-a o krizi u sektoru.
Farmeri su ustrajni u svojim naporima da zauzmu ulice u blizini sjedišta EU-a. Na društvenim mrežama pojavile su se snimke prosvjednika koji traktorima potiskuju policiju.
"Izgleda kao građanski rat", kažu dužnosnici EU.
Prosvjed i u Madridu
Poljoprivrednici su u ponedjeljak prosvjedovali i u Madridu pozivajući EU da smanji birokraciju i odustane od nekih promjena u Zajedničkoj poljoprivrednoj politici (CAP).
"Nemoguće je izdržati ta pravila, oni žele da danju radimo na polju, a noću da rješavamo papirologiju, dosta nam je birokracije", rekao je Roberto Rodriguez iz središnje pokrajine Avile.
"Novi CAP uništava nam živote", rekao je Juan Pedro Laguna iz okolice Madrida. "Želimo proizvoditi kao što smo uvijek, ali oni ne žele da mi proizvodimo."
'Birokratsko čudovište'
Ministri poljoprivrede EU-a razmotrit će na sastanku u Bruxellesu novi skup EU prijedloga za ublažavanje pritiska na poljoprivrednike uključujući smanjenje poljoprivrednih inspekcija i mogućnost izuzeća za manje farme od nekih ekoloških standarda.
Njemački ministar poljoprivrede Cem Ozdemir rekao je da EU mora osigurati da poljoprivrednici mogu dobro zarađivati ako se odluče za bioraznolikost i zelene mjere, a za postojeću europsku poljoprivrednu politiku rekao je da je "birokratsko čudovište".
"Prosječan poljoprivednik provodi četvrtinu vremena za stolom", rekao je.
Odgovarajući na prosvjede, EU je već ublažio neke dijelove Zelenog plana, izbacivši cilj smanjenja emisija u poljoprivredi iz klimatskog paketa za 2040.
EU je povukao i zakon o smanjenju upotrebe pesticida i odgodio cilj po kojem poljoprivrednici moraju dio zemlje ostaviti neobrađenom radi poboljšanja bioraznolikosti.
'Želimo pristojno zarađivati'
Morgan Ody, glavna koordinatorica organizacije poljoprivrednika La Via Campesina, rekla je na prosvjedu Bruxellesu da su za većinu poljoprivrednika problem prihodi.
"Riječ je o tome da smo siromašni i da želimo pristojno zarađivati", rekla je.
Pozvala je EU da uvede minimalne potporne cijene i da se povuče iz sporazuma o slobodnoj trgovini koji omogućuju uvoz jeftinijih stranih poljoprivrednih proizvoda.
"Nismo protiv klimatskih politika. Ali znamo da nam za tranziciju trebaju više cijene proizvoda jer više stoji proizvoditi na ekološki način", rekla je.
POGLEDAJTE VIDEO: Zapalili gume, policija vatru gasila vodenim topovima: Bijesni farmeri zakrčili centar Bruxellesa traktorima