Vanjskopolitički analitičar Branimir Vidmarović kritizirao je plan evakuacije iz Afganistana. Za to je naveo nekoliko razloga.
"Može biti namjerno kako bi se dobilo vrijeme i stupilo u kontakt sa saveznicima, da se vidi koliko su Afganistanaca oni spremni primiti, a vjerojatno i kako bi se prisilili da sklonište potraže u obližnjim zemljama, poput Pakistana i Irana. Vjerojatno i CIA ima svoj pogled na te stvari. A ako to nisu valjane opcije, onda stvarno govorimo o neprofesionalnom manjku koordinacije i manjku ideje kako sve to treba izgledati.
Osim Bidena koji je manje više iskren kada kaže da neće biti lako i da će biti žrtava, a znamo da su žrtve zbog toga što je prostor na aerodromu neorganiziran i što su američki vojnici znali zapucati po ljudima, jako me čudi Stoltenberg koji kaže da ima više aviona nego ljudi, da je paradoksalna situacija i da je teško dovesti ljude na aerodrom. Nije teško, ako imate više aviona nego što imate ljudi, onda ne vidim u čemu je problem. Situacija zaista poprima nekakve sulude razmjere”, komentirao je Vidmarović za N1.
Opći oprost samo nekima
Opći oprost, kojeg su obećali talibani, bio je usmjeren prema upravljačkom sloju, smatra on. “Zasad sve ide kako su si zacrtali – pozivaju ljude da nastave gospodarsku aktivnost, da nastave život. Nažalost, u jeku revolucije ima luđaka koji se nastavljaju ponašati kao što su se ponašali i devedesetih”, rekao je.
Dodaje da će se vodstvo talibana, predvođeno Abdulom Ghanijem Baradarom, uspjeti dogovoriti s plemenskim vođama, a možda će biti sazvano i veliko afganistansko vijeće svih pustinjskih plemena. Vidmarović pozitivnim ocjenjuje što je brat odbjeglog predsjednika Ashrafa Ghanija prisegnuo na vjernost talibana.
“To može biti izuzetno korisno. Bio je izuzetno mekan prema talibanima i u jednom trenutku ih nazvao braćom”, rekao je Vidmarović, ocijenivši da su se talibani promijenili, uz ogradu da je upitno koliko im je u interesu razgovarati s američkim suradnicima.
Borba za premoć
Pojavio se i pokret otpora u dijelu zemlje koji je uvijek bio protiv paštunizacije Afganistana. “Taj otpor može biti snažan lokalno. Vjerojatno se ne može proširiti na centralni i južni dio zemlje. U ovoj situaciji to je opasno, jer je afganistanska borba stalna borba za premoć. Ako pobunjenici sada dobiju potporu i oružje, tinjajući građanski rat će se nastaviti i talibani neće imati potporu na sjeveru zemlje. Bolje da mu se ne pruži podrška i da se vidi na čemu smo. Trebali bi pričekati nekoliko mjeseci da vidimo kako će stvari izgledati”, smatra Vidmarović.
Prema njegovim riječima, u zračnoj luci se nalazi tek manji dio Afganistanaca. Neki od njih će naći utočište u Pakistanu, a u Europi neće biti većeg migrantskog vala. “Možemo očekivati manji dio izbjeglica nego u slučaju sa Sirijom”, zaključio je analitičar Vidmarović.