Farmaceutska tvrtka Pfizer Inc. u petak je objavila preliminarne rezultate svoje studije - njihov eksperimentalni lijek protiv koronavirusa visoko je učinkovit u smanjenju stopa hospitalizacija i smrtnih slučajeva.
Dalje u priopćenju navode da je studija, provedena na 775 odraslih osoba, pokazala da njihova eksperimentalna pilula protiv covida-19 smanjuje stope hospitalizacije i smrtnih slučajeva za 89 posto. Manje od jedan posto pacijenata koji su uzimali lijek tijekom studije bili su hospitalizirani i nitko nije umro.
'Rijetko kad možete vidjeti ovakve lijekove'
"Nadali smo se da imamo nešto izvanredno, ali rijetko kad možete vidjeti lijekove s gotovo 90 posto učinkovitosti i stopostotnom zaštitom od smrti", rekao je dr. Mikael Dolsten, Pfizerov glavni znanstveni direktor.
Sudionici studije nisu bili cijepljeni, imali su blage do umjerene simptome i smatrani su visokorizičnima za hospitalizaciju zbog zdravstvenih problema poput pretilosti, dijabetesa ili bolesti srca. Liječenje je započelo u roku od tri do pet dana od prvih simptoma i trajalo je pet dana.
Kompanija će od američke Agencije za hranu i lijekove te drugih međunarodnih regulatora zatražiti što brže odobrenje za uporabu njihove pilule. Prema pisanju AP Newsa, odluka bi se mogla znati za nekoliko tjedana ili mjeseci.
Rezultati ove studije nadmašuju tako rezultate dobivene pilulom Merck & Co Inc, molnupiravirom. Prošlog mjeseca pokazalo se da je prepolovila vjerojatnost smrti ili hospitalizacije. Ujedinjeno Kraljevstvo prva je država koja je odobrila lijek molnupiravir protiv koronavirusa.
Što je dosad poznato o lijeku molnupiraviru? Mnogi smatraju da je upravo on odlično rješenje kojim se možemo liječiti protiv koronavirusa, a da pritom ne boravimo u bolnici. Pacijent može započeti terapiju molnupiravirom kad mu se dijagnosticira zaraza koronavirusom, a dva puta dnevno tijekom pet dana uzimaju se četiri kapsule od 200 miligrama (ukupno 40 tableta).
"Za razliku od cjepiva, koja izazivaju imunosni odgovor, molnupiravir ometa replikaciju virusa", rekao je Sanjaya Senanayake, specijalist za zarazne bolesti sa sveučilišta Australian National University.
Preliminarni rezultati treće faze kliničkih ispitivanja pokazali su da bi pilula mogla smanjiti rizik od hospitalizacije ili smrti za približno 50 posto u usporedbi s pacijentima koji su uzimali placebo.
Faze kliničkih ispitivanja
Da bi bili odobreni, cjepivo ili lijek moraju proći kroz tri faze kliničkih ispitivanja. U prvoj fazi sudjeluje manji broj ispitanika, obično između 20 i 100 (ili rjeđe nekoliko stotina) te se njome utvrđuje preliminarna procjena sigurnosti i učinkovitosti lijeka. U drugoj fazi se učinkovitost cjepiva ili lijeka testira na većem broju ispitanika, obično između 50 i 300, te se analiziraju različiti načini imunizacije, odnosno primjene doza. U trećoj fazi sudjeluje najveći broj sudionika (od više stotina do više desetaka tisuća), ovisno o bolesti za koju se razvijaju lijek ili cjepivo. U ovom trenutku se određeni kandidat uspoređuje s placebom da bi se ispitala stvarna uspješnost razvijenog cjepiva ili lijeka te se dodatno testira sigurnost i utvrđuju nuspojave.
Azijske zemlje pohrlile su s naručivanjem ovog najnovijeg potencijalnog lijeka protiv covida. Najmanje osam zemalja azijsko-pacifičke regije, uključujući Novi Zeland, Australiju i Južnu Koreju, već je potpisalo ugovore ili su u pregovorima o nabavi lijeka.