Predsjednica Europske komisije (EK) Ursula von der Leyen izjavila je u petak u Lisabonu da je američka farmaceutska tvrtka Pfizer, koja je najavila da će EU-u privremeno smanjiti isporuku cjepiva protiv covida-19, zajamčila da će na vrijeme dostaviti predviđene doze za prvo tromjesječje.
"Razgovarala sam s predsjednikom uprave Pfizera koji mi je potvrdio da će biti kašnjenja u isporuci, ali i da ćemo u prvom tromjesječju dobiti predviđenu količinu doza", rekla je von der Leyen na zajedničkoj konferenciji za novinare s portugalskim premijerom Antonio Costom.
Dužnosnici EK-a borave u Lisabonu u povodu preuzimanja rotirajućeg predsjedništva Vijećem EU-a.
Znatno povećanje doza
"U Pfizeru su svjesni da imamo tešku situaciju s obzirom da oni koji su primili prvu dozu cjepiva moraju na vrijeme dobiti i drugu. Dakle, postoji i medicinski razlog da se ispoštuju rokovi koje smo dogovorili. Predsjednik uprave Phizera osobno mi je potvrdio da će učiniti sve da kašnjenje u isporuci bude što kraće", istaknula je von der Leyen.
Do smanjenja proizvodnje došlo je zbog toga što Pfizer prilagođava proizvodnju kako bi ubuduće mogao proizvoditi 2 milijarde doza na godinu u odnosu na sadašnjih 1,3 milijarde.
"Iako će se to privremeno odraziti na isporuke krajem siječnja i početkom veljače, donijet će znatno povećanje doza za sve pacijente krajem veljače i u ožujku", objavio je Pfizer ranije u petak.
Ministri zdravstva šest zemalja članica poslali su u petak pismo EK-u u kojem traže da se izvrši pritisak na Pfizer kako bi ispoštovao rokove isporuke. Pismo su potpisali ministri Švedske, Danske, Finske, Litve, Latvije i Estonije.
Uspostava potvrde o cijepljenju
Von der Leyen je pozdravila inicijativu grčkog premijera Kyriakos Mitsotakisa, koji je predložio uspostavu potvrde o cijepljenju na razini Europske unije kako bi se obnovila prekogranična putovanja unutar EU-a.
"Pozdravljam tu inicijativu. Te potvrde moraju biti uzajamno priznate i standardizirane", rekla je.
Postoji bojazan da bi uvođenjem takvih potvrda moglo doći do diskriminacije osoba koje nisu ni imale pristup cjepivu. Von der Leyen kaže da se to može riješiti kombinacijom tih potvrda i negativnim testom na covid 19.
Sloboda kretanja u EU
"Treba naći poštenu i pravednu ravnotežu, primjerice kombinirati potvrdu i negativni test. Oni koji nisu imali pristup cjepivu, mogu priložiti negativni test na covid 19", rekla je.
Portugalski premijer je također istaknuo da je važno uspostaviti slobodu kretanja u EU-u, što je iznimno važno pogotovo za zemlje u kojima je turizam jedna od glavnih gospodarskih djelatnosti.
"Važno je da na ljeto možemo sigurno putovati, sigurno za putnike, ali i za domaćine koji ih ugošćuju. Te potvrde treba standardizirati i usvojiti što prije", rekao je Costa.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.