Pentagon je objavio svoju prvu strategiju za umjetnu inteligenciju, u kojoj moli tehnološke divove da pomognu u jačanju vojnih sposobnosti kako bi sustigli Rusiju i Kinu koje značajno ulažu u razvoj umjetne inteligencije za vojne svrhe, piše RT.
Neklasificirani sažetak strategije poziva na brzo uključivanje tehnologija umjetne inteligencije u vojne procese donošenja odluka i operacije "da se smanji rizik za snage na terenu i stvori vojna prednost." Također, stratezi u Pentagonu vjeruju da umjetna inteligencija "može pomoći u boljem održavanju opreme, smanjivanju operativnih troškova te poboljšati spremnosti.”
U dokumentu na 17 stranica pozdravlja se oslanjanje američke vojske na inovacije. Jedan dio dokumenta pruža nekoliko savjeta o tome na što je zapravo strategija usmjerena.
Očuvanje tehnološke dominantnosti
Pentagon tvrdi da Peking i Moskva "prijete narušavanjem naših tehnoloških i operativnih prednosti te destabiliziranjem slobodnog i otvorenog međunarodnog poredka."
Stoga SAD i njihovi saveznici moraju usvojiti umjetnu inteligenciju kako bi zadržali svoj strateški položaj, dominirali na budućim bojištima i sačuvali taj poredak. Potonja fraza ne zvuči novo jer je dokument objavljen samo dan nakon što je Donald Trump zatražio od američkih agencija da ubrzaju istraživanje i razvoj umjetne inteligencije.
Trumpova naredba poziva na očuvanje "nastavka američkog vodstva" u sektoru visoke tehnologije i upozorava da SAD zaostaje za svojim strateškim suparnicima u utrci za nadmoći umjetne inteligencije.
Partnerstvo s američkom tehnološkom industrijom
Značajno je da se plan Ministarstva obrane SAD-a u velikoj mjeri oslanja na pomoć američke tehnološke industrije za algoritme i računalnu snagu koja je potrebna za pokretanje projekata umjetne inteligencije. "Poboljšat ćemo partnerstvo s američkom industrijom kako bismo uskladili civilno vodstvo umjetne inteligencije sa izazovima obrane", kaže se u izvješću.
Neki tehnološki divovi već su "koketirali" s vojskom, među kojima se nalaze Microsoft i Amazon. Prvi je već obećao predati svoju stručnost "časnim i etičkim" američkim oružanim snagama, dok je drugi pokušao predvoditi u patriotizma kada je izvršni direktor Jeff Bezos Ameriku nazvao velikom zemljom koju "treba braniti", piše RT.