Papa Franjo pozvao je u srijedu pripadnike čileanskog domorodačkog naroda Mapuche da se odreknu nasilja te poručio da je jedinstvo najbolje oružje protiv "deforestacije nade", aludirajući na borbu urođeničkog stanovništva za svoju kulturu i povrat oduzete zemlje.
Najpravednija borba nasiljem postaje laž
"Nasilje, u konačnici, najpravedniju borbu pretvori u laž", kazao je Papa pred oko 150.000 ljudi, većinom pripadnika Mapucha, okupljenih na vojnom aerodromu na jugu Čilea. "Kultura međusobnog poštivanja ne može se temeljiti na nasilju i uništavanju koje potom rezultira oduzimanjem života", poručio je Franjo nakon što je homiliju započeo Mapuche pozdravima za "dobro jutro" i "mir s vama".
Pred njegov posjet, područje Araucania, koje se nalazi u samom središtu Mapuchea, bilo je pogođeno nizom napada prosvjednika koji su zapalili ili bombama napali crkve, škole i kamione koji su prevozili debla. Odgovornost su preuzele skupine povezane s domorocima Mapucha, no nije poznato u kojoj mjeri uživaju potporu urođeničkih zajednica. Domoroci u južnom i središnjem Čileu optužuju državne i privatne kompanije za otimačinu zemlje i uništavanje prirodnih resursa te represiju vlasti.
Svedeni na 5% prvobitnog teritorija
PROMIJENIT ĆE POVIJEST SJEVERNE AMERIKE: U Kanadi pronađeno legendarno 14.000 godina staro naselje
Sve do 1541., kada su španjolski konkvistadori stigli na područje današnjeg Čilea, Mapuche su živjeli na području koje se protezalo od rijeke Biobo pa oko 500 kilometara prema jugu. Unatoč svim osvajanjima Mapuche su uspijevali više ili manje zadržati nadzor nad ovim područjem sve do početka šezdesetih godina 20. stoljeća kada je područje prekriveno prašumom zauzela čileanska vojska kako bi ih “pacificirala”.
Taj se proces svodio na istjerivanje Mapuche Indijanaca, a provodio se puna dva desetljeća, dok ovaj narod, koji danas broji oko 1,7 milijuna pripadnika, nije sveden na samo pet posto prvobitnog teritorija. Pod pritiscima i stjeran na vrlo usko područje, dobar dio Mapucha bio je prisiljen odreći se tradicionalnog načina života i preseliti u čileanske gradove.