Ruski državni mediji tvrde da je Rusija napravila prve primjerke 'nezaustavljivog' nuklearnog torpeda koji je namijenjen razaranju priobalnih gradova tako što bi stvarao radioaktivne tsunamije.
"Prvi set Posejdona je proizveden, a nuklearna podmornica Belgorod će ih dobiti u vrlo bliskoj budućnosti", izvještava ruska novinska agencija Tass, pozivajući se na neimenovani izvor u Ministarstvu obrane, prenosi britanski Telegraph.
Jači od bombe na Hirošimu
Nuklearni torpedo Posejdon vuče korijene iz sovjetskih planova u slučaju nuklearnog rata s SAD-om. Sovjetska Moskva bavila se tada razvijanjem oružja koje bi američke obalne gradove učinilo potpuno nemogućima za daljnji život.
S početkom rata u Ukrajini, propagandisti Kremlja često su prijetili da će takvim torpedom zauvijek uništiti London.
Projekt Posejdon ruski predsjednik Vladimir Putin prvi je put predstavio 2018.. Po svemu sudeći, riječ je o novom 'oružju za odmazdu‘. Torpedo dug 24 metra dizajniran je tako da može putovati do 130 kilometara na sat, noseći nuklearnu bojevu glavu od dvije megatone. Riječ o snazi koja je više od stotinu puta jača od atomske bombe koju je SAD bacio na Hirošimu.
Bez dokaza o uspješnom testiranju
Christopher Ford, nekadašnji pomoćnik američkog državnog tajnika za međunarodnu sigurnost, upozorio je još 2020. da je oružje dizajnirano za “preplavljivanje američkih obalnih gradova radioaktivnim tsunamijem”.
Američki pomorski institut ustvrdio je pak kako je razvoj Posejdona okrenuo pretpostavke o nuklearnom oružju koje se lansira s podmornice naglavačke. Institu očekuje da će oružje ući u punu upotrebu oko 2027. godine, jer navodno postoje brojne tehničke poteškoće koje treba riješiti.
Prošle godine u studenom, američki obavještajci su izvijestili da su početni testovi na moru bili neuspješni.
Torpedo je trebao biti probno testiran na Arktiku ispaljenjem s Belgoroda, najveće nuklearne podmornice na svijetu duge 178 metara. No, Belgorod se navodno vratio u luku Severomorsk, bazu ruske Sjeverne flote, bez ikakvih dokaza da je Posejdon bio uspješno testiran.
Agencija Tass izvijestila je da je posada podmornice u međuvremenu završila testove s modelima torpeda, no zapadni analitičari upozoravaju kako Kremlj ima dugu povijest preuveličavanja sposobnosti svoga novorazvijenog oružja.
Zastrašivanje umjesto primjene
Justin Crump iz tvrtke Sibylline, koja se bavi geopolitičkim rizicima, izjavio je da je Posejdon prvenstveno oružje odvraćajuće namjene, dizajnirano da izbjegne mehanizme obrane od sličnih projektila. Postoji vrlo malo potvrđenih detalja o ovom oružju, osim ruskih simulacija napada na neprijateljske nosače zrakoplova i obale.
Prošle godine, ruski emiter je pustio u javnost video koji navodno dokazuje kako torpedo Posejdon može 'cijelu Britaniju uroniti u morske dubine'. U svojoj tv-emisiji u udarnom terminu, Dmitrij Kiseljov, vodeći propagandist Kremlja, rekao je da bi oružje moglo Britaniju pretvoriti u pustoš utapanjem u 500 metara visokom tsunamiju radioaktivne morske vode.
Kao odgovor na britansku odluku da pošalje 14 tenkova tipa Challenger II u Ukrajinu, umirovljeni ruski general Andrej Guruljev, odan Putinu, izjavio je da Britaniju kao zemlju 'treba zbrisati s lica Zemlje'.
Projekt Posejdon zasad očito više služi ruskom zastrašivanju ukrajinskih saveznika, nego ozbiljnoj primjeni.