Pojavom koronavirusa ograničila su se putovanja i tako u potpunosti promijenili turizam. No, kada se situacija smiri brojni će turisti morati koristiti i drugu putovnicu, koja će sadržavati podatke o cjepivima koja su primili pa tako i onom protiv koronavirusa.
Neke države su već krenule raditi planove o uvođenju, tzv. COVID-putovnica, kao na primjer Francuska, Kina i Velika Britanija. Razlozi zbog kojih ove zemlje razmatraju uvođenje zdravstvenih putovnica su sigurnosti, ali i želja da da se što prije uspostave međunarodna trgovina i promet poput onih prije pandemije.
KORONA-FREE DRŽAVA: U zemlji koja bi mogla postati prva procijepljena država u svijetu dosad nije zabilježen nijedan slučaj
Englezi još od svibnja uvelike rade na uvođenju zdravstvenih putovnica. Tamošnje vlasti usmjerene su na uvođenje njihovih elektronskih inačica, zbog čega već mjesecima surađuju s privatnim tehnološkim sektorom, piše Slobodna Dalmacija.
Političko pitanje
Prijedlog za uvođenje zdravstvenih putovnica u nekim je državama prerastao i u političko pitanje, koje je uskovitlalo odnose u društvu. Primjerice u Francuskoj, gdje se prema nacrtu novog zakona predviđa uvođenje tzv. "zelenih putovnica" za osobe koje su procijepljene.
U nacrtu zakona stoji da se onima koji ne mogu dokazati da su negativni na koronavirus ili se nisu cijepili, "zabrane određene aktivnosti i pristup gradskom prijevozu, restoranima, kulturnim ustanovama i drugim javnim mjestima". Predsjednik Emmanuel Macron obećao je pak da cijepljenje protiv koronavirusa neće biti obavezno, iako se snažno preporučuje.
Da će napraviti registar svojih državljana koji se odbiju cijepiti protiv koronavirusa i podijeliti ga s ostalim zemljama Europske unije, nedavno je najavila i Španjolska, čiji je ministar zdravstva Salvador Illa pojasnio da popis neće biti javno objavljen, te će se jako paziti na osobne podatke.
Aviokompanije dijele isto mišljenje
No, uz države koje se zalažu za zdravstvene putovnice stoje i uprave velikih aviokompanija. Svi se slažu u jednom - skupe i spore mjere poput testiranja i karantene moraju biti zamijenjene cijepljenjem, koje će se dokazivati posebnim dokumentom u međunarodnom prometu. Tako se među prvima javio Alan Joyce, izvršni direktor australske zrakoplovne tvrtke Qantas, koji je najavio da će putnici u njihovim avionima za Australiju morati imati zdravstvene putovnice. Nakon njega su se, u istom stilu, oglasili i čelnici novozelandskog i južnokorejskog nacionalnog avioprijevoznika, a i druge, brojne aviokompanije razmišljaju o cijepljenju kao uvjetu za putovanja u budućnosti.
Međunarodna udruga za zračni prijevoz (IATA) je koncem prosinca predstavila ključne elemente dizajna IATA Travel Passa. Riječ je o mobilnoj aplikaciji koja će putnicima pomoći u lakšoj i sigurnijoj organizaciji putovanja. Zahvaljujući aplikaciji putnici će biti sigurni da su organizirali putovanje u skladu sa zahtjevima određene države, poglavito onih koja se tiču testiranja na COVID-19 ili cijepljenje.
Putnik koji koristi Travel Pass bio bi u stopostotnoj mogućnosti kontrolirati koje informacije sa svog telefona želi dijeliti s aviokompanijama i vlastima, te ne bi postojala bilo kakva centralna baza podataka. Najavljeno je da bi se IATA Travel Pass trebao početi koristiti u prvom kvartalu ove godine, a aplikacija će biti dostupna i za iPhone (iOS) i za Android platforme.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.