Građani Njemačke neopisivo su iscrpljeni pandemijom. Vlada Njemačke od prvog je trenutka snažno nastojala zaustaviti epidemiju covida; koliko zbog ljudskih života, toliko i zbog spašavanja ekonomije, što bržeg povratka koliko toliko normalnim načinima života, poput slobodnog pohađanja nastave u školama…
Uoči ljetne turističke sezone na sjevernoj hemisferi RTL Deutschland objavio je reportažu o najboljim, najpogodnijim, najpraktičnijim, najsigurnijim turističkim odredištima za Nijemce, ako je ikako moguće sve to u jednom.
Odabir su sveli na situaciju u kojoj je Mallorca sve skuplja i prosječan Nijemac traži način da nađe nešto drugo.
"Mallorca ove godine, primjerice, sasvim lijepo udara po novčaniku; cijene leta su eksplodirale, poskupljuje najam automobila", navodi se u najavi reportaže o "dvije povoljne i, kako se čini, sigurne alternative".
RTL Deutschland je stoga poslao dvije reporterke da se osobno uvjere kako stoje stvari u Dominikanskoj Republici i u Hrvatskoj. Da putuje u Hrvatsku izbor je pao na Alinu.
Već u avionu je postalo jasno da ovdje nije nikakav problem držati sigurnosni razmak, primijetila je Alina kao ono što joj je bitno. Ovdje se turisti još nisu masovno zaputili. Na aerodromu je sasvim dovoljno mjesta za osjetiti slobodu, navodi se dalje.
Bili su to očito posljednji dani u kojima je Hrvatska, zbog visoke incidencije dnevno novozaraženih koronavirusom, još uvijek bila na crvenoj listi Instituta Robert Koch. Zbog toga je i procedura putovanja u Hrvatsku bila nešto kompliciranija nego danas.
Kakvi smo u usporedbi s Dominikanskom Republikom?
Kolegica koja je putovala u Dominikansku Republiku, gdje je već tada epidemiološko stanje bilo dovoljno dobro da je bilo dovoljno imati sa sobom dovoljno aktualan PCR test, primijetila je, također kao nešto što joj je bitno, da se pravila o razmaku između gostiju ne poštuju baš svugdje.
Alina je u Rovinju posjetila pansion u kojem su joj rekli da imaju popunjenih šest soba, odnosno 50 posto kapaciteta, a vlasnik je značajno naglasio da su svi gosti do jednog Nijemci.
Tamo je naišla i na jednog Nijemca koji joj je objasnio zašto je ovaj put s obitelji, umjesto u Provansu, na jednotjedni odmor odlučio doći u Istru:
"Tamo za PCR test treba platiti 130 eura po osobi."
Rekao je da, usto, u okrugu iz kojega dolaze, na PCR testiranje moraju voziti 70 kilometara:
Nijemcima je preskupo, a žele biti sigurni
"To nam je bilo preskupo i prekomplicirano. Za samo jedan tjedan (odmora) trebali bismo samo za testove dati 500 eura."
U reportaži se dalje objašnjava da se u Hrvatsku može već i s brzim testom. Dalje se navodi pregled cijena koje pokazuju da je Mallorca bitno skuplja od Hrvatske, i to počev već od cijene putovanja, zatim cijene litre piva u restoranu...
Nabraja se niz prednosti za turiste iz Njemačke ako bi se odlučili za Istru, koja je u tom trenutku imala incidenciju koronavirusa od 70:
"O takvoj incidenciji još uvijek mnoge regije u Njemačkoj mogu samo sanjati."
U reportaži se još jednom navodi i to da Hrvatska živi od turizma, ali da je ovdje trenutno 80 posto turista manje i, barem što se Istre tiče, epidemiološko stanje da je relativno dobro, a domaći stanovnici da su disciplinirani što se tiče epidemioloških mjera.
Prema podacima zdravstvenih agencija u Hrvatskoj, do danas je od covida-19 u našoj zemlji službeno utvrđeno 7971 umrli od covida-19, daleko najveći dio od tog broja od kraja prošlog ljeta.
A koliko je Hrvatska spremna epidemiološki?
Na današnji dan u Hrvatskoj je u posljednjih 24 sata od covida-19 umrlo još 21 ljudi, novozaraženih je otkriveno još 538, ali sveukupno dnevna prosječna incidencija na tjednoj i dvotjednoj osnovi bitno je pala.
Prije samo nekoliko dana Institut Robert Koch, sukladno tome, ublažio je epidemiološku ocjenu Hrvatske koja, po novom, više nije "visokorizična", nego "rizična".
Za RTL je Ivan Đikić tada komentirao koliko je rejting svake zemlje, tako i Hrvatske, važno i za službeni Berlin i za svakog građanina Njemačke:
"Nijemci uistinu obožavaju putovati i oni su prema svojem glasanju Hrvatsku stavili na vrh svojih prioriteta i to će biti vrlo dobra vijest za hrvatski turizam."
Njemačka se, inače, od početka pandemije više ili manje dosljedno drži ocjena "Roberta Kocha", pa su tako i najnovije službene izjave i iz tog instituta i iz njemačkog ministarstva zdravstva, jasno ukazivale na to da vlasti Njemačke nipošto ne namjeravaju odustati od radikalno brzog cijepljenja i držanja mjera kad, gdje i prema kome to bude nužno, ovisno o ocjeni "Roberta Kocha".
Toga su očito svjesni i Vladi Republike Hrvatske. Tako se računa s time da Hrvatska do kraja lipnja cijepi najmanje 55 posto stanovnika, razmatra se omogućavanje cijepljenja i turistima, razmatra se i cijepljenje maloljetnika i djece...