FOTO: / Otok-groblje na granici Europe

9.10.2013.
15:38
VOYO logo

Barroso i Letta su u zračnoj luci dočekani zvižducima i uvredama lokalnih aktivista i građana, koji su u rukama držali slike imigranata i vikali 'Sramota' i 'Ubojice'. Ribari su također u znak prosvjeda oglasili svoje sirene.

"Trebalo bi ih biti sram! Trebaju riješiti ovaj humanitarni problem", rekao je jedan od aktivista novinarima. "Živimo s ovim 20 godina. Dosta nam je smrti! Ove smrti padaju na savjest Talijana i EU", kazao je drugi aktivist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'To je sramotno, tamo ima djece!'

Kako piše Local.it, dosad je na obalu Lampeduse stiglo 30.000 imigranata, četiri puta više nego u 2012. godini, ali manje od 50.000 koliko ih je došlo u jeku 'arapskog proljeća' 2011. godine. U posljednjih 20 godina, između 17.000 i 20.000 imigranata je poginulo na tom opasnom putu u bolji život.

"Ovo je nepodnošljivo! Uvjeti su neprihvatljivi u tom centru. To je sramotno, tamo ima djece! Pokušavamo pomoći, ali ni mi nemamo sredstava", kazala je jedna od 6.000 stanovnica otoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbjeglički centar trenutačno ima oko tisuću imigranata, ali samo 250 kreveta. Ljudi žive u nesanitarnim uvjetima koje je grupa parlamentaraca koja je došla u inspekciju svojedobno proglasila 'neprihvatljivima za civiliziranu zemlju'. Posljednjih je dana bilo i tenzija jer su oni bez ležaja, koji noći provode na otvorenom, tražili da ih se prebaci u druge ustanove na talijanskom kopnu.

Barroso obećao 30 milijuna eura Italiji

Barroso je posjetio izbjeglički centar te se poklonio pred lijesovima 296 žrtava, većinom Eritrejaca. Sastao se i s gradonačelnicom Lampeduse Giusi Nicolini, nakon čega je održana konferencija za medije na kojoj je najavio da će EU dati Italiji dodatnih 30 milijuna eura da se nosi s imigrantima koji im pristižu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zajedno možemo adekvatnije reagirati. Europa ne može gledati u drugom smjeru", kazao je Barroso, najavivši i da će Europska komisija pritisnuti EU vođe da ubrzaju napore oko asistiranja u ovom problemu." Potrebna je solidarnost sa zemljama koje su najviše izložene. Lani je 332.000 imigranata stiglo u Europu, najviše u Njemačku, Francusku, Švedsku, Veliku Britaniju i Belgiju", kazao je Barroso.

"Slika stotine lijesova nikad neće izaći iz mojih misli. To je slika koju se ne može zaboraviti. Tu su lijesovi djece i njihovih majki. Šokiran sam i tužan, još je rekao predsjednik EK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo