Novinar BBC-ja s terena javlja da Islamska država pruža snažan otpor. Na iračke snage bacaju granate.
Abadi: 'Otkinut ćemo zmiji glavu'
Jutrošnja je akcija počela vatrom iz artiljerije, tenkova i mitraljeza po položajima ISIS-a na rubu grada, dok su džihadisti uzvraćali vođenim protutenkovskim raketama i manjim oružjem.
Crni dim diže se istočno od islamističkog uporišta i odjekuje stalna topnička paljba, potvrdio je Reutersov novinar pored Bazvaje, oko pet kilometara istočno od Mosula.
"Trenutačno vodimo borbe u istočnim predgrađima Mosula", rekao je Abdul Vahab al Saidi, zapovjednik elitne protuterorističke postrojbe (CTS).
"Pritisak je na svim stranama da se dospije do središta grada", kazao je.
Irački premijer Haider al-Abadi rekao je da su se militanti Islamske države 'ukopali' u grad koji drže od lipnja 2014.
Govoreći u zračnoj bazi Qayyarah južno od grada, Abadi je jučer objavio da vladine snage gradu pristupaju sa svih strana i da će 'otkinuti zmiji glavu'.
Oko 50 tisuća iračkih vojnika, kurdskih pešmerga, sunitskih boraca i postrojbi Shia sudjeluju u ofenzivi sa ciljem istjerivanja džihadista Islamske države iz njihova posljednjeg uporišta u Iraku. Najkompleksnija je to borba od invazije pod vodstvom SAD-a 2003., kad je svrgnut Sadam Husein, i mogla bi potrajati mjesecima.
Islamisti pružaju snažan otpor
Ako iračke snage uspiju vratiti grad, bit će to velika pobjeda za Irak i druge zemlje u koaliciji koja se bori protiv militanata Islamske države, piše BBC. Borba će biti teška jer džihadisti pružaju još snažniji otpor nego proteklih dana. Iračke trupe ipak odgovaraju teškim oružjem, a pozivaju i koaliciju predvođenu SAD-om na pomoć u zračnim napadima.
Prije početka operacije 17. listopada, procjenjivalo se da je u Mosulu ostalo 3-5 tisuća militanata te oko milijun i pol civila. Više od 17.900 stanovnika iz grada je pobjeglo.