Oslobađajuća nepravomoćna presuda bivšem zapovjedniku obrane Srebrenice Naseru Oriću, optuženom za sudjelovanje u ubojstvu srpskih civila, izazvala je oštra reagiranja u Srbiji dok je predsjednik Aleksandar Vučić istodobno sunarodnjacima slao poruke da grade prijateljstvo i budućnost sa susjedima Bošnjacima.
Nekoliko ministara u srbijanskoj vladi, visoki dužnosnici i pojedini mediji oštrim su riječima propratili izricanje nepravomoćne presude kojom se Orića oslobađa krivnje po optužnici za sudjelovanje u ubojstvu srpskih civila i ratnih zarobljenika.
Premijerka Srbije Ana Brnabić izbjegla je izravno komentirati presudu, naglasivši kako je oslobađajuća odluka suda za nju osobno "užasna i poražavajuća", te da je strašno ako poslije svega što se dogodilo nema pravde. "Poslije svega da nema nikave pravde i da nitko nije kriv, ljudski mi je strašno", rekla je Brnabić novinarima.
Prvi potpredsjednik srbijanske vlade i šef diplomacije Ivica Dačić oslobađajuću je presudu Oriću ocijenio kao poruku da se za zločine počinjene nad Srbima ne odgovara.
"Ima li kraja bezobrazluku, poniženju i nepravdi prema srpskim žrtvama? Odluka o oslobađanju Nasera Orića poručuje da se za zločine počinjene nad Srbima ne odgovara. Zar neko misli da se tako može graditi mir, stabilnost i pomirenje u regiji? Za razliku od Srba, ni Muslimani, ni Hrvati, ni Albanci, nisu spremni suočiti sa svojim ratnim zločinima", naveo je Dačić.
Ministrica pravde Nela Kuburović odluku Suda BiH
nazvala je "sramotnom", ocijenivši je kao " još jedna potvrdu da
za ubojce i zločince poput Nasera Orića nema kazne, a da za
pobijene, zaklane i mučene srpske žrtve nema nikakve pravde".
Ministar obrane Aleksandar Vulin kaže kako sud koji je Orića oslobodio optužbi "nije sud, već sramota pravosuđa i ljudske zajednice".
Vulin je u izjavi proslijeđenoj medijima ocijenio kako je riječ o sudu "koji ugrožava mir, bezbjednost, povjerenje i pomirenje na čitavom Balkanu", te "velika prijetnja miru i velika opasnost".
Sud BiH u ponedjeljak je oslobodio optužbi za ratni zločin Nasera Orića, bivšeg zapovjednika obrane Srebrenice kojemu se sudilo zbog sumnje da je sudjelovao u ubojstvu civila srpske nacionalnosti. Orić je bio optužen zajedno s pripadnikom srebreničkih postrojbi Armije BiH Sabahudinom Muhićem, a teretilo ih se za ubojstvo troje srpskih civila u selima u okolici Srebrenice 1992. Sudsko vijeće nepravomoćnom je presudom odlučilo kako tužiteljstvo u postupku nije ponudilo dokaze koji bi izvan razumne sumnje potvrdili kako su Orić i Muhić sudjelovali u počinjenim ubojstvima.