Ostavio posao i obogatio se na otkupu ambalaže

Nakon što je Hrvatska donijela Zakon o otkupu PET-ambalaže, oživjela su smetlišta u BiH.

18.3.2012.
19:27
VOYO logo

Smetlišta u BiH s obzirom na to danas izgledaju poput bauštele u Njemačkoj. Na duvanjskom su svi prisutni "radnici" raspoređeni. Jedni razvrstavaju predmete, drugi ih trpaju u vreće, treći nose do "skladišta", četvrti prešaju boce….

"Tu radimo, tu kruh zarađujemo. Da je ovo lijep posao, ne bi nas zapao. Tek se snijeg otopio, pa smo mogli doći. A za par dana tu će da dođe pedeset ljudi. Moje jetrve, njegova braća i sestre... Neki će graditi prave barake. Bit će to pravo selo", kaže Zineta Mesarović koja ondje već živi s cijelom obitelji. Kaže kako prikupljenu ambalažu prodaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prodajemo ljudima. Ne znam tko su ni odakle su. Tko plati, dobije", kaže Zineta ne želeći otkriti otkud su kupci.

Priča o Ćiri

Da se na PET ambalaži dobro zarađuje potvrđuje i priča o Ćiri iz Bugojna. Novinaru Slobodne Dalmacije ispričao ju je jedan Duvnjak na benzinskoj crpki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ćiro je deset godina čuvao seoska goveda u duvanjskim selima. Usput je prikupljao odbačene boce i vrećice za jednog Dalmatinca. Kada je uvidio da na taj način može zaraditi više nego čuvanjem stoke, napustio je pastirski posao. Potom je zaposlio cijelu svoju obitelj, napravio kuću i pravo se financijski potkovao.

I Zineta kaže da na smetlištu svaki dan može raditi pedeset ljudi I da je ono bogato. Točnije, kaže hercegovačka su smetlišta bogatija od bosanskih. Na pitanje što će ako Hrvatska ukine otkup ambalaže, njen suprug Omer kaže: "Što mi imamo s Hrvatskom, mi smo BiH". No Zineta na to drugačije reagira: "Zašto će ukinuti? Pa mi čistimo svačije smeće. i pošteno živimo od toga."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo