Kod 60 od 83 žena razvile su se komplikacije odmah nakon zahvata, izvijestile su u utorak vlasti države Chhattisharh.
"Zahvati su obavljeni u subotu, a u ponedjeljak su se javile pacijentice žaleći će na povraćanje i malaksalost. Postupak sterilizacije obavljen je u sklopu programa planiranja obitelji", rekao je za AFP dužnosnik okruga Bilaspur. Vlada je naredila da se provede istraga.
Stanovnici izašli na ulice
Operacije podvezivanja jajovoda obavljene su tijekom vikenda na 83 žene u selu Pendari čiji su stanovnici izašli su na ulice tražeći sankcije protiv liječnika i medicinskog osoblja.
Sterilizacija žena redovito se organizira u raznim indijskim državama u sklopu državnog programa kontrole rađanja u zemlji s više od 1,2 milijarde stanovnika.
Ženama koje se podvrgnu zahvatu isplaćuje se oko 1.400 rupija (nešto više od 150 kuna), a neke lokalne državne uprave često nude pogodnosti poput starih automobila ili električnih uređaja, nastojeći na taj način potaknuti što veći odaziv.
Nije prvi slučaj
Indijski dužnosnici opovrgavaju da su zahvati u subotu obavljeni nemarno, a stanovnici tvrde da su operacije obavljene na brzinu te da je 83 žene u samo pet sati operirao jedan liječnik uz asistenta. Uzrok smrti znat će se nakon obdukcije.
Ovo nije prvi sličan slučaj u Indiji. U siječnju 2012. tri su osobe uhićene u državi Bihar nakon što su u samo dva sata obavile sterilizaciju brojnih žena na otvorenom prostoru i bez anestezije.
Vodeći u svijetu
Prema podacima UN-a, Indija je vodeća u svijetu u zahvatima sterilizacije žena, s 37 posto ukupno obavljenog broja sterilizacija u svijetu.
Zanimljivo je i to da sve masovne kampanje države nisu ostvarile željeni učinak budući da je broj stanovnika Indije u posljednjem desetljeću porastao za 17,6 posto.